Skautská energie se rozšiřuje a otevírá veřejnosti

10. 2. 2020 Vše

Skautská energie, společný systém pro odběr elektřiny a plynu, dosáhl více než 21 tisíc odběrných míst a vstoupit do něj nyní může každý. Projekt Junáka – českého skauta se totiž nedávno otevřel široké veřejnosti. Skautská organizace považuje Skautskou energii za základ dalšího pilíře svého financování.

Skautská energie se rozšiřuje a otevírá veřejnosti

„Během pěti let existence projektu se síť Skautské energie rozrostla na aktuálních více než 21 tisíc odběratelů. Skautská energie pomáhá posilovat větší pestrost a nezávislost financování naší organizace. V Junáku – českém skautu nyní z výnosů projektu hradíme například vydávání skautských časopisů a vývoj skautského informačního systému,” vysvětluje koordinátor služby Tomáš Slavík.

Skautská energie je projekt Junáka – českého skauta postavený na silné pozici velké,  pětašedesátitisícové organizace ve vyjednávání s dodavateli. Ceny energií se soutěží na delší dobu a jsou garantovány i pro nově příchozí členy sítě. Do skautské činnosti jednotlivých oddílů projekt žádným způsobem nezasahuje, významně ji ale podporuje. Dodavatelé energií totiž za každou odebranou megawatthodinu posílají Junáku – českému skautu 25 Kč na podporu skautingu. Projekt tak pomáhá zajistit největší české organizaci pro výchovu dětí a mládeže další zdroj financování, snížit tak finanční závislost na dotacích a členských příspěvcích a stabilizovat fungování skautingu do budoucna. Provize pro Junáka – českého skauta nyní dosahuje již několika milionů Kč ročně a stále stoupá.

„Chtěl jsem mít dodavatele s nízkou cenou komodit, která bude dlouhodobě stabilní a zároveň nebudou ve smlouvách ze strany dodavatele nějaké chytáky a kličky, jak vydírat zákazníka. Projekt Skautské Energie tohle pro mne splnil znamenitě. Zároveň pomáhá skautům – potažmo našim dětem při jejich volnočasových aktivitách, což je z mého pohledu určitě fajn,“ uvádí odběratel Skautské energie Roman Oswald.

Dodavatel s nejvýhodnějšími podmínkami pro všechny současné i budoucí členy sítě se pravidelně soutěží, těmi aktuálními (na roky 2019-2020) jsou pro elektřinu společnost YelloEnergy a pro plyn společnost Armex Energy.

Dlouhodobá vize projektu je následující:

• je součástí pilíře budování finanční nezávislosti organizace
  • je přátelskou službou otevřenou všem (FO i PO na území ČR)
  • je velmi levná a přináší zapojeným lidem finanční úspory
  • je ekologicky šetrná, zvyšuje podíl využití energie z obnovitelných zdrojů
  • je férová vůči klientům i dodavatelům
  • veškerým svým výnosem finančně podporuje skautskou organizaci
  • je srozumitelná a jednoduchá pro zákazníka
  • je důvěryhodná a profesionální v oboru
  • je důvěryhodná a přínosně vnímaná uvnitř skautské organizace

S otevřením široké veřejnosti nyní Skautskou energii skauti posunuli od samo-spotřebitelského benefitu pro členy organizace, respektive spřízněné osoby, v otevřený produkt. Odběratelům přináší kromě výhodných cen a profesionálního servisu rovněž – s odkazem na název Skautská energie a morální principy, na nichž skautské hnutí stojí – deklaraci férového přístupu ke klientům i dodavatelům.

„Na začátku projektu před více než pěti lety byla vize zlevnit náklady skautským klubovnám a základnám. Brzy se přidala i forma členského benefitu, kdy větší množství zapojených subjektů pomáhalo celku – tedy ve výsledku větším úsporám všem zapojeným. Ukázalo se, že jsme schopni projekt zajišťovat i pro větší množství zákazníků. V průběhu prvních let projekt prošel několika zátěžovými zkouškami, ustál pravidelné změny dodavatelů, zdražování na trhu i nárazově velmi vysoký zájem zákazníků koncem kalendářních let,“ vysvětluje koordinátor projektu Tomáš Slavík.  „Od jejího otevření veřejnosti je o nabídku Skautské energie velký zájem: měsíčně se přidává zhruba tisíc nových zákazníků. Přihlášky vyřizujeme podle termínu doručení nebo podle urgence. Díky tomu, že řada ostatních dodavatelů zdražuje, je možné dodavatele změnit i v případě běžícího závazku – takové převody u nás mají přednost a zvládáme je vyřizovat velmi rychle,“ dodává Slavík.

Skautská energie nabízí zájemcům levnější dodávky elektrické energie a zemního plynu. Na stránce www.skautskaenergie.cz může kdokoli zažádat o pozvánku a ta je mu následně zaslána na e-mail. Velmi snadno se pak sám odbaví a převod dodavatele je pak pro zákazníka zdarma zajištěn partnerskou společností Občanům, s. r. o. V období soustavného zdražování především cen elektřiny zůstává cenová nabídka na rok 2020 nejvýhodnější na trhu a platí i pro všechny nově příchozí. Úsporu je možné ověřit např. v on-line kalkulačce odborného portálu TZB-INFO, dosahuje často i několika tisíc korun ročně.

Kontakt:

Tomáš Slavík, koordinátor Skautské energie tel. 777 663 531 | tomas.slavik@skaut.cz

Barbora Trojak, skautská tisková mluvčí: tel. 731 403 647 | barbora.trojak@skaut.cz

Junák – český skaut je největší výchovnou organizací pro děti a mládež v Česku. Za posledních 10 let se počet skautek a skautů v zemi zvýšil o téměř 50 procent,  na současných více než 64 tisíc. Skauting vede k formování charakteru, přináší mladým lidem dobrodružství a partu kamarádů. Je největším hnutím mladých na světě – hlásí se k němu 60 milionů dětí, mladých lidí a dospělých dobrovolníků ve 216 zemích světa. Více na www.skaut.cz.