Přijímejte výzvy jako skauti a skautky! Skautské odborky do každé rodiny či online třídy

22. 3. 2020 Vše

Mimořádná situace si žádá mimořádná opatření. Nově mohou plnit skautské odborky i kluci a holky, kteří nechodí do skautu! Jste učitel/ka a přemýšlíte, jaké zajímavé aktivity na doma žákům poskytnout? Jste rodič, který by rád, aby jeho dítě prohlubovalo svůj zájem? Případně i směřovalo k výběru budoucího povolání? Pak by vás mohly zajímat skautské odborky. A to i když nemáte se skautingem nic společného. Představujeme vám tipy na prvních pět, které děti zvládnou plnit z domova.

Odborky mají ve skautingu důležité místo – jejich cílem je podpora osobního růstu, vedou k rozvoji specializovaných dovedností. Dávají holkám a klukům vyniknout v oblastech, které je zajímají a rozšiřují jim oblast jejich zájmu. K tomu využívají pestrou nabídku aktivit.

O tento cíl jistě jde i učitelům a učitelkám, rodičům a všem, kteří se starají o výchovu dětí. Využijte proto připravených sad úkolů, které k daným odborkám ve skautu máme.

Z celkových 59 odborek, jsme vytipovali prvních 5, které jsou velmi snadno proveditelné z domácích poměrů.

Jak s nimi pracovat?

Každý list k odborce obsahuje dvě sady aktivit – hlavní a doplňující. Počtem splněných aktivit z každé sady jsou vytyčeny 3 úrovně obtížnosti. Jaké aktivity to z nabídky budou si vybírají kluci a holky.

Jako učitel můžete:

• Doporučit svým žákům některou odborku ke splnění – například Jazykáře k angličtině
  • Inspirovat se jednotlivými aktivitami pro domácí výuku

Jako rodič můžete:

• Se svými dětmi vybrat a splnit celou odborku
  • Vybrat konkrétní aktivity pro vaše děti

Pokud si odborkou splníte, můžete si za vaši snahu pořídit nášivku. Skauti mají ve zvyky si je šít na kroj, vy si ji můžete našít třeba na batoh. 🙂 K dostání jsou v obchodě se skautským a outdoorovým vybavením, JUNshop.cz

Jak na skautskou terminologii?
Počítejte s tím, že jsou vytvořeny pro potřeby skautské činnosti, tedy obsahují i příslušnou terminologii. Tipy jak se s tím vypořádat:

• Pro oddíl = pro rodinu
  • Sdílení s družinou = spolužáci, sourozenci atp.

Jsou odborky vhodné “na doma”?
Vybrané odborky jde realizovat i z domova. Možná ale budete muset některé aktivity lehce upravit či přeskočit. Setkávání s kamarády může nahradit přednáška pro kamarády přes video, tvorba plakátu pro rodinu apod.

Více o plnění odborek se dočtete na webu odborky.skaut.cz.

Co chystáme dál?

Několik dalších odborek aktuálně upravujeme, aby byly plně ve verzi “na doma”. Brzy tak očekávejte další inspiraci. 🙂

Hledáte další tipy na pobyt doma v době karantény?

Mějte dobrou náladu i v čase karantény! Tipy pro rodiče a děti

Zabavte své děti! Tipy pro rodiče s dětmi doma