Najít kamarády
zažít dobrodružství

Popularita akce „Napříč Prahou – přes tři jezy“ stoupá – bude letošní ročník ten největší? Skauti a skautky zvou i letos veřejnost ke splutí pražských jezů

23. 9. 2016 Vše

28. září se každoročně na jediný den otevírají vodákům hned tři pražské jezy pro akci „Napříč Prahou – přes tři jezy“. Ve středu tak zaplní tok Vltavy v historickém centru Prahy stovky pramic, kánoí či kajaků, skautů a skautek i vodácké veřejnosti.

Popularita akce „Napříč Prahou – přes tři jezy“ stoupá – bude letošní ročník ten největší? Skauti a skautky zvou i letos veřejnost ke splutí pražských jezů

28. září se každoročně na jediný den otevírají vodákům hned tři pražské jezy pro akci „Napříč Prahou – přes tři jezy“. Ve středu tak zaplní tok Vltavy v historickém centru Prahy stovky pramic, kánoí či kajaků, skautů a skautek i vodácké veřejnosti. Přihlásit se a využít výjimečnou příležitost sjet jinak zavřené pražské jezy může každý. Divácky atraktivní propustí Staroměstského jezu pod Karlovým mostem bude hlavní závod projíždět mezi 10.30 a 12.00.

Trasa závodu je dlouhá 6,5 kilometrů a vede historickým jádrem hlavního města. Posádky startují na Císařské louce s cílem dojet na Štvanici. Na účastníky ovšem nečeká jen klidná plavba pražským historickým centrem – na trati se překonávají vorové propusti Šítkovského jezu u Jiráskova mostu, Staroměstského jezu u Karlova mostu a Helmovského jezu v Holešovicích. Helmovský jez drží republikový primát nejdelší funkční vorové propusti. Úsekem s největší podívanou je především Staroměstský jez, který každoročně potrápí nejednoho zkušeného vodáka.  Popularita akce každým rokem stoupá, sjíždějí se na ni vodáci z celé republiky a letošní účast bude pravděpodobně největší v téměř osmdesátileté historii závodů.

„Vorové propusti pražských jezů jsou nejen technickým unikátem, ale i vodácky nesmírně přitažlivým místem. Již od třicátých let se k nim sjíždí stovky vodních skautů z celé republiky, aby poměřili své dovednosti přímo pod nejkrásnějšími pražskými dominantami. Dnes vedle závodníků využívá tuto příležitost také mnoho rekreačních vodáků,“ přiblížil závod jeho ředitel Jan Fischer.

Kategorie volné splutí je zcela otevřena veřejnosti, je pouze potřeba dodržet základní bezpečností pravidla jako nošení plovacích vest. Mohou se tedy zúčastnit nejen skautky, skauti a vodáci, ale třeba i rodiny s dětmi, které si chtějí zkusit sjet tento netradiční vodácký úsek.

Loď si po domluvě lze zapůjčit přímo na místě, kostýmy a jedinečná plavidla jsou vítány a každoročně slibují zábavnou podívanou pro účastníky závodu i kolemjdoucí.

Přihlásit se je možné prostřednictvím webu http://3jezy.skauting.cz/ nebo přímo na místě. Na webu jsou rovněž k nalezení další informace, jako jsou pravidla závodu či kompletní rozpis jednotlivých kategorií, nebo je zde také možno rezervovat loď.

Fotografie z loňského ročníku ke stažení naleznete zde:

foto: Alena Vacková

A samozřejmě: Září je ideální čas pro vstup do skautského oddílu, ten nejbližší najdete na www.skaut.cz