Svíčky a lucerny s sebou! Skautky a skauti i letos rozvezou Betlémské světlo po celém Česku

9. 12. 2016 Vše

Betlémské světlo – symbol míru a přátelství – skauti a skautky do Česka přivezou i tento rok už 10. prosince z Vídně, aby ho pak v sobotu 17. prosince vlaky rozvezli do všech koutů země. Na mnoha místních akcích si jej budou moci lidé připálit a odnést do svých domovů.

Plamínek putuje z Betléma do Vídně, kde ho rakouští skauti předají skautským delegacím z celé Evropy. Letos se tak stane  v sobotu 10. prosince v kostele syrské pravoslavné církve Mor Ephrem na náměstí Stefan-Fadinger-Platz.

V pátek 16. prosince v 15 hodin v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha světlo převezmou v Praze od skautů a skautek zástupci církví, Hlavního města Prahy, Českého rozhlasu a další významné osobnosti.

14:10-16:00 Bude zajištěn přednostní vstup pro účastníky Betlémského světla do areálu Pražského Hradu, a to přes Prašný most služební vchod. U služebního vchodu bude stát skaut/skautka se šátkem či v kroji, který/á příchozím zajistí přednostní vstup u bezpečnostní služby.

Den poté – v sobotu 17. prosince – se Betlémské světlo „rozjede“ vlaky do celé republiky. S každým rokem si pro Betlémské světlo přichází stále více lidí. Jsme rádi, že se místní akce skautských oddílů po celém Česku staly už tradiční příležitostí k předvánočním setkáním veřejnosti,“ popisuje jeden ze smyslů akce Josef Výprachtický, starosta Junáka – českého skauta.

Betlémské světlo do Česka skauti přiváží již po dvacáté osmé. Myšlenka vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do desítek zemí světa. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se jeho rozdávání stalo součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. Do tehdejšího Československa se Betlémské světlo dostalo až po pádu komunistické vlády a v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.

Partnery Betlémského světla jsou České dráhy a hlavním mediálním partnerem je Český rozhlas. Informace o Betlémském světle najdete na www.betlemskesvetlo.cz

Informace o konání pražských akcí:

Pražští skauti a skautky v rámci projektu Betlémského světla pořádají několik aktivit, které zajišťují ve spolupráci s dalšími partnery.

V letošním roce Betlémské světlo opět připluje do Prahy také po Vltavě. Loď přivážející Betlémské světlo zakotví na náplavce na pražské Výtoni v sobotu 17. 12. 2016 od 10 do 14 hodin, kde jej budou pražští skauti rozdávat návštěvníkům trhů.

Další aktivitou určenou všem Pražanům i návštěvníkům Prahy je skautský stánek na Vánočních trzích na Náměstí Míru.  V sobotu 17. 12. 2016 budou skauti od 13 hodin nejen rozdávat Betlémské světlo, ale bude fungovat i Betlémská pošta. Pokud někdo nemá možnost odnést si domů plamínek Betlémského světla, ve světle jeho plamínku bude mít možnost napsat vánoční přání svým přátelům, rodině a tímto způsobem jim Betlémského světla trochu předat. Každý i donesený pohled bude opatřen pamětním razítkem Betlémského světla a prostřednictvím České pošty přímo odeslán. Pro děti bude připravena malá dílnička, kde mohou přání nejen napsat, ale i s pomocí vánočních razítek dotvořit. Svíčky i pohledy budou zájemcům zdarma k dispozici.

Ve spolupráci s Dopravním podnikem hl. m. Prahy je rovněž v sobotu 17. 12. 2016 od 13 hodin připravena tradiční jízda historickou tramvají, ve které bude také možné připálit si z lucerničky Betlémské světlo a obdržet pamětní kartičku. Přesný jízdní řád naleznete na stránkách www.dpp.cz  a www.praha.skauting.cz.

Ve spolupráci s Českým rozhlasem, hlavním mediálním partnerem projektu, si budete moci vyzvednout Betlémské světlo také na vrátnici Českého rozhlasu na ulici Vihohradská, a to od čtvrtku 22. 12. od 9 hodin, kdy jej skauti přinesou do foyer budovy rozhlasu.

Další místní akce jednotlivých oddílů a středisek po celé Praze budou v průběhu prosince k nalezení na http://www.betlemskesvetlo.cz/app/kraj-1.html.

Junák – český skaut je největší výchovnou organizací pro děti a mládež v Česku. Za posledních 10 let se počet skautek a skautů v zemi zvýšil ze 40 tisíc na 55 tisíc. Skauting vede k formování charakteru, přináší mladým lidem dobrodružství a partu kamarádů. Je největším hnutím mladých na světě – hlásí se k němu 50 milionů dětí a mladých lidí ve 216 zemích světa. Více o skautingu na www.skaut.cz.

Jitka Taussiková, tisková mluvčí

GSM 604 867 970, jitka.taussikova@skaut.cz