Najít kamarády
zažít dobrodružství

Skauti o víkendu „obsadí“ čerpací stanice po celé zemi. Mytím oken aut každoročně přispívají na boj proti leukémii

8. 6. 2016 Vše

O víkendu 10. – 12. června narazí řidiči na desítkách čerpacích stanic po celé České republice na skautky a skauty v „krvavě“ rudých tričkách. Uskuteční se totiž již 19.

Skauti o víkendu „obsadí“ čerpací stanice po celé zemi. Mytím oken aut každoročně přispívají na boj proti leukémii

O víkendu 10. – 12. června narazí řidiči na desítkách čerpacích stanic po celé České republice na skautky a skauty v „krvavě“ rudých tričkách. Uskuteční se totiž již 19. ročník sbírky Společně proti leukémii!. Skauti a skautky budou projíždějícím autům umývat okna a řidiči jim na oplátku mohou vhodit dobrovolný příspěvek do zapečetěné kasičky. Do dnešního data skauti na boj proti leukémii vybrali již osm a půl milionu korun.

„Výtěžek po skončení sbírky poputuje na konto Nadace pro transplantace kostní dřeně a bude sloužit k rozšiřování Českého národního registru dárců kostní dřeně. Cílem sbírky je pomoci lidem postiženým leukémií a dalšími nemocemi krvetvorby,“ uvedla celostátní koordinátorka sbírky, skautská vedoucí Markéta Rýcová. Zatímco samotnou transplantaci kostní dřeně platí zdravotní pojišťovny, vyhledání vhodného dárce – a s tím spojené vytvoření registru potenciálních dárců – je hrazeno pouze z prostředků, které se podaří nadaci získat od dárců a sponzorů. Jen vyšetření důležitých transplantačních HLA znaků nových dárců každoročně přijde na tři miliony korun.

Sbírka Společně proti leukémii!, kterou pořádá Junák – český skaut a Nadace pro transplantace kostní dřeně, se poprvé uskutečnila v roce 1998. Za osmnáct předchozích ročníků skauti a skautky přispěli na účet nadace částkou 8.506.020,- korun. „Jednou z hlavních myšlenek skautské výchovy je aktivní zájem o své okolí a pomoc druhým, proto se skauti a skautky každoročně věnují několika charitativním projektům,“ doplnil starosta Junáka – českého skauta Josef Výprachtický.

Sbírka Společně proti leukémii! se letos uskuteční v těchto městech: Blansko, Brno, Česká Třebová, Drslavice, Hlinsko, Hranice, Hustopeče, Chotěboř, Lanškroun, Moravská Třebová, Moravské Budějovice, Nasavrky, Ostrava, Opava, Pardubice, Plzeň, Přibyslav, Přerov, Ratíškovice, Štíty, Tlučná, Veselí nad Moravou, Zábřeh, Zlín, Žamberk.