Najít kamarády
zažít dobrodružství

Přehled skautského roku 2019: co letos chystají skauti a skautky?

4. 3. 2019 Vše

Rozhodně toho nebude málo!

Přehled skautského roku 2019: co letos chystají skauti a skautky?

Foto: Radek Procyk

Březen

18. 3. Prožíváme nejdelší období svobodného skautingu v historii

Počátky skautingu u nás spadají do roku 1911, kdy Antonín Benjamín Svojsík navštívil skautský tábor v Anglii a odvezl si odtud nadšení, které už nikdy nevyprchalo. Přes tři zákazy, jeden nacistický a dva komunistické, u nás skauting stále funguje a v posledních letech se mu nesmírně daří. 18. březen 2019 je den, kdy si budeme moci říct: skauting u nás nikdy nebyl svobodný tak dlouho, jako dnes. Do tohoto data bylo nejdelším svobodným obdobím skautingu to mezi jeho vznikem (1911) a prvním zákazem (nacisty v roce 1940).

V této době budeme mít i čerstvá data o počtu členů a členek Junáka – českého skauta.

22. 3. – 24. 3. Umělecká šestka (České Budějovice)

Celostátní skautská soutěž v uměleckých disciplínách určená pro vlčata a světlušky (7 – 10 let). Skupinky 5–8 dětí si vyberou výtvarnou, divadelní nebo hudební kategorii a v té pak prezentují odborné porotě své výtvory nebo vystoupení.

22. 3. – 24. 3.  Elixír (Kolín)

Celostátní vzdělávací setkání pro vedoucí oddílů a jejich pomocníky. Do Kolína se sjede na 400 skautských dobrovolníků, čeká je nabitý program

29. 3. – 31. 3. Setkání české reprezentace na Světové skautské jamboree (Praha)

V červenci společně vyrazí reprezentovat Českou republiku na celosvětové skautské setkání v USA, v březnu se sejdou na velkém plánování. V létě se do USA vydá téměř 500 českých skautů a skautek z České republiky, největší výprava z naší země všech dob. Na setkání v březnu budou testovat programy inspirované tématem výpravy „Skaut je nezlomitelný“, jimiž chtějí přiblížit tři obnovení svobodného skautingu v českých zemích. Čekají je jazykové a mediální programy, práce na prezentaci patronů jednotlivých „jamoddílů“, velká hra a mnoho dalšího

Duben

Po celý měsíc probíhají okresní kola Svojsíkova závodu. Závod je určený skautům a skautkám ve věku 11–16 let, kluci a holky se při nich v malých skupinách snaží využít vše, co se ve svých oddílech naučili. V simulovaných situacích prokazují, že spolu umí spolupracovat, překonávat překážky a že dokáží využít potenciál a znalosti každého jednotlivce. (celé Česko)

Foto: Karel Šuster

19. 4. – 19.  5. Skautský dobrý skutek (celá ČR)

Skauti a skautky mají dělat dobré skutky každý den, na ty větší, které potřebují více příprav a sil, je tu měsíc Skautského dobrého skutku.

24. 4. Skautský den (svátek svatého Jiří – patrona skautů a skautek)

Svátek, který skauti a skautky slaví například tím, že si do školy nebo práce vezmou skautský kroj nebo šátek. Schází se také ke společným setkáním, slavnostním ohňům nebo hrám.

27. 4. výstup na Ivančenu (Lysá hora)

Skauty popravené na sklonku války nacisty si každoročně připomínají stovky skautů a skautek, kteří na beskydskou mohylu nosí z celé republiky další a další kameny.

Květen

Po celý měsíc probíhají okresní kola Svojsíkova závodu. Závod je určený skautům a skautkám ve věku 11–16 let, kluci a holky se v malých skupinách snaží využít vše, co se ve svých oddílech naučili. V simulovaných situacích prokazují, že spolu umí spolupracovat, překonávat překážky a že dokáží využít potenciál a znalosti každého jednotlivce.

1. 5.  – 5. 5. Skautská regata (Slezská Harta)

Skautské mistrovství České republiky v jachtingu na Slezské Hartě.

