Najít kamarády
zažít dobrodružství

Oba poháry Svojsíkova závodu putují na severovýchod. Finále celostátního zápolení opanovali skauti a skautky z Moravskoslezského kraje

21. 9. 2017 Vše

28 dívčích a chlapeckých skautských družin soutěžilo minulý víkend v okolí hradu Lipnice na Vysočině v celostátním finále Svojsíkova závodu.

Oba poháry Svojsíkova závodu putují na severovýchod. Finále celostátního zápolení opanovali skauti a skautky z Moravskoslezského kraje

Foto: Petr Rokoský

28 dívčích a chlapeckých skautských družin soutěžilo minulý víkend v okolí hradu Lipnice na Vysočině v celostátním finále Svojsíkova závodu.

Zápolení prověřilo jejich orientaci v terénu, schopnost využívat mapu a GPS a improvizovat při táboření, znalost přírody a zdravovědy, sílu paměti, týmovou spolupráci, mrštnost na lanových překážkách, schopnost objevovat neobvyklá řešení nečekaných problémů nebo i finanční gramotnost. První místa obsadili skauti z Lubiny u Kopřivnice a skautky z Opavy, obě trofeje tedy do příštího finále zůstanou v Moravskoslezském kraji.

Vítězní skauti z družiny Chamědi od Kopřivnice neskrývali po vyhlášení výsledků závodu překvapení: „Jsme neskutečně rádi, vůbec jsme to nečekali. V okresním kole se nám původně skoro vůbec nedařilo a už jenom dostat se do krajského kola bylo pro nás obrovské překvapení. A teď tohle!”

Ve Svojsíkově závodu funguje třístupňový postupový systém. Základních kol se ve svém regionu účastní tisíce dětí, tentokrát šlo o bezmála sedm tisíc. Ti nejlepší z nich postupují do krajských kol, v nichž letos měřily síly dvě tisícovky závodících, a do finále pak z každého kraje postupuje pouze vítězná dívčí a chlapecká družina. Celostátní finále závodu tedy opravdu porovnává schopnosti a znalosti těch nejlepších z nejlepších.

Děvčata z družiny Sasanek z Opavy vítězství také překvapilo. Nadšené byly ze spolupráce se skauty z Lubiny, v rámci plnění úkolů před závodem totiž společně secvičili divadlo: „Jsme překvapené, my jsme měly pocit, že jsme ten závod úplně pokazily. Ale určitě nám hodně pomohla ta příprava na závod, s klukama. A podle mně je úplně super, že jsme z jednoho kraje,” líčily v cíli. Kromě divadla o boji dobra se zlem měly před závodem družiny ze stejného kraje za úkol také připravit pro ostatní snídani, a to takovou, která představí jejich krajové speciality. 

Celý závod byl zasazen do děje knihy Píseň ledu a ohně spisovatele George R. R. Martina a část akce proběhla přímo na hradě Lipnice. „Mně se hrozně líbilo, že jsme mohly spát na hradě, to bylo úplně super,” ocenila organizátory jedna ze Sasanek z Opavy. 

Závod trval tři dny a družiny tedy musely překonávat i vyčerpání. „My se máme strašně rády a spolupráce nám nedělá problém. Ale když jsme měly zkonstruovat katapult a byl už večer a byly jsme strašně unavené všechny, tak to jsme se trošku hádaly,” komentují Sasanky náročnost závodu. Chamědi zase museli ukázat, jak si poradí bez potřebné výbavy na stanovišti zkoušejícím zdravovědu: „Zapomněli jsme lékárničku, a tak jsme u zdravovědy museli všechno dělat z nouzových zdrojů. Ale i na ty poměry, že jsme neměli lékárničku, to dopadlo dobře.” 

Svojsíkův závod poměřuje výkony skautských družin chlapců a děvčat ve věku 12 – 16 let již od roku 1946. Podoba závodu se proměňuje, ale vždy je kladen důraz na základní skautské dovednosti nejen v přírodě, na týmovou spolupráci a na schopnost poradit si v zapeklitých situacích. Letošní finále uspořádaly oddíly a střediska z Havlíčkova Brodu a okolí.