Skauti vyhlásili sbírku na vybavení mimořádného prostoru na Staroměstském náměstí v Praze. Podpořte je!

13. 2. 2015 Vše

Skautský institut, jehož zřizovatelem je Junák – svaz skautů a skautek ČR, připravuje otevření místa, kde se skauti a skautky budou moci setkávat, diskutovat, spolupracovat a navzájem se inspirovat a kde bude vyprávěn fascinující příběh skautského hnutí. Nově získaný prostor v domě U Zlatého rohu se stane místem, kde se budou konat akce určené skautům i veřejnosti, kde se dá bádat, nerušeně pracovat, číst si nebo si dát schůzku.

Díky dobré vůli Magistrátu hl. města Prahy může Skautský institut na dva roky využívat prostory na Staroměstském náměstí, v prvním patře historického domu U Zlatého rohu, který je součástí komplexu tzv. radničních domů, které zde stojí již od konce 14. století.

Skauti a skautky zde chtějí vytvořit místo, které představí skautské hnutí a bude vyprávět jeho fascinující příběh, kde promyšlená programová dramaturgie opírající se o témata a hodnoty blízké skautskému hnutí bude sloužit k pořádání výstav, kulturních akcí a především k setkávání lidí vedoucí ke sdílení zkušeností a vzájemné inspiraci.

Skauti zde ale také plánují rozvíjet dosavadní spolupráci s dalšími institucemi, organizacemi a platformami.  „Věříme, že hodnoty, na nichž skauting stojí, sdílíme s mnoha dalšími neziskovými organizacemi a institucemi. Ve spolupráci s nimi připravujeme dramaturgii, která se bude věnovat tématům, jako jsou výchova a vzdělávání, občanská angažovanost, vztah k veřejnému prostoru, paměť a mladí lidé, tvořivost a tolerance,“ říká ředitel Skautského institutu Miloš Říha.

Skauti myslí také na mimopražské členy hnutí a rádi by prostor a akce v něm konané maximálně zpřístupnili i pro ty, kteří přijíždějí do Prahy na výlet, návštěvu či za prací. Pro dětské oddíly organizátoři chtějí připravit doprovodné aktivity a hry po centru Prahy. Dobré internetové připojení umožní, aby část zde uváděných programů byla vysílána živě na internetu.

V současné chvíli je prioritou prostory v historickém domě U Zlatého rohu funkčně vybavit základním nábytkem nutným k provozu. Kdo má chuť skautské dobrovolníky v jejich úsilí podpořit, může tak učinit formou patronátu nebo příspěvkem v crowfundingové kampani na serveru Hithit. Pro rok 2015 jsou patrony institutu skautské osobnosti, mezi něž patří například vědkyně Helena Illnerová, architekt Osamu Okamura, režisérka Olga Špátová nebo umělec Roman Týc. Ten mimo jiné pro crowdfundingovou kampaň Hithitu navrhne speciální skautský šátek. Po úvodních dnech sbírky je pravděpodobné, že se skautům podaří cílovou částku vybrat v  krátkém čase, sbírka však poběží do konce března a všechny peníze nad cílovou částku budou investovány do vybavení a provozu místa. Činnost Skautského institutu stojí především na práci dobrovolníků, kterých se na realizaci jednotlivých projektů podílejí desítky. Prostory na Staroměstském náměstí budou otevřené přes den, večer i o víkendech.

Odkaz na crowdfundingovou kampaň:

Odkaz na video k crowdfundingové kampani:

Posláním Skautského institutu je pečovat o paměť skautingu a jeho popularizaci, je také správcem obsáhlého skautského archivu. Mezi projekty institutu patří například Skautské století – mezigenerační projekt, kdy mladí skauti a skautky nahrávají příběhy skautských pamětníků, ukazující otisk skautingu v naší společné historii, nebo také populární pravidelné besedy s osobnostmi veřejného života, které prošly skautingem, nazvané Skautské vize.

Junák – svaz skautů a skautek ČR má přes 50 tisíc členů a je největší výchovnou organizací pro děti a mladé lidi v Česku. Skauting je největší hnutí pro děti a mládež na světě – hlásí se k němu okolo 50 milionů dětí a mladých lidí ve 216 zemích světa.

Více na www.skaut.cz

Jitka Taussiková                                    Miloš Říha