Zabavte své děti! Tipy pro rodiče s dětmi doma

Co dělat s dětmi doma, když mají hotové věci do školy a nechcete, aby trávily čas bezmyšlenkovitě? Přinášíme pár tipů pro všechny rodiče, kterým na programu svých dětí záleží. A co víc, řadu z těchto aktivit si rodiče můžou s dětmi splnit společně.

Upečte si společně něco dobrého, třeba bábovku!

• Když už s dětmi musíte být doma (a jsou zdravé), doporučujeme je zapojit do pečení či vaření! Zažijete u toho trochu zábavy a děti se něco naučí. 🙂
  • Nezapomeňte, že velkou část věcí v kuchyni mohou dělat poprvé a někdy mají nemotorné ruce. Tak se na ně nezlobte, když jim něco nepůjde. Jistě se to zlepší, když jim dáte i v budoucnu čas a prostor. <3

Geocachingová procházka v přírodě

• Ve městě to spíše nedoporučujeme, ale procházku v přírodě (třeba v lese) s dětmi určitě oceníte. Pokud si ji chcete okořenit dobrodružstvím, doporučujeme geocaching.
  • Geocaching vyžaduje drobnou počáteční přípravu. Jak začít s geocachingem popisuje např. server GeoWiki. Doporučujeme si také pročíst zejména základní pravidla a etiketu.

Postavte si bunkr

• Ať už dáte židle k sobě a překryjete je dekou nebo vytvoříte mnohem sofistikovanější bunkr, určitě v něm s dětmi zažijete spoustu zábavy! Nezapomeňte na svítilnu – to až si v bunkru budete číst. Víc hned v dalším bodu.

Využijte tipy na dobré knihy pro děti

• Tématu se věnuje řada stránek, třeba: Celé Česko čte dětem, Rosteme s knihou, Knihy dětem, Bichlička, Klub knihomolů, Vaše děti, Nejlepší knihy dětem
  • Pokud ještě dítě neumí moc číst, doporučit lze např. aplikaci Včelka

Zaskákejte si panáka nebo jeho o trochu složitější verzi s rukama a nohama!

• Nakreslete si na papíry silulety nohou a rukou (vždy 1 chodidlo nebo 1 dlaň na papír)
  • Jak to vypadá, najdete třeba v tomhle videu.

• Nezapomeňte ani na jiný pohyb, doma i venku! Třeba na skákání přes švihadlo, protahování a další prostorově i časově nenáročné aktivity.

Jednoduché fyzikální pokusy a kutilství

• Na internetu jich najdete určitě spoustu, ale nám do oka padl balónek jako pohon pro autíčka! Stačí jej nafouknout a připevnit k autíčku.
  • Ti šikovnější si potom můžou vyrobit autíčko ze staré petlahve… a pohánět jej balónkem. 😉

Hra: kolik věcí u vás doma začíná na určité písmeno?

• Tak u kterého se děti potrápí nejvíc?
  • A pokud se tohle omrzí, můžete si s věcmi doma zahrát slovní fotbal.

Udělejte si zdravý koktejl a doplňujte vitamíny na různé způsoby

• Že už vás z chroupání zeleniny a ovoce bolí zuby? Udělejte si koktejl!
  • Kromě ovoce a zeleniny můžete přihodit třeba ořechy, chia semínka nebo koktejl lehce okořenit (nasladko i naslano). Jestli do něj nalít mléko nebo vodu necháváme na vás, obojí je možné.

Vyrobte si překážkovou dráhu nebo bludiště

• Tenhle tip vyžaduje více místa (a budete se nejspíš muset do procházení pustit pokaždé, když budete někam chtít dojít), ale na chvíli to bude mít úspěch. Snažte se namotivovat děti, aby se protáhli tou nejmenší škvírou, zkusily objevit všechna zákoutí… a nebo jim do bludiště schovejte poklad!

Tohle vypadá jako pořádná výzva! | Zdroj: www.itsalwaysautumn.com

Využijte aplikace a weby s offline aktivitami

• Hopskoč obsahuje řadu her pro děti od 2 do 7 let.
  • Pro děti různých věkových kategorií pomůže např. aplikace Rádcoherník nebo Hranostaj.

Co dál? Kde hledat další tipy?

1. Udržte doma dobrou náladu i v karanténě! Máme pro vás rady, jak toho docílit.
  2. Pokusy a programy třeba na facebookové stránce Akademie věd ČR.
  3. V rámci projektu Skauting doma sbíráme mnoho podnětů pro skautskou činnost v domácích podmínkách
  4. Skautské časopisy nabízí mnoho aktivit pro skauty i neskauty, zejména doporučujeme časopis Ben Já Mína pro děti předškolního věku
  5. Hledejte články na lifestylových webech – další tipy nabízí třeba Supermámy
  6. Doporučujeme taky tenhle přehled her a aktivit, jak se naučit něco z dějepisu, občanské výchovy nebo vlastivědy.

Další tipy budeme nepravidelně doplňovat. 🙂

Přejeme v této neideální době zdraví, hodně radosti a dobré nálady – jak vaší, tak vašich dětí!

P. S. Věříme, že vysvětlit dětem problematiku koronaviru nemusí být jednoduché. Například ČT Déčko k tomu má stručnou a jasnou stránku. Další podněty najdete i v našem dokumentu s aktivitami pro skauty a skautky.