Poprvé v historii si skauti volí vedení on-line!

1. 10. 2020 Vše

Skauting stojí pevně na demokratických principech. Jednou za tři roky se sjedou zástupci skautských středisek z celého Česka a volí nové vedení celé skautské organizace. Tzv. Valný sněm, jak se tato událost jmenuje, jsme ale letos z epidemických důvodů zrušili a nahradili ho elektronickými volbami.

Poprvé v historii si skauti volí vedení on-line!

Akce pro velké počty lidí, s dlouhodobým pobytem uvnitř objektu a s účastníky z mnoha míst, jsou pokládané za vysoce rizikové. S odpovědností vůči zdraví delegátek a delegátů a jejich blízkých a s přihlédnutím k významné celospolečenské odpovědnosti Junáka – českého skauta rozhodl starosta, v návaznosti na doporučení Náčelnictva, o zrušení Valného sněmu 2020, který se měl konat v Jindřichově Hradci.

Zrušení Valného sněmu je zásadním zásahem do řízení organizace, podobně jako pozastavení činnosti na jaře bylo zásadním zásahem do naplňování našeho poslání jako výchovného hnutí. Současná bezprecedentní epidemická situace před nás ale klade výzvy, s nimiž se musíme vypořádat, s odpovědností za zdraví nejen skautek a skautů, ale i jejich blízkých a společnosti jako celku. Mimořádná doba vyžaduje mimořádná řešení!

Právě proto jsme se rozhodli pro elektronickou podobu voleb. Probíhají od 1. – 5. října 2020. Více než pět stovek delagátů a delegátek v nich má možnost rozhodovat o obsazení Náčelnictva, Rozhodčí a smírčí rady a Ústřední revizní komise na nadcházející období.

Jak vlastně funguje vedení Junáka – českého skauta?

Vedení a podpora organizace jsou svěřeny mnoha dobrovolníkům i profesionálům.

Valný sněm je nejvyšším orgánem Junáka –­ českého skauta. Koná se jednou za tři roky a schází se na něm zástupci skautských středisek z celé republiky. Volí Náčelnictvo a rozhoduje o zásadních otázkách směřování skautské organizace. Náčelnictvo je představenstvem organizace, které má zákonodárnou moc. Tvoří řády, určuje strategická rozhodnutí organizace a jmenuje starostu.

Starosta pak sestavuje a vede Výkonnou radu. Dále je zodpovědný za fungování Kanceláře ústředí a je i statutárním zástupcem celé organizace. Výkonná rada je tým manažerů, orgán výkonné moci podporující starostu. Drží patronát nad celostátními projekty, akcemi a podporuje rozvoj organizace. Radu tvoří zpravodajové zodpovědní za různé oblasti – napříkad komunikaci, program, informační technologie, vzdělávání nebo ekonomiku.

Aktualizace – výsledky voleb:

Z celkového počtu 531 oprávněných delegátek a delegátů se jich elektronických voleb zúčastnilo 433, tedy 82 % (pro platnost voleb byla potřeba alespoň 50% účast). Svůj hlasovací lístek odevzdalo celkem 423 delegátek a delegátů.