Najít kamarády
zažít dobrodružství

Skautky a skauti se v Praze připravují na cestu do Japonska, kde budou na světovém skautském setkání prezentovat Českou republiku.

20. 5. 2015 Vše

Na společnou cestu do Japonska se bude v Praze připravovat o víkendu 24. – 26. dubna tři sta skautů a skautek z celé České republiky. V létě se totiž na japonském ostrově Honšú blízko města Hirošima uskuteční celosvětové skautské setkání – jamboree. Pro druhou největší výpravu v historii českého skautingu bude tento víkend plný příprav prvním společným setkáním.

Na společnou cestu do Japonska se bude v Praze připravovat o víkendu 24. – 26. dubna tři sta skautů a skautek z celé České republiky. V létě se totiž na japonském ostrově Honšú blízko města Hirošima uskuteční celosvětové skautské setkání – jamboree. Pro druhou největší výpravu v historii českého skautingu bude tento víkend plný příprav prvním společným setkáním.

Mladé skautky a skauty čeká rozmanitý program. „V sobotu dopoledne budou v malých skupinách připravovat vystoupení, se kterým se v Japonsku předvedou ostatním skautům. Večer se pak budou účastnit různých workshopů a naučí se například natáčet videa či vyrábět sushi,“ řekla šéfka českého kontingentu Mariana Ermlová.

Z řad účastníků setkání se také budou vybírat dva mluvčí celé skupiny, kteří pak v Japonsku budou ve styku s médii zastupovat skauty z České republiky. Všechny také čeká hra v ulicích Prahy, jež by měla připomenout příběh beskydské kamenné mohyly Ivančena.  Ta vznikla na památku skautů-odbojářů popravených na konci Druhé světové války. Díky českému kontingentu se o této tragické události dozvědí skauti z celého světa, její příběh bude putovat společně s celou výpravou do Japonska a stane se součástí českého expozičního stanu.

Pro skauty a skautky máme připravenou sérii diskuzí s odborníky, díky kterým si prohloubí své znalosti o japonské kultuře a dozví se i něco o cestování po této zemi,“ doplnila Ermlová.

Z České republiky vyrazí výprava čítající 300 členů. Tato skupina je složená z pěti menších tzv. jamoddílů. Každý oddíl tvoří 36 dětí ve věku 14-17 let a 4 vedoucí zodpovědní za celou skupinu. Zbylí členové výpravy jsou dobrovolníci, kteří budou v Japonsku pomáhat s pořádáním celého setkání. Letošní kontingent do Japonska je počtem členů druhý největší v historii Junáka.

Hlavním smyslem jamboree je poznávání lidí různých národností, kultur, jazyků či náboženství a prezentace vlastní země. Pro skauty je to příležitost, jak navázat nová kamarádství, zdokonalit se v angličtině či jiném jazyce a poznat mezinárodní rozměr skautingu. Navíc se hravou formou dozvídají o globálních problémech jako je například diskriminace či plýtvání potravinami. Skauti tak ukazují celému světu naplnění základních myšlenek skautingu – přátelství bez rozdílu pohlaví, národnosti, jazyka nebo vyznání.

Další informace o světovém skautském setkání na: http://jamboree.cz/

Junák – český skaut má více než 53 tisíc členů a je největší výchovnou organizací pro děti a mládež v Česku. Skauting je největší hnutí pro děti a mládež na světě – hlásí se k němu okolo 50 milionů dětí a mladých lidí ve 216 zemích světa.

Více na www.skaut.cz.   

Upozornění: Skauti změnili název organizace! Namísto dosavadního „Junák – svaz skautů a skautek ČR“ se od 1. dubna 2015 jmenují „Junák – český skaut“ (plný název pro právní užití je v souladu s novým Občanským zákoníkem „Junák – český skaut, z. s.“).
 

Jitka Taussiková
tisková mluvčí Junáka – českého skauta
GSM 604 867 970
jitka.taussikova@junak.cz

 

 

Ke stažení

tz_setkani_jamboree