Jiří Menzel

režisér, herec a spisovatel, držitel Českého lva i Oscara

Jiří Menzel

Nějak se nám víc a víc nejrůznějšími cestami vtlouká do hlavy, že si každý mladý člověk musí po vzoru těch filmových a seriálových hrdinů své místo na slunci vydobýt sám, a to třeba i na úkor ostatních. Ve skautu, nebo jak nás pokřtili přátelé českého jazyka, v Junáku, jsme byli soudržnější a učili se věrnosti a smyslu pro solidaritu. Bylo nám vštěpeno, že nejsme na světě jenom pro sebe, ale jsme v rytířském duchu mušketýrů „Jeden za všechny, všichni za jednoho“. Všeobecně se má za to, že skauting vychovává mladé duše k úctě k přírodě, k šetrnosti k životnímu prostředí, naučí samostatnosti.

Člověk není na světě sám - Je to pravda, ale působení skautingu je mnohem širší. Povzbuzovalo dnes často zapomínané vědomí, že člověk není na světě sám, ale je ve své obci spoluúčasten, závislý na ostatních a zodpovědný za ostatní. Silný chrání slabého – bylo jedno ze skautských hesel. Věrnost byla zdůrazňovanou ctností. S tím taky souvisí, že ve skautu jsem se setkal velmi silně s pojmem vlastenectví a pocitem příslušnosti k národu. Není náhodou, že do zahraničního odboje za války odešlo tolik lidí vychovaných skautingem.

Poznejte skauting blíže

Proč se stát skautem

Skauting pomáhá vašemu dítěti být aktivní a najít vlastní místo ve světě.

Skautský program

Náplň činností je různorodá a přizpůsobená věku a potřebám dětí.

Fakta a čísla

76 711 členů a 2 297 oddílů. Jsme téměř v každém městě.

Všechno to začalo jedním letním táborem pro 20 kluků v Británii v roce 1907.

Skautské tábory

Letní tábory jsou vyvrcholením celoroční činnosti oddílů.

Naše projekty

Zanechat svět o trochu lepší...

Známé osobnosti

Václav Havel, Anna Geislerová, Jiří Menzel, Eva Holubová. Skauti.

Vedení organizace

Kdo jsme a proč nám na rozvoji skautingu v ČR záleží.

Najít nejbližší oddíl pro moje dítě