Skautské tábory

Letní tábory jsou vyvrcholením celoroční činnosti oddílů. Skauti tradičně zaujímají prvenství v pořádání letních dětských táborů. Každý rok jich pořádají více než tisícovku a pravidelně se jich účastní přes 30 tisíc dětí.

Skautské tábory jsou specifické tím, že se jich účastní většinou děti, které spolu pracují i během roku. Tráví tak léto se svými kamarády a vedoucími, které znají. Na chodu tábora se – přiměřeně svému věku – také podílejí. Pomáhají se stavbou, přípravou jídla nebo programu.

Výběr ze zážitků a programu

Romantika táboření v přírodě patří ke skautingu. Ať už v indiánském tee-pee, či v podsadovém stanu.

Při hrách, ale i při zajištění chodu tábora, se děti učí přijímat odpovědnost za sebe i za ostatní.

Většina táborů vyrůstá na zelené louce: postavit vlastní tábor bez potřeby elektřiny je dobrodružství.

Program je připraven tak, aby děti v bezpečném prostředí zažily něco neobyčejného.

Zážitky na celý život

Tábor je pro děti od začátku jedno velké dobrodružství. Objevují bydlení ve stanu, hry, sportování, koupání, vaření, pobyt v přírodě, jízdu na koni i výlety do okolí.

Starší a zkušenější pomáhají nováčkům zvyknout si na táborový život. Právě na skautských táborech při společných zážitcích vznikají pevná přátelství na celý život.

Důvěrná atmosféra známé party

Výhodou skautských táborů je, že je pořádají oddíly, které fungují během celého roku. Děti se navzájem znají a mají tu kamarády. Rodiče mají důvěru ve vedoucí, protože mají možnost s nimi delší dobu spolupracovat.

Dospělí dobrovolníci pak mohou připravit dětem tábor podle jejich zálib – nachystat jim program, kde využijí v praxi vše, co se celý rok učí.

Osvědčení kvalifikovaní vedoucí

Tábory připravují vedoucí, kteří mají odpovídající kvalifikaci i zkušenosti. Na táboře je vždy přítomen i zdravotník. Vedoucí při plánování tábora využívají propracované metodiky skautského programu a berou ohled na zájmy a potřeby dětí.

Tábory mají dlouhou tradici a vlastní osvědčené postupy.

Stačí si vybrat ten svůj tábor

Forma jednotlivých táborů se může lišit. Lze si vybrat oddíl, který pořádá tábor stálý, na vodě nebo na kole. Starší skauti a skautky často vyrážejí na putovní tábory u nás i do zahraničí, kde si mohou procvičit cizí jazyky.

Podle věkových kategorií se liší i délka tábora: od jednoho týdne pro předškoláky až po třítýdenní tábory pro zkušenější skautky a skauty. V Plzni, Turnově, Praze a dalších městech skauti připravují i tábory příměstské – běžící po celé léto.

Poznejte skauting blíže

Proč se stát skautem

Skauting pomáhá vašemu dítěti být aktivní a najít vlastní místo ve světě.

Skautský program

Náplň činností je různorodá a přizpůsobená věku a potřebám dětí.

Fakta a čísla

76 711 členů a 2 297 oddílů. Jsme téměř v každém městě.

Všechno to začalo jedním letním táborem pro 20 kluků v Británii v roce 1907.

Skautské tábory

Letní tábory jsou vyvrcholením celoroční činnosti oddílů.

Naše projekty

Zanechat svět o trochu lepší...

Známé osobnosti

Václav Havel, Anna Geislerová, Jiří Menzel, Eva Holubová. Skauti.

Vedení organizace

Kdo jsme a proč nám na rozvoji skautingu v ČR záleží.

Najít nejbližší oddíl pro moje dítě