Najít kamarády
zažít dobrodružství

Skautky a skauti po celé zemi oslavili 100 let republiky. Přinášíme shrnutí i poděkování od sestry náčelní

1. 11. 2018 Vše

Oslavy 100 let republiky jsou úspěšně za námi a jako skauti a skautky jsme se do nich pustili s opravdovým nasazením. Dobrovolnická práce je prací jen za dobrý pocit a ten bychom rádi posílili následujícím poděkováním i přehledem toho, co se po celé republice o svátečním víkendu dělo zásluhou skautských jednotek i jednotlivců.

Skautky a skauti po celé zemi oslavili 100 let republiky. Přinášíme shrnutí i poděkování od sestry náčelní

Skautské oddíly po celé republice se zapojily do oslav 100. výročí vzniku republiky Foto: Tomáš Lacina

Poděkování od sestry náčelní

„Uplynulý sváteční víkend mi přinesl především hrdost. Na to, že je mezi námi tolik skautů a skautek, kteří i přes deštivé počasí a sněhové vánice ochotně rozdávají úsměvy a trikolory. Na to, že služba veřejnosti je pro skauty a skautky – bez ohledu na věk – samozřejmá. Na to, že se skautští vedoucí nebojí předávat českou historii a demokratické hodnoty mladším a že má úcta k české státnosti v oddílech tak pevné místo. Proto chci všem, kteří se zapojili do oslav století republiky ze srdce poděkovat. Jste skvělí. A pevně věřím, že jste lidem dobrým příkladem a inspirací, což je dnes mimořádně důležité. Na aktivním občanství a péči o společné věci totiž bude záležet i v tom století, které je před námi. Díky!”

Eva Měřínská – Evička
náčelní

Skautská služba v ulicích: rozdávání trikolor, sázení stromů i čestné stráže

Skautská služba společnosti není peříčko a víme, že přípravy všech akcí vás stály mnoho energie, úsilí a někdy třeba i vlastních prostředků. Jsme si jistí, že aktivní zapojení do oslav v obcích, kde působíte, byly pro vaše sousedy důležité a inspirativní. Je to mimo jiné součást úsilí o větší důvěru a pospolitost mezi lidmi i za naději, že generace mladých lidí nebude opakovat chyby těch předchozích. Díky za to!

V rámci výzvy k rozdávání trikolor jsme zaregistrovali přes 130 přihlášených oddílů v různých obcích po celé republice. A to nevíme o těch nepřihlášených. 😉

Trikolory připravovali a rozdávali nejen v Praze, Brně a Ostravě, ale i ve Slavičíně, Kolíně, Krnově, České Skalici, Třebíči, Přešticích, Neratovicích, Boskovicích, Liberci,…

… nebo třeba i v Příboře, odkud pochází tahle fotka.

Skautské rozdávání trikolor na titulce Deníku

Díky vláknu na SkautFóru víme, že třeba v Brně rozdala jen jedna skautská parta (z několika) na různých místech 1 500 kusů a 40 metrů trikolor, v Ostravě 5 000, v Kostelci nad Labem a v Plzni 250, v Praze po stovkách, u vstupu do Koněpruských jeskyní 150 a k radosti (a dojetí) neskautů pár skautských oddílů “přepadlo” na různých místech republiky také vlakové spoje.

Podobných Tweetů jsme zaznamenali i víc: třeba tenhle a tenhle. A nejčastější otázka obdarovaných?

Díky, že lidem připomínáte, že ne všechno má cenu, kterou by bylo možné vyjádřit penězi.

Krajinu od (nejen) uplynulého víkendu krášlí i nové stromy svobody, kterých se po celém Česku sázely stovky. V Golčově Jeníkově vysadil oddíl Bobříků z nedalekého Havlíčkova Brodu dokonce celou alej ze stovky lip. Díky všem sázejícím, stali jste se součástí místní historie a k tomu udělali něco dobrého pro naši přírodu a čistý vzduch.

Strom svobody zasadili třeba i v Lisově na Plzeňsku

Sázení 100 lip svobody v Golčově Jeníkově

Obrovský dík patří také čestným strážím, které, leckde velmi nepříjemnému počasí navzdory, reprezentovaly skauting. Skaut je sice nepromokavý, jak zní pomyslný 11. bod zákona, ale muselo jít mnohdy o tvrdou zkoušku, obzvlášť pokud jste stáli venku jen v kroji. Snad to neodneslo vaše zdraví.

Šíření skautského odkazu: doprovodné výstavy

O skautské výstavy byl v posledních měsících veliký zájem! Zastavit jste se mohli třeba v neustále zaplněném Poštovním muzeu na výstavě ke Poště českých skautů, na její venkovní verzi nebo doprovodné městské hře. Další výstavy připravily jednotky z mnoha obcí, například v Hlinsku, Mostě nebo Poličce. A na pražské Letné se od 26. do 28. října objevil také stánek skautského muzea, který byl po celou dobu obklopen zvídavými návštěvníky.

Skautské muzeum na pražské Letné

Děkujeme proto zejména Skautskému archivu, Skautskému institutu, Romanu Šantorovi – Bobovi a Klubu skautských sběratelů, kteří tyto výstavy a aktivity svědomitě připravili!

Aktivity na schůzkách a výpravách

Pokud jste snad nebyli součástí stráže, nevysadili strom nebo nerozdali pár metrů trikolory, ale vydali jste se na skvělou sváteční oddílovou výpravu nebo připravili schůzku s tematickým programem, i vy si zasloužíte poděkování. Za to, že vám není lhostejná naše republika a za to, že předáváte příběhy její historie holkám a klukům ve svých oddílech.

Skautský oddíl Naděje v Praze ozdobil svou klubovnu vlajkami

 

Výročí vzniku republiky bylo tématem skautských schůzek po celém Česku

A pokud jste na nic z předchozího nenašli čas, můžete najít inspiraci v seriálu 10 výzev pro republiku, které jsme představili.

Díky vám všem za zájem, šíření dobrého jména skautingu i radosti ve společnosti!

Republice na zdar,

Barbora Trojak
tisková mluvčí

Lukáš Neuheisl
redaktor externí komunikace

Petr Vaněk – Permi
zpravodaj pro komunikaci a projekty služby společnosti