Společně proti leukémii!

Výtěžek ročníku 2017:
96 291 Kč

Pro média

Pokud potřebujete nějaké další informace o benzínkové sbírce, doprovodných aktivitách či podpůrných sbírkách, můžete se obrátit na tiskovou mluvčí Lucii Kolischovou.

Bc. Lucie Kolischová
lucie.kolischova@skaut.cz

TISKOVÁ ZPRÁVA 2018

Skauti na benzínkách tento víkend znovu zabojují proti leukémii

O víkendu 8. - 10. června se na 25 čerpacích stanicích po celé republice již po jednadvacáté uskuteční společná sbírka skautů a Nadace pro transplantace kostní dřeně s názvem Společně proti leukémii!. Skauti a skautky budou projíždějícím autům umývat okna a řidiči jim na oplátku mohou do zapečetěné kasičky vhodit dobrovolný příspěvek. Do letoška takto na boj proti leukémii vybrali téměř 9 milionu korun.

Transplantace kostní dřeně je velmi nákladná procedura. Zatímco samotnou transplantaci hradí zdravotní pojišťovny, vyhledání vhodného dárce – a s tím spojené vytvoření registru potenciálních dárců kostní dřeně – je hrazeno pouze z prostředků, které se podaří nadaci získat od dárců a sponzorů. Jen vyšetření důležitých transplantačních HLA znaků nových dárců každý rok přijde na 3 miliony korun.

„Cílem sbírky je pomoc lidem postiženým leukémií a dalšími nemocemi krvetvorby. Výtěžek získaný od řidičů půjde na konto Nadace pro transplantace kostní dřeně. Bude sloužit k úkonům nutným před samotnou operací a k rozšiřování Českého národního registru dárců kostní dřeně,“ uvedla mluvčí sbírky a skautka Lucie Kolischová.

Sbírka Společně proti leukémii!, kterou pořádá Junák – český skaut a Nadace pro transplantace kostní dřeně, se poprvé uskutečnila v roce 1998. „Od té doby jsme na účet nadace přispěli 8,8 milionu korun. Věříme, že brzy s pomocí řidičů přesáhneme devátý milion, dokonce možná už tento rok,“ dodala Kolischová.

Letos se sbírky účastní starší skauti a skautky (takzvaní roveři a rangers) na 25 benzínových stanicích po celém Česku – v Jihomoravském kraji (6x), na Vysočina (4x), Libereckém kraji (2x), Olomouckém kraji (5x), Pardubickém kraji (1x), Plzeňském kraji (5x), Středočeském kraji (1x) a ve Zlínském kraji (1x). Konkrétní místa najdete níže.

„Jednou z hlavních myšlenek skautské výchovy je aktivní zájem o své okolí a pomoc druhým, proto se skauti a skautky každoročně věnují několika charitativním projektům,“ doplnil starosta Junáka – českého skauta Josef Výprachtický.

Junák – český skaut je největší výchovnou organizací pro děti a mládež v Česku. Za posledních 12 let počet skautek a skautů v zemi zvýšil o 50 procent, ze 40 tisíc na více než 60 tisíc. Skauting vede k formování charakteru, přináší mladým lidem dobrodružství a partu kamarádů. Je největším hnutím mladých na světě – hlásí se k němu 50 milionů dětí, mladých lidí a dospělých dobrovolníků ve 216 zemích světa.

Více na http://www.skaut.cz

Ve kterých městech a kdy skauty na benzínkách najdete:

JIHOMORAVSKÝ KRAJ

·         Brno

o   Shell – Okružní 839/9b, Lesná (pátek, sobota, neděle)

o   Shell – Hradecká 32/2895, Královo Pole (pátek, sobota)

o   ČS Prim – Rokytova 4259/1 (pátek, sobota)

·         Ratíškovice

o   MVD, spol. s r.o – Vítězná 1272 (pátek, sobota)

·         Vyškov

o   OMV Česká republika – Dědická 696 (pátek, sobota, neděle)

o   OMV Česká republika – Brněnská 123/214 (pátek, sobota, neděle)

KRAJ VYSOČINA

·         Jihlava

o   ČS ICOM transport – Jiráskova 1424/78 (pátek, sobota, neděle)

·         Havlíčkův Brod

o   OMV Česká republika – Humpolecká 20 (pátek, sobota)

·         Jemnice

o   ČERPACÍ STANICE A S ZARIČ SLAVIŠA – Budějovická 982 (pátek, sobota)

·         Lažínky u Moravských Budějovic

o   Unicorn UNIXAN – Moravské Budějovice, Lažínky 68 (pátek, sobota)

LIBERECKÝ KRAJ

·         Turnov

o   Benzina Sedmihorky – Na Kamenci (sobota)

o   Shell Příšovice – Příšovice (sobota)

OLOMOUCKÝ KRAJ

·         Olomouc

o   Globus – Pražská 248/39 (pátek, sobota, neděle)

·         Štíty

o   oil TEAM – Na Pilníku 287 (pátek, sobota)

·         Bludov

o   Vena-trade – Lázeňská 1034 (pátek, sobota)

·         Šumperk

o   Shell – Jesenická 2846/1C (pátek, sobota)

·         Hranice

o   Shell – Teplická 302 (sobota)

PARDUBICKÝ KRAJ

·         Žamberk

o   Shell – Čs. armády 1506 (pátek)

PLZEŇSKÝ KRAJ

·         Plzeň

o   Tank ONO – Studentská 57 (pátek, sobota)

·         Horažďovice

o   Benzina – Komenského 1134 (pátek)

o   Robin Oil – Strakonická 1056 (pátek)

·         Rokycany

o   MOL – Arbesova 975 (sobota, neděle)

·         Tlučná

o   PASOIL – Hlavní 779 (pátek)

STŘEDOČESKÝ KRAJ

·         Klecany (okres Praha-východ)

o   Robin Oil, Odolena Voda – Teplická (neděle)

ZLÍNSKÝ KRAJ

·         Uherský Brod

o   ČSAD – Šumická 1725 (pátek, sobota, neděle)

Pokud budete mít zájem zkontaktovat konkrétní skupinu sbírkařů na jednotlivých čerpacích stanicích pro citace či na domluvení času fototermínu, neváhejte se obrátit na mluvčí sbírky – kontakt je výše.

Facebook a jiné sítě