Najít kamarády
zažít dobrodružství

Skautská expedice Japonsko Škodovkou dorazila do svého cíle! Skauti cestující na světové skautské setkání ve „stodvacítce“ ujeli přes 14 tisíc kilometrů

4. 8. 2015 Vše

Měsíc a půl na cestě, 8 projetých zemí, 24 navštívených měst, 14 000 kilometrů, nespočet oprav a výměn součástek. To má za sebou dvojice českých skautů Aleš Cahlík a Jakub Pejchal. 14. června vyjeli třicet let starou Škodou 120L směr Japonsko.  Ráno 4.

Měsíc a půl na cestě, 8 projetých zemí, 24 navštívených měst, 14 000 kilometrů, nespočet oprav a výměn součástek. To má za sebou dvojice českých skautů Aleš Cahlík a Jakub Pejchal. 14. června vyjeli třicet let starou Škodou 120L směr Japonsko.  Ráno 4. srpna dorazili do svého cíle – na 23. Světové skautské jamboree, které se koná v prefektuře Jamaguči na ostrově Honšú. Jejich cesta trvala 53 dní. Přivítala je nejen česká výprava, která se setkání účastní, ale také například náčelník světové skautské organizace João Armando Gonçalves.

„Jet na Jamboree do Japonska byl náš velký sen. A protože nám přišlo škoda letět přes půl světa a zase zpět jen na 10 dní, nápad dopravit se tam svépomocí autem přišel prakticky vzápětí. A proč Škoda 120L? Přece nepojedou čeští skauti autem cizí značky,“ řekl Pejcal.

Třiadvacetiletý Aleš Cahlík z Holešova na Kroměřