Společně proti leukémii!

Výtěžek ročníku 2015:
241 235 Kč

Pro média

Pokud potřebujete nějaké další informace o benzínkové sbírce, doprovodných aktivitách či podpůrných sbírkách, můžete se obrátit na tiskovou mluvčí Lucii Kolischovou.

image

Bc. Lucie Kolischová
lucie.kolischova@gmail.com

TISKOVÁ ZPRÁVA 2016

Skauti o víkendu „obsadí“ čerpací stanice po celé zemi. Mytím oken aut každoročně přispívají na boj proti leukémii

O víkendu 10. - 12. června narazí řidiči na desítkách čerpacích stanic po celé České republice na skautky a skauty v „krvavě“ rudých tričkách. Uskuteční se totiž již 19. ročník sbírky Společně proti leukémii!. Skauti a skautky budou projíždějícím autům umývat okna a řidiči jim na oplátku mohou vhodit dobrovolný příspěvek do zapečetěné kasičky. Do dnešního data skauti na boj proti leukémii vybrali již osm a půl milionu korun.

„Výtěžek po skončení sbírky poputuje na konto Nadace pro transplantace kostní dřeně a bude sloužit k rozšiřování Českého národního registru dárců kostní dřeně. Cílem sbírky je pomoci lidem postiženým leukémií a dalšími nemocemi krvetvorby,“ uvedla celostátní koordinátorka sbírky, skautská vedoucí Markéta Rýcová. Zatímco samotnou transplantaci kostní dřeně platí zdravotní pojišťovny, vyhledání vhodného dárce - a s tím spojené vytvoření registru potenciálních dárců - je hrazeno pouze z prostředků, které se podaří nadaci získat od dárců a sponzorů. Jen vyšetření důležitých transplantačních HLA znaků nových dárců každoročně přijde na tři miliony korun.

Sbírka Společně proti leukémii!, kterou pořádá Junák – český skaut a Nadace pro transplantace kostní dřeně, se poprvé uskutečnila v roce 1998. Za osmnáct předchozích ročníků skauti a skautky přispěli na účet nadace částkou 8.506.020,- korun. „Jednou z hlavních myšlenek skautské výchovy je aktivní zájem o své okolí a pomoc druhým, proto se skauti a skautky každoročně věnují několika charitativním projektům,“ doplnil starosta Junáka – českého skauta Josef Výprachtický.

Sbírka Společně proti leukémii! se letos uskuteční v těchto městech:

Brno (4x), Česká Třebová (3x), Drslavice, Hlinsko, Hranice, Hustopeče, Chotěboř, JemniceLanškroun, Moravská Třebová (2x), Moravské Budějovice, Nasavrky, Opava (3x), Pardubice, Plzeň (2x), Přibyslav, Přerov, Ratíškovice, Štíty, Tlučná, Veselí nad Moravou (4x), Zábřeh (2x), Zlín, Žamberk (4x).

image

Junák – český skaut je největší výchovnou organizací pro děti a mládež v Česku. Za posledních 10 let se počet skautek a skautů v zemi zvýšil ze 40 tisíc na 55 tisíc. Skauting vede k formování charakteru, přináší mladým lidem dobrodružství a partu kamarádů. Je největším hnutím pro děti a mládež na světě – hlásí se k němu okolo 50 milionů dětí a mladých lidí ve 216 zemích světa

Více na http://www.skaut.cz

Facebook a jiné sítě