Najít kamarády
zažít dobrodružství

Skaut Karel Janovický obdrží cenu GRATIAS AGIT

13. 10. 2011 Vše

V pátek 14. října 2011 předá ministr zahraničních věcí ceny Gratias agit. V letošním roce bude oceněno celkem 13 laureátů, mezi nimi i známý skaut a hudební skladatel a publicista Karel Janovický.Karel Janovický (vlastním jménem Bohuš Šimsa) je český hudební skladatel, klavírista a publicista žijící od roku 1950 v Anglii.

Skaut Karel Janovický obdrží cenu GRATIAS AGIT

V pátek 14. října 2011 předá ministr zahraničních věcí ceny Gratias agit. V letošním roce bude oceněno celkem 13 laureátů, mezi nimi i známý skaut a hudební skladatel a publicista Karel Janovický.

Karel Janovický (vlastním jménem Bohuš Šimsa) je český hudební skladatel, klavírista a publicista žijící od roku 1950 v Anglii.

Karel Janovický je dodnes skladatelsky činný, jeho skladby jsou prováděny jak v Anglii, tak v Čechách. Věnuje se především kompozici moderní vážné hudby, často pro neobvyklé kombinace hudebních nástrojů. Je rovněž autorem symfonií a sborových skladeb.
Po roce 1989 začal pravidelně navštěvovat Československo, resp. Českou republiku, nejen díky svým hudebním aktivitám, ale i díky skautům. Stal se obětavým instruktorem roverského kurzu Fons Beníšky, kde vedle výkladů o hudbě, umění, řízení druhých i sebe sama dovede zaujmout a inspirovat účastníky svým tvůrčím životním postojem.

Cenu Gratias agit uděluje od roku 1997 ministr zahraničí ČR lidem, kteří svou činností přispívají k šíření dobrého jména České republiky v zahraničí. V podobě stylizovaného křišťálového glóbu převezme popularizátor české vážné hudby z rukou místopředsedy vlády a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga významné ocenění.

Gratulujeme!