Najít kamarády
zažít dobrodružství

Skauti a skautky si připomínají Hrdiny války a pátrají po jejich osudech

8. 5. 2020 Vše

Více než sedm set skautů a skautek položilo své životy za 2. světové války – v boji, jako oběti rasové nenávisti, či vinou jiných tragických okolností. Někteří z nich padli právě během osvobození Československa, jehož pětasedmdesáté výročí si letos připomínáme. Osudy skautských hrdinů a hrdinek mapují současní skauti a skautky díky projektu Hrdinové války, zpracováno je již sto příběhů.

Stejně jako celé společnosti přinesla nacistická okupace českému skautingu hlubokou ránu, od roku 1940 byl zakázán. Tisíce skautů a skautek se zapojily do protinacistického odboje, na sedm stovek z nich podle dostupných pramenů zemřelo – padli v boji, byli popraveni, umučeni ve vězení nebo v koncentračních táborech.

Skautská odbojová skupina Modrý kruh ze Slaného

O jejich příbězích se toho často ví málo, někdy také vůbec nic. Skautský institut proto před časem spustil projekt Hrdinové války, jehož cílem je osudy dohledat, a zmapovat tak bílá místa skautské historie. Ze skautských oddílů i jednotlivců se díky projektu stávají historičtí badatelé a detektivové, pátrání je může zavést do archivů a kronik, k příbuzným či pamětníkům historických událostí. Získané informace jsou pak zobrazeny v profilu hrdiny na www.hrdinovevalky.cz, včetně mapy s místy, která se jeho života týkají. Jednotlivcům i oddílům se takto podařilo zmapovat již stovku příběhů skautských hrdinů a hrdinek.

Osudy hrdinů jsou rozmanité, řada z nich byla zapojená do protinacistického odboje. Mezi hrdiny najdeme letce RAF, židovské skauty a skautky nebo účastníky Pražského povstání a osvobození Československa.

Vraťme se nyní na chvíli o sedmdesát pět let nazpět, do květnových dní, a to díky zmapovaným skautským osudům:

Je 5. května 1945. Václav Panocha, vedoucí oldskautského klubu ve Veltrusech, zajišťuje zbraně z místního zámku obsazeného nacisty. Ti povolají posily a strhne se přestřelka při které Václav umírá. Zůstane po něm žena s malou holčičkou.

Celý příběh Václava Panocha.

Je 7. května 1945. Barikády v Kobylisích jsou proraženy a Němci postupují dolů do Libně. Vpadnou do jednoho z domů, několik mužů a kluků vyženou ven a poručí jim, aby utíkali na druhou stranu ulice. Pak začnou střílet – jedním z mrtvých je i šestnáctiletý skaut František Himl. Jaroslav Foglar později jeho portrétní fotografii vydával za předobraz Mirka Dušína z Rychlých šípů, když chtěli čtenáři vědět, zda Mirek skutečně žil. Byla to ovšem pouze jeho další mistrná mystifikace, kterou kolem Rychlých šípů celoživotně rozehrával. Jestli si ho Jestřáb vybral nejen kvůli podobě, ale i tragickému osudu nevíme, ale možné to je.

Celý příběh Františka Himla.

Autor: Wabi Stárka. Zdroj: M. Hopfinger

Je 9. května 1945. Antonín Selinger, střelec a vyzvědač bojové jednotky partyzánů v Úpici, který se účastnil vykolejování a přepadání vlaků, je ve skupině, která zaútočí na skupinu Němců. Německý útvar má přesilu a Antonín je v přestřelce zastřelen.

Celý příběh Antonína Selingera 

Je 10. května 1945. Jaroslav Záruba se již několik dní zúčastňuje ozbrojených akcí za osvobození Československa, mimo jiné u budovy pražského Rozhlasu. Obraně Rozhlasu dokonce velí, a to velmi úspěšně. Po kapitulaci německé posádky organizuje obranu okolí, stavbu barikád atd. 8. května ale utrpí dvojitý průstřel plic a krku. I přes poskytnutou lékařkou péči těžkým zraněním o dva dny později podléhá.

Celý příběh Jaroslava Záruby

V květnových dnech ale padli také například Hugo Sedláček (zastřelen při odklízení automobilu z jízdní dráhy) nebo Věra Kozáková (zastřelena při odzbrojování Němců), jejichž osudy na zpracování stále čekají.

Osudy skautských hrdinů a hrdinek s přípomínají oddíly – zde Dobráčci z Hostinného –

i jednotlivci, kteří k pamětním deskám nebo místům posledního odpočinku nosí skautské šátky:

O paměť skautského hnutí dlouhodobě pečuje Skautský archiv.