Najít kamarády
zažít dobrodružství

Ocenění pro mladé hrdiny dostali první skauti

6. 4. 2018 Vše

Na podzim se stal Junák – český skaut partnerem projektu Mladý hrdina. V rámci něj oceňuje Česká pojišťovna kluky a holky, kteří můžou ostatní mladé lidi inspirovat svým hrdinstvím. Projekt Mladý hrdina odstartovala Česká pojišťovna v září 2017, od podzimu jsme se jako partneři zapojili i my v Junáku – českém skautu. Cílem je oceňovat […]

Ocenění pro mladé hrdiny dostali první skauti

Na podzim se stal Junák – český skaut partnerem projektu Mladý hrdina. V rámci něj oceňuje Česká pojišťovna kluky a holky, kteří můžou ostatní mladé lidi inspirovat svým hrdinstvím. Projekt Mladý hrdina odstartovala Česká pojišťovna v září 2017, od podzimu jsme se jako partneři zapojili i my v Junáku – českém skautu. Cílem je oceňovat výjimečné činy dětí a mladých lidí (do 18 let) a nacházet tak příběhy, které mohou inspirovat jejich vrstevníky. Nemusí se jednat jen o záchranu života, ale i o dobrý skutek, dlouhodobou dobrovolnickou aktivitu či jinou podobnou činnost. Oceněný Mladý hrdina získá věcnou cenu a instituce či organizace, se kterou je činnost hrdiny svázána, obdrží od nadace České pojišťovny finanční dar.

V úterý 27. února tak dostal ocenění skaut Matěj Křepelka z 1. oddílu Mnichovo Hradiště. Už několik let totiž pomáhá svému kamarádovi Honzovi, který má poruchu autistického spektra.

Matějovi je čtrnáct a svému spolužákovi a kamarádovi Honzovi pomáhá už od druhé třídy základní školy. Kluci spolu tráví spoustu času ve škole i mimo ni. Matěj Honzovi pomáhá s přípravou na hodiny, doprovází ho na oběd do školní jídelny a doma si spolu opakují nově probranou látku. „Pomoc Honzovi je pro mě samozřejmostí. Nikdy jsem neřešil, proč mu pomáhám, prostě to dělám,“ říká Matěj. Honza má nárok na osobní asistentku, ale jen na několik hodin týdně, pomoc Matěje je tak pro něj velmi důležitá.

Ocenění získal také sedmnáctiletý skaut Mikoláš z Písku, který spolu s dalšími dvěma spolužáky poskytl první pomoc ženě, jež zkolabovala na ulici. Kolem bylo sice několik dospělých, nikdo z nich si ale s resuscitací nevěděl rady. Mladí muži si ale poradili – vzpomněli si na to, co se naučili v autoškole nebo ve skautu. Jejich zásah chválili i zástupci záchranné služby, kteří od nich ženu přebrali do své péče.

Nominovat další mladé hrdiny a hrdinky může každý: na webu www.mladyhrdina.cz k tomu slouží jednoduchý formulář.