Najít kamarády
zažít dobrodružství

Skauti se setkali se švédským králem

14. 8. 2011 Vše

Zbývají poslední dva dny do konce světového Jamboree ve Švédsku – setkání 40 000 teenagerů různých národností, vyznání i barvy pleti. Mezi skauty a skautkami z celého světa je i 280 Čechů, kteří poznávají nové lidi ze 150 zemí. Schopnost mladých domluvit se napříč kulturami, vede k navazování přátelství, která skautům zůstávají celý život.

Zbývají poslední dva dny do konce světového Jamboree ve Švédsku – setkání 40 000 teenagerů různých národností, vyznání i barvy pleti. Mezi skauty a skautkami z celého světa je i 280 Čechů, kteří poznávají nové lidi ze 150 zemí. Schopnost mladých domluvit se napříč kulturami, vede k navazování přátelství, která skautům zůstávají celý život.

Co znamenají olympijské hry pro sportovní svět, to je Jamboree pro svět skautingu. Mladí lidé se setkávají, aby společně zažívali dobrodružství, pracovali, sportovali, mluvili o aktuálních problémech a hledali jejich možná řešení a učili se od sebe navzájem. Češi se za dobu na Jamboree stihli vypravit do opravdového švédského tábora, účastnili se workshopu o obnovitelných zdrojích nebo vyzkoušeli vodní zorbing. „Vyrobili jsme si větrníky a zjistili, kolik větrné elektrárny vyrobí energie nebo si vyzkoušeli nějaké outdoorové aktivity, jako třeba velkou opičí dráhu v lese,“ popisuje své zážitky 17letá skautka Barbora Fialová. Zapomenut ale nezůstane ani festival kultur, který představuje národní jídla, tance i hudbu: „Na jakém jiném místě můžete ochutnat speciality z Argentiny, Saúdské Arábie nebo třeba Kanady? Tady – a proto se nám tu všem tak líbí,“ uzavírá Barbora.

Kromě tradičních stanových podsad představuje ČR i zážitková hra o totalitním režimu nebo workshop na téma povodně. Všechny tři české speciality se setkávají s velkým úspěchem a pochvalami skautů z celého světa, kteří už teď plánují jejich realizaci v domovských oddílech. Češi se setkali i se známým skautem a švédským králem Karlem XIV. Gustavem. Jemu i jeho ženě předali český skautský šátek – ten je symbolem skautů na celém světě. „Přeji skautům z ČR, ať si užijí Jamboree a odvezou si domů co nejvíce krásných zážitků, inspirace a nových přátelství,“ zmínila se jeho výsost. „Setkání mladých skautů se samotným králem dokonale vystihuje smysl Jamboree: ukázat, že to, co se často nedaří dospělým – totiž domluvit se – snadno dokáží mladí lidé,“ vysvětluje Veronika Horová, vedoucí české výpravy.

Jamboree, celosvětové setkání skautek a skautů, se koná jednou za čtyři roky. Letošní XXII. Jamboree probíhá do 7. srpna nedaleko města Kristianstad na jihu Švédska. Účastní se ho na 280 Čechů společně s 40 tisíci skauty a skautkami ze 150 zemí světa – to je jako kdyby celá Česká Lípa nebo Mladá Boleslav v zahraničí na zelené louce vybudovala nové město.

Česká výprava se domů vrací v pondělí 8. srpna – na 150 skautek a skautů přijede mezi 6. a 8. hodinou ranní autobusem do Prahy. Od 10.00 bude probíhat malá tisková konference, která nabídne pohled na Jamboree dvěma mladými účastníky. Dostatečný prostor bude zejména pro získání výpovědí účastníků o jejich zážitcích, stejně jako možnost získat fotografie ze samotné akce. Tisková konference proběhne v pondělí 8. srpna od 10.00 hod na Senovážném nám. 24, Praha 1, zasedací místnost Junáka, 4. patro. Účast prosím potvrďte předem.

Jan Žáček
GSM 777 800 254

Ke stažení

tz_jamboree_prubeh