Skautky z Moravských Budějovic vydělaly ve své kavárně 140 tisíc pro nemocné děti

5. 1. 2021 Vše

Již poosmé se skautky ze 4. oddílu Slunečnice v Moravských Budějovicích na Vysočině pustily do svého charitativního projektu na podporu dlouhodobě nemocných dětí. Přes omezení spojená s pandemii koronaviru se jim podařilo vybrat rekordní částku, kterou dnes zveřejnily.

Coffee to Help

Skautky svůj projekt podporu dlouhodobě nemocných dětí nazvaly Coffee to Help, neboť vychází z jejich snu založit si jednou kavárnu. Prozatím ji otevírají pravidelně v prosinci v prostorách skautské klubovny. Rodiče a příznivci charitativní kavárny pečou zákusky, skautky připravují nápoje, místní obyvatelé si pochutnávají. Organizátorky každoročně vyberou nemocné dítě či děti z okolí a veškerý výtěžek z provozu kavárny a souběžně probíhající sbírky věnují jeho rodině. Tentokrát skautky připravily již osmý ročník akce a výsledek byl rekordní.

Foto: Petr Rokoský

Neodradila je přitom ani nejistota, zda budou schopné v současných podmínkách kavárnu realizovat. „Lidé už loni říkali, že si advent bez naší kavárny ani neumějí představit,“ uvádí koordinátorka akce Lucie Škodová. Rozhodly se pro několik způsobů, jak prostředky pro nemocné děti získávat, a nakombinovaly je: otevřely výdejní okénko ve skautské klubovně, místním lidem nabídly rozvoz zákusků až domů, připravily prodejní stánek s nealkoholickým „svařákem“ a Betlémským světlem, prodávaly rukodělné výrobky a k tomu vyhlásily aukci umění darovaného studenty a učiteli Ústavu architektury na FAST VUT v Brně. Zároveň probíhala i veřejná sbírka, do které mohli lidé přispět prostřednictvím kasičky nebo bankovního účtu.

„Jsem ráda, že i přes ty všechny těžkosti a omezení se kterými se letos musíte vypořádat jste se rozhodli kavárnu udělat. Moc vám fandím a těším se na dobrý zákusek. Děkuji že pomáháte,“ vzkázala skautkám obyvatelka Moravských Budějovic Helena Dvořáková.

Foto: Petr Rokoský

Celkem se v letošním ročníku Coffee to Help podařilo nashromáždit více než 140 tisíc korun, které nyní poputují k rodinám Elizabethky a Adámka.
Elizabeth Pohlová z Heraltic si při příchodu na svět přinesla dvě na sobě nezávislá onemocnění. První diagnózou je nedostatečná funkce kůry nadledvin, která se léčí uměle podanými hormony. Druhou diagnózou je glutarová acidurie II. typu, což je velmi vzácné geneticky podmíněné metabolické onemocnění s poruchou zpracovávání aminokyselin.
Jen za půl rok rodina utratí za hiporehabilitace, speciální stravu a léky zhruba 43 tisíc korun – právě tuto částku chtěly skautky vybrat.
Adam Kouba z Jihlavy už od svého narození bojuje s dětskou mozkovou obrnou. Rodina by letos ráda absolvovala dva hiporehabilitační pobyty, jejichž cena vychází na téměř 42 tisíc – takový byl tedy i druhý cíl skautského projektu. Celková částka sbírky nastavené mety překonala, a tak se rodiny obou dětí mohou těšit z ještě silnější podpory.