Najít kamarády
zažít dobrodružství

Skauti z Blanska připravili krásnou oslavu 17. listopadu pro spolužáky z Gymnázia Blansko

14. 12. 2018 Vše

Den boje za svobodu a demokracii společně se 100. výročím založení republiky si připomněli studenti na blanenském gymnáziu hodinovým programem, který připravila pod vedením profesora Jaroslava Chrásteckého skupina třiceti skautů, sestavená ze studentů školy. Pečlivě promyšleného programu se zúčastnili všichni žáci i pedagogové ozdobeni trikolórami v národních barvách.

Skauti z Blanska připravili krásnou oslavu 17. listopadu pro spolužáky z Gymnázia Blansko

Studenti nižšího gymnázia ke státní hymně vytvořili oděni do červených, bílých a modrých úborů živý obraz státní vlajky. Barevnou pokrývku hlavy jim vyrobili starší spolužáci v hodinách výtvarné výchovy.

Za doprovodu hudebních nástrojů zazpívaly čtyři stovky dětí a čtyři desítky učitelů při zahájení programu všechny sloky československé státní hymny. Pro účely slavnostního dopoledne byl pro každého hosta sestaven speciální zpěvník s texty českých vlasteneckých písní. Většina písní pocházela z pera Karla Hašlera, umělce umučeného za 2. světové války v koncentračním táboře. Jednotlivé proslovy studentů tak byly odděleny hudebními vsuvkami – zpívaly se písně – Hoši od Zborova, Válka v Itálii, Ta naše písnička česká, Princezna republika, Ach synku, synku, Svatý Václave a další.

Z úst mladých skautů zazněla jména blanenských mužů, kteří zahynuli v 1. světové válce. Připomněli osudy legionářů, vojáků od Zborova, na něž lze vzpomenout při procházce po nábřeží řeky Svitavy v Blansku. Studenti zmínili příběhy občanů Blanska např. Vojtěcha Říhy nebo Eduarda Stloukala, jehož hrob navštívili v roce 2014 v souvislosti s výročím vypuknutí první světové války studenti a učitelé Gymnázia Blansko ve Francii.

Oživením slavnostního představení se stala módní minipřehlídka dvou studentů oblečených do zapůjčených kostýmů legionáře a zdravotnice s detailním popisem oděvů.

Zajímavou epizodou blanenského regionu spojenou s obdobím války byl pobyt italských uprchlíků na Blanensku, kde italské rodiny našly útočiště.

Osudy První republiky, nacistickou okupaci, studentské nepokoje roku 1939 a spojitost s 17. listopadem 1989 prezentovali studenti dobovými záběry a komentáři v druhé části programu.

Po Karlu Hašlerovi, jehož písně zněly celým programem, se jmenuje i bonbón hašlerka. Program v tělocvičně proto zakončilo přiťuknutí všech účastníků hašlerkou s přáním svobody a míru pro naši vlast v dalším století.

Završením akce se stalo zasazení lípy nad tělocvičnou Gymnázia Blansko. Strom zasadili skauti – studenti školy – společně s ředitelem školy Mgr. Radkem Petříkem.

Následující školní den pozval ředitel školy studenty, kteří pro své spolužáky a učitele velkolepé představení nachystali, do sborovny. Pan ředitel skautům předal jako poděkování dort ozdobený marcipánovým skautským šátkem s nápisem Bravo, skauti.

Autoři textu: pedagogové Jana Žilková a  Jaroslav Chrástecký

Foto: J. Chrástecký