Najít kamarády
zažít dobrodružství

Setkání Obrok 2013 se ruší. Louka je pod vodou.

31. 5. 2013 Vše

Jedním z míst postižených povodněmi je i západočeský Švihov na toku řeky Úhlavy, kde již od soboty probíhá odčerpávání vody zabraňující zaplavení města. Na okraji Švihova mělo v druhé polovině nadcházejícího týdne proběhnout setkání skautů a skautek do 26 let Obrok 2013. Setkání, které připravovaly desítky skautských dobrovolníků po dobu uplynulých dvou let, a které mělo přivítat stovky účastníků a účastnic.

Setkání Obrok 2013 se ruší. Louka je pod vodou.

foto: Tomáš Tkáčik, Obrok 2011

Jedním z míst postižených povodněmi je i západočeský Švihov na toku řeky Úhlavy, kde již od soboty probíhá odčerpávání vody zabraňující zaplavení města. Na okraji Švihova mělo v druhé polovině nadcházejícího týdne proběhnout setkání skautů a skautek do 26 let Obrok 2013. Setkání, které připravovaly desítky skautských dobrovolníků po dobu uplynulých dvou let, a které mělo přivítat stovky účastníků a účastnic.

V neděli 2. června rozhodl vedoucí Obroku 2013 Jan Tobek o jeho zrušení. Vzhledem k probíhajícím povodním se jednalo o jediné možné rozhodnutí. 

„Ve světle setrvalých dešťů a stoupající vody je na místě, aby se skauti a skautky po celé zemi připravili na pomoc při povodních i po nich. To se netýká jen těch, kteří se těšili a dlouho připravovali právě na Obrok, ale všech skautek a skautů, především od náctiletých po dospělé dobrovolníky, přesně ve smyslu hesla starších skautů: Sloužím,“ vyzval na skautském interním webu místostarosta Junáka Petr Vaněk.


Starší zpráva o setkání:

Skauti a skautky „obsadí“ vodní hrad Švihov

Patnáct stovek skautů a skautek z celé České republiky se sjede na několik dní na louky v těsné blízkosti vodního hradu Švihov. Od 5. do 9. června se koná tradiční celostátní setkání starších skautů s názvem Obrok 2013. Účastníky a účastnice čeká navazování kontaktů, netradiční sporty, workshopy, přednášky, velká hra nebo třeba aquazorbing ve vodním příkopu. 

Akce Obrok 2013 se uskuteční od středy 5. do neděle 9. června v prostředí vodního hradu Švihov. Akce má tradici od roku 2000, takže se uskutečnilo již šest ročníků. Obrok se odehrává pokaždé v jiné části České republiky, v minulých letech probíhal například v Jindřichově Hradci, pevnosti Josefov v Jaroměři nebo v Blansku.

Pro účastníky Obroku 2013, kterých bude zhruba patnáct set, je připraven rozmanitý program.

Netradiční sporty jako jsou brandball, kindball, korfbal jsou pro sportovní nadšence. Přednášky a nejrůznější workshopy potom zase ty, kteří se chtějí dozvědět něco nového. Večery budou patřit rockové, ska nebo třeba punkové hudbě. LARP potom všem, co mají dostatečnou představivost. A takové 4D kino na zelené louce ohromí úplně všechny,“ vypočítává programová ředitelka Obroku 2013 Michaela Petříková s tím, že program je připraven podle tzv. nového programu pro starší skauty.

Kromě sportu se mohou těšit na diskuze se zajímavými hosty, jako jsou umělec Vladimír Franz, filmový režisér „švihovské Popelky“ Václav Vorlíček, trabantový cestovatel Dan Přibáň, mecenáška umění Meda Mládková, jaderná fyzička Dana Drábová, šéf hudebních cen Žebřík Jarda Hudec, člen umělecké skupiny Ztohoven Roman Týc, politický analytik Jindřich Šídlo nebo bulvární novinář Pavel Novotný.

„Večery na Obroku budou patřit rockové, ska nebo třeba punkové hudbě. Už dávno totiž neplatí -­‐ co skaut, to fanoušek country,“ vysvětluje stage manažerka Obroku Anna Fišerová.

Skauti a skautky budou navíc moci během Obroku 2013 navštívit 3D kino na zelené louce nebo pomoci i v obci Švihov – a to třeba v základní a mateřské školy, diecézní charitě, ale i na samotném hradě a v lesích kolem.