Pět dní placené dovolené pro skautské vedoucí? Poslanci rozhodnou v pátek

27. 5. 2020 Vše

Poslanecká sněmovna PČR se bude v pátek 29. května věnovat novele Zákoníku práce. Změna by mohla tisícům dobrovolníků a dobrovolnic, kteří věnují zdarma svůj volný čas práci s dětmi a mládeží, přinést ocenění za jejich úsilí ze strany státu.

Pět dní placené dovolené pro skautské vedoucí? Poslanci rozhodnou v pátek

Foto: Zuzana Havlínová

„Novela se týká vedoucích, kteří jsou v zaměstnaneckém poměru a celoročně dobrovolně pracují s dětmi a mládeží. Nově by mohli  využít pět dní státem placené dovolené navíc. Jedná se například o vedoucí na táborech nebo trenéry na sportovních soustředěních” vysvětluje předseda České rady dětí a mládeže Aleš Sedláček.

Novela rozšiřuje § 203 Zákoníku práce o Jiných úkonech v obecném zájmu, a to konkrétně odst. 2, písm. h).
Už dnes mohou vedoucí táborů, případně jejich zástupci, pomocníci, instruktoři nebo zdravotníci, kteří soustavně a bezplatně pracují nejméně jeden rok s dětmi nebo mládeží, dostat až tři týdny neplaceného pracovního volna. U státních firem může jít navíc o volno placené a návrh tento princip rozšiřuje i na zaměstnance soukromé sféry.

Předmětem návrhu, o kterém budou poslanci rozhodovat, je totiž jeden týden ročně, který by dobrovolníci a dobrovolnice mohli čerpat na práci s dětmi. Pokud by zaměstnavatel s uvolněním zaměstnance souhlasil, mzdu nebo plat za tento týden by mu refundoval stát, a to maximálně do výše průměrné mzdy.

Návrh tak reflektuje nevyčíslitelný přínos, který společnosti přinášejí neziskové organizace pracující s dětmi a mládeží. Mnoho z nich stojí právě na energii a úsilí dobrovolníků, kteří se práci s kluky a holkami věnují ve svém volném čase.

Foto: Lukáš Fuchmann

V případě Junáka – českého skauta jde o více než dvanáct tisíc dobrovolníků a dobrovolnic, kteří v současnosti podporují skautské oddíly a střediska po celém Česku Skautská výchova stojí právě na jejich nasazení. Někteří sami prošli skautskými oddíly, jiní ve skautských oddílech začali pomáhat, když se skauty staly jejich děti. Jejich činnost je pestrá, kromě práce s kluky a holkami se věnují například financím, administrativě, péči o klubovnu nebo přípravě větších akcí. Hodnota práce, kterou skautští dobrovolníci odvedou za rok, odpovídá více než jedné miliardě korun.

„Osobní nasazení při snaze předat klukům a holkám vztah k důležitým hodnotám, naučit je užitečné dovednosti a připravit pro ně dobrodružství v partě kamarádů nikdy nebude možné vyčíslit, je ale možné ho ocenit – a právě proto návrh novely vítám,“ uzavírá starosta Junáka – českého skauta Josef Výprachtický.