Najít kamarády
zažít dobrodružství

Prahu o víkendu obsadí strašidla! Pozvali je skauti.

5. 1. 2015 Vše

Žebrající kostlivec, bezhlavý templář nebo třeba jednorožec. Takové, ale i další neobvyklé kolemjdoucí potkáte, vydáte-li se v sobotu 10. ledna na večerní procházku po staré Praze. Ještě více dobrodružství však zažijete, zúčastníte-li se samotného závodu Prahou plnou strašidel, který pro veřejnost pravidelně pořádají skauti a skautky.

Žebrající kostlivec, bezhlavý templář nebo třeba jednorožec. Takové, ale i další neobvyklé kolemjdoucí potkáte, vydáte-li se v sobotu 10. ledna na večerní procházku po staré Praze. Ještě více dobrodružství však zažijete, zúčastníte-li se samotného závodu Prahou plnou strašidel, který pro veřejnost pravidelně pořádají skauti a skautky.

31. ročník tohoto netypického orientačního závodu proběhne v sobotu 10. 1. 2015, od 14.00 do cca 19.30 hodin, v ulicích pražského Starého Města a Malé Strany. Skupiny kamarádů nebo děti s rodiči či prarodiči se mohou vydat hledat strašidelné bytosti v uličkách Starého Města a Malé Strany. Místem srazu, startu i cíle je hřiště u Tyršova domu v Praze 1.

„Účastníci závodu musí nejdříve rozluštit zašifrované informace o tom, kde mají strašidla hledat a poté je podle mapy v co nejrychlejším čase najít,“ říká o akci Lukáš Bauer, jeden z organizátorů ze žižkovského skautského střediska. „Zatímco tajenky v odlehčené kategorii pro veřejnost by vám problémy dělat neměly, u šifer pro soutěžní kategorii dospělých se zaručeně zapotíte,“ dodává.

Šifrované zprávy luští zejména skautské hlídky, pro veřejnost jsou nachystány nejrůznější hádanky, skrývačky a doplňovačky tak, aby i bez znalosti šifer účastníci mohli nalézt místo, kde se strašidlo nachází. Během konání závodu bude na hřišti u Tyršova domu probíhat doprovodný program v podobě šermířských vystoupení, hrátek s ohněm a různých kejklí. Večer pak proběhne slavnostní vyhlášení nejlepších hlídek v jednotlivých kategoriích. Tomu předchází přehlídka všech strašidel s následným vyhlášením nejlepšího strašidla roku MISS HUHULA 2015, o jehož vítězi rozhodují všichni závodníci svým hlasováním.

Historie Prahy plné strašidel se začala psát v listopadu roku 1983 na Betlémském náměstí v Praze. Z prvního ročníku, komorní akce o 17 účastnících, se časem vyvinul závod se stovkami hráčů a příznivců. Strašidla jsou vybírána podle knihy Miroslava Švandrlíka a Jiřího Wintera-Neprakty – Pražská strašidla. Předpokládaný počet účastníků letošního ročníku převyšuje 1300 lidí, z toho minimálně 750 dětí.

Závodu dětských skupin se mohou zúčastnit skupinky dětí ve věku od 7 do 16 let. Vzhledem k náročnosti závodu je účast mladších dětí vhodná s doprovodem.

Na závod je možné se registrovat do 8. 1. 2015 na stránkách strasidla.net.

Závod pořádají skauti a skautky z Městské části Prahy 3 za podpory Městské části Praha 1.

Informace pro novináře:

Pro případ Vaší návštěvy a získání bližších informací o akci (tiskové materiály, podklady k programu, mapka území se strašidly apod.) budeme rádi, když se nám předem ohlásíte.

Junák – svaz skautů a skautek ČR má přes 50 tisíc členů a je největší výchovnou dětskou organizací v Česku. Skauting je největší výchovné hnutí pro děti a mládež na světě – hlásí se k němu okolo 50 milionů dětí a mladých lidí ve 216 zemích světa.

Více na www.skaut.cz a strasidla.net.

Jitka Taussiková                                                                 Karel Frnka

tisková mluvčí Junáka                                                        spoluorganizátor akce

GSM 604 867 970                                                              GSM 728 067 784