Najít kamarády
zažít dobrodružství

Prahou plnou strašidel: skautský šifrovací závod pro všechny, kdo se nebojí

10. 1. 2018 Vše

V ulicích staré Prahy bude v sobotu 13. ledna možné potkat velmi neobvyklé a často dost děsivé kolemjdoucí. Proběhne tu totiž další ročník šifrovacího závodu Prahou plnou strašidel. 

Prahou plnou strašidel: skautský šifrovací závod pro všechny, kdo se nebojí

V ulicích staré Prahy bude v sobotu 13. ledna možné potkat velmi neobvyklé a často dost děsivé kolemjdoucí. Proběhne tu totiž další ročník šifrovacího závodu Prahou plnou strašidel. 

Závod je určený jak pro skauty a skautky, tak pro zájemce z řad veřejnosti, kteří rádi potrápí své mozkové závity. Ke strašidlům vás totiž dovedou šifry a rébusy!

Už 34. ročník tohoto netypického orientačního závodu pořádají skauti v sobotu 13. ledna 2017 od 14 do cca 19.30 hodin, v ulicích pražského Starého Města a Malé Strany. Start i cíl je na hřišti u Tyršova domu, v ulici Újezd 450/40 v Praze 1 (vchod z ulice Újezd) a strašidelné bytosti závodnici hledají pěšky, v uličkách Starého Města a Malé Strany. 

Závodu se obvykle účastní především skautské a jiné dětské oddíly, kde skupinky tvoří vždy dvě až tři děti ve věku od 7 do 16 let. Závod pro veřejnost má volnější pravidla a může si ho vyzkoušet kdokoliv, kdo dorazí – třeba děti s rodiči či prarodiči nebo skupiny kamarádů. Registrace skautských účastníků probíhá předem přes internet, zájemci z řad veřejnosti registrují na místě startu od 14:30 do 16:15. „Šifry a hádanky prozradí závodníkům místa, na kterých se skrývají pražská strašidla. Účastníci je musí najít a použít na ně také správně vyluštěné zaklínadlo,“ vysvětluje princip závodu Vladislav Páleník, jeden z organizátorů ze žižkovského skautského střediska. „Během akce se nesmí používat žádné technologie, mobily nebo tablety, závodníci se musí spolehnout jen sami na sebe,“ dodává.

Šifrovací závod končí slavnostním vyhlášením nejlepších týmů v jednotlivých kategoriích, kterému předchází přehlídka všech strašidel a volba nejlepšího strašidla roku, MISS HUHULA 2018 – o vítězi rozhodují hlasováním všichni závodníci.

Historie Prahy plné strašidel se začala psát v listopadu roku 1983 na Betlémském náměstí. Z prvního ročníku, komorní akce o 17 účastnících, se časem vyvinul závod se stovkami hráčů a příznivců. Strašidla jsou vybírána podle knihy Pražská strašidla autorů Miroslava Švandrlíka a Jiřího Wintera-Neprakty.

Přehled kategorií:

  • závod hlídek oddílů: přihlašování předem, 3 kategorie podle věku (11 – 16 let), hlídka má 2 – 3 členy, max. čas závodu 2h
  • závod dospělých: přihlašování na místě, ročník 2001 a starší, hlídka má 2 – 5 členů, max. čas závodu 2h
  • závod veřejnosti:  přihlašování na místě, věk neomezen, max. počet členů hlídky 5, doprovod dospělé osoby, neomezený čas závodu

Závod pořádají skauti a skautky z Městské části Praha 3 za podpory Městské části Praha 1. Pořadatelům i všem zapojeným dobrovolníkům a dobrovolnicím děkujeme za jejich práci a velké nasazení!

Více o závodu naleznete na www.strasidla.net.