Foto: David Urban

22. 5. – 26. 5. Obrok (Konopiště)

Obrok je setkání pro skauty a skautky od 15 do 24 let plné zábavy a vzdělávání zároveň. Jde o největší celostátní skautskou akci v České republice, na níž očekáváme více než 2 tisíce účastníků. Skautům a skautkám přináší Obrok příležitost zúčastnit se zajímavých přednášek a workshopů, vyzkoušet adrenalinové, umělecké i duchovní aktivity, setkat se s významnými osobnostmi z různých oborů, pomoci v okolí a navázat přátelství s dalšími skauty z celé republiky. V roce 2019 se koná jubilejní 10. ročník Obroku, jeho tematickou linkou bude historie skautingu u nás. Účastníci tak v pěti dnech zažijí založení a rozkvět skautingu, zákazy nacisty a komunisty i obnovení jeho svobodného fungování po Sametové revoluci.

Ve stejném datu zároveň probíhají volby do Evropského parlamentu, ve kterých se přímo na tábořišti nebo v blízkém Benešově chystají  stovky mladých skautů s radostí využít svého volebního práva.

Foto: Štěpán Hašek – Jmelí

Červen

7. 6. – 10. 6. Intercamp Nizozemsko

Setkání skautů a skautek z mnoha evropských zemí, kam vyšleme historicky největší výpravu českých skautek a skautů do zahraničí čítající 850 lidí.

7. 6. – 9. 6. Společně proti leukémii (celá ČR)

Celostátní skautská sbírka na benzinkách na podporu Nadace pro transplantace kostní dřeně. Od jejího založení skauti už vybrali a Nadaci předali více než 9 milionů Kč.

29. 6. 150 let od narození Josefa Rösslera-Ořovského

Zakladatel vodního skautingu, iniciátor mnoha sportovních klubů, diplomat, organizátor Pošty českých skautů, zakladatel Českého olympijského výboru, Cimrman českého sportu.

Červenec

Startují tábory.
I letos organizujeme přes tisícovku táborů pro více než 30 tisíc kluků a holek.

22. 7. Česká reprezentace odlétá na Světové skautské jamboree v USA

Historicky největší česká výprava čítající pětistovku skautů a skautek nás bude reprezentovat na světovém skautském setkání nedaleko Washingtonu D.C. Výprava má motto “Unbreakable” vztahující se k faktu, že přes mnohé pokusy české skauty nikdo nezlomil. Chystá se na ni na 500 českých skautů a skautek, celou výpravu mají na starosti pouze dobrovolníci. Do skautské rezervace Summite Bechtel Reserve se sjede přes 40 tisíc skautů a skautek z celého světa.

Foto: Štěpán Hašek – Jmelí

Srpen

Vrcholí sezona skautského vzdělávání. To zahrnuje kvalifikační kurzy (čekatelské a vůdcovské) i kurzy se specifickým zaměřením – od manažerských dovedností, přes duchovní rozvoj po zvládání krizových situací. Nechybí ani zážitková pedagogika, kurzy pro budoucí instruktory nebo třeba lodní tesaře či záchranáře. (po celém Česku)

Září

28. 9. Napříč Prahou přes tři jezy (Praha)

Každoroční skautský závod i volné splutí pro veřejnost, přes tři pražské jezy, výjimečně otevřené jen pro tento den. Již od roku 1939!

Finále Svojsíkova závodu

Závod je určený skautům a skautkám ve věku 11–16 let, kluci a holky se v malých skupinách snaží využít vše, co se ve svých oddílech naučili. V simulovaných situacích prokazují, že spolu umí spolupracovat, překonávat překážky a že dokáží využít potenciál a znalosti každého jednotlivce. Vítězné družiny vyjdou z 9–11 tisíc kluků a holek, kteří se závodů účastní.

Prosinec

2. 12. 30 let od posledního obnovení skautingu

Skauting byl obnoven záhy po vypuknutí Sametové revoluce, 2. prosince 1989 na setkání v Městské knihovně v Praze. V tento den bude mít premiéru pokračování dokumentu Skauti bez lilie věnující se právě o období po třetím obnovení skautingu.

14. 12. Příjezd Betlémského světla z Vídně (Brno)
15. 12. Rozvoz Betlémského světla (po celém Česku)