Najít kamarády
zažít dobrodružství

Přesně za rok vyrazí za oceán: skauti vyšlou na světové setkání v USA největší reprezentační výpravu v historii

18. 7. 2018 Vše

Bezmála pět set skautů a skautek z České republiky se v létě roku 2019 vydá do Západní Virginie, kde se nedaleko Washingtonu D.C. odehraje 24. světové jamboree – největší skautské setkání. Jde o historicky nejpočetnější českou výpravu. Celkem na jamboree zamíří téměř padesát tisíc účastníků ze sto padesáti států. Společně vytvoří tábor zhruba o velikosti města Jihlava.

Přesně za rok vyrazí za oceán: skauti vyšlou na světové setkání v USA největší reprezentační výpravu v historii

Foto: Karel Pešek

Skauti mají před sebou přesně rok intenzivních příprav. Během nich musí přípravný tým vybudovat dobře řízenou “firmu” s třicetimilionovým rozpočtem, funkční komunikací, logistikou, IT či personalistikou. Všichni jsou přitom dobrovolníci a na úkolech pro jamboree pracují vedle svého běžného zaměstnání, nebo studia.
„Role v našem týmu jsou různé. Někdo dělá pohovory na pozice vedoucích jednotlivých oddílů, jiný řídí finance, další se stará o PR nebo shání sponzory. Komunikujeme se stovkami účastníků, které musíme také na místo jamboree nějak dostat, stejně jako veškeré vybavení. Největší výzvou pro nás asi bude logistika,” vysvětluje Tomáš Slavík, provozní manažer projektu. Zdrojem motivace pro stovky hodin dobrovolnické práce je pro něj mimo jiné to, že chce umožnit co největšímu množství skautů a skautek, aby se mohli setkání zúčastnit. „Jamboree, to jsou všechny národy, kultury a náboženství na jednom místě, spolupracují, baví se, vzdělávají se a poznávají navzájem… Je to jedinečný zážitek,” dodává.
Pro část výpravy zajišťuje přípravný tým i týdenní cestování po východním pobřeží Spojených států, poznávání země se díky tomu bude po skončení jamboree věnovat přes 350 skautů a skautek.

24. světové jamboree v roce 2019 organizují společně Mexiko, Kanada a Spojené státy, a to ve skautské “rezervaci” The Summit Bechtel Reserve, která se rozkládá na 57 kilometrů čtverečních patřících organizaci Boy Scouts of America. „Američtí skauti jsou známí svým zaměřením na dobrodružství. Tábořiště, na kterém se bude jamboree konat, je plné adrenalinových zážitků, je tu např. cyklokros, skate park, lanové překážky nebo divoká voda. Čeští účastníci se mají rozhodně na co těšit,” shrnuje očekávání David Urban stojící v čele české výpravy.

Česká reprezentační výprava na 24. světové skautské jamboree

Výprava s pětistovkou členů bude pro české skauty historicky největší. Rekord doposud držela výprava 450 Čechů a 50 Slováků na tzv. Mírové jamboree, které se konalo v roce 1947 ve Francii. To se odehrálo ve velké poválečné euforii, pro československé skauty však bylo na dlouhou dobu poslední takovou akcí, které se mohli zúčastnit. Až na období mezi lety 1968 a 1970 byl totiž skauting komunisty zakázán.
Právě boj skautingu proti totalitám bude hlavním tématem, které bude česká delegace prezentovat v USA. Za své motto zvolili heslo “Unbreakable” a jeho ambicí je představit celému světu jedinečnou historickou zkušenost českého skautingu, který musel za sto let existence třikrát bojovat za své přežití v ilegalitě, a pokaždé se opět zvedl ve velké síle.
Třicet let od Sametové revoluce, které v roce 2019 oslavíme, je zároveň nejdelším nepřetržitým obdobím, kdy může skauting u nás svobodně existovat.

Mezinárodní rozměr skautingu

Skauting je celosvětové hnutí a čeští skauti a skautky mají mnoho příležitostí, jak vyjet za hranice a poznávat přátele z různých koutů světa. Letos jde například o skautská setkání Intercamp v Belgii, Roverway v Nizozemí nebo Středoevropské jamboree v Maďarsku. Součástí skautského programu jsou také často expedice do zahraničí nebo dobrovolnická práce na zahraničních skautských základnách.
Na světové jamboree se skauti sjíždí každé čtyři roky, to předchozí se konalo v Japonsku (2015), v roce 2023 pak bude akci hostit Jižní Korea.
Světové jamboree přináší skautům a skautkám příležitost procvičit si jazyky a poznat lidi různých národností, kultur, jazyků a náboženství a navázat nová přátelství napříč světadíly. Program jamboree se skládá ze sportovních a vzdělávacích aktivit, her a ceremoniálů, důležitou rolí výprav je připravit materiály a aktivity, kterými budou reprezentovat svou zem.
Účastníkem světového jamboree (14–17 let) je možné být pouze jednou za život, v roce 2019 by jich mělo být asi 32 tisíc. Na akci je ale také možné pomáhat jako dospělý dobrovolník – těch bude v USA téměř 10 tisíc.

Skauti na jamboree ukazují celému světu základní myšlenky skautingu – dialog a přátelství bez ohledu na národnost, jazyk nebo vyznání.

 

Fotografie pro vaše využití: https://flic.kr/s/aHskh4ya6w (autoři uvedeni v popisku fotek)

Kontakt:  Barbora Trojak, tisková mluvčí | tel. +420 731 403 647 | mail: barbora.trojak@skaut.cz

Junák – český skaut je největší výchovnou organizací pro děti a mládež v Česku. Za posledních 12 let se počet skautek a skautů v zemi zvýšil ze 40 tisíc na více než 60 tisíc. Skauting vede k formování charakteru, přináší mladým lidem dobrodružství a partu kamarádů. Je největším hnutím mladých na světě – hlásí se k němu 50 milionů dětí, mladých lidí a dospělých dobrovolníků ve 216 zemích světa. Více na www.skaut.cz.