Najít kamarády
zažít dobrodružství

Skauti a skautky zvou: Splujme tři pražské jezy!

15. 10. 2013 Vše

Již téměř 80 let se každoročně na jeden jediný den otevírají vodákům hned 3 pražské jezy – pro závod „Napříč Prahou – přes tři jezy“. V sobotu 28. 9. 2013 tak zaplní tok Vltavy v historickém centru Prahy stovky pramic, kánoí či kajaků skautů a skautek i veřejnosti. Přihlásit se, a využít tak výjimečnou příležitost sjet jinak zavřené pražské jezy, může každý. Divácky atraktivní propustí Staroměstského jezu pod Karlovým mostem bude hlavní závod projíždět mezi 10.30 a 12.00.

Již téměř 80 let se každoročně na jeden jediný den otevírají vodákům hned 3 pražské jezy – pro závod „Napříč Prahou – přes tři jezy“. V sobotu 28. 9. 2013 tak zaplní tok Vltavy v historickém centru Prahy stovky pramic, kánoí či kajaků skautů a skautek i veřejnosti. Přihlásit se, a využít tak výjimečnou příležitost sjet jinak zavřené pražské jezy, může každý. Divácky atraktivní propustí Staroměstského jezu pod Karlovým mostem bude hlavní závod projíždět mezi 10.30 a 12.00.

Trasa závodu dlouhá 6,5 kilometrů vede historickým jádrem hlavního města. Posádky startují na Císařské louce s cílem dojet na Štvanici. Na účastníky ovšem nečeká jen klidná plavba pražským historickým centrem – na trati se překonávají vorové propusti Šítkovského jezu u Jiráskova mostu, Staroměstského jezu u Karlova mostu a Helmovského jezu v Holešovicích.  Helmovský jez drží republikový primát nejdelší funkční vorové propusti. Úsekem s největší podívanou je především Staroměstský jez, který každoročně potrápí nejednoho zkušeného vodáka.

„Řada milovníků Prahy se shoduje na tom, že jeden z nejkrásnějších pohledů na ni je z hladiny Vltavy. Vodáci se zas shodují na tom, že takovéto otevřené propusti jako v Praze jinde už nepotkáte. Náročnost a zároveň jedinečnost našeho závodu už po generace táhne posádky dětí i dospělých. Vzpomínky na silné zážitky pak stmelují celoživotní přátelství,“ přiblížil závod jeho hlavní organizátor Jan Fischer.

Kategorie volné splutí je zcela otevřena veřejnosti, je pouze potřeba dodržet základní bezpečností pravidla jako nošení plovacích vest. Mohou se tedy zúčastnit nejen skautky a skauti a všichni vodáci, ale i rodiny s dětmi, které si chtějí zkusit sjet netradiční vodácký úsek zajímavým způsobem – na lodi, kterou lze půjčit přímo na místě nebo ještě lépe na vlastním plavidle vytvořeném při příležitosti závodu. Kostýmy a jedinečná plavidla jsou vítány a každoročně slibují zábavnou podívanou pro účastníky závodu i kolemjdoucí.

„Pamatuji si na vodníka, loď plnou třicetiletých nemluvňat, či dokonce posádku v oblecích dobrovolně se koupající pramice přímo pod Karlovým mostem. Napjatě očekávám, co přinese letošní ročník. K vodáckým závodům a Třem jezům sranda neodmyslitelně patří,“ vzpomíná na ‚vodní karneval‘ Vladimír Cvrček, hlavní kapitán vodních skautů.

Přihlásit se je možné prostřednictvím webu skaut.cz nebo přímo na místě. Na webu rovněž najdete další informace, jako jsou pravidla závodu či kompletní rozpis jednotlivých kategorií, nebo si také můžete rezervovat loď.

 

Anna Lukešová, GSM 604 867 970

Ke stažení

tz_3jezy2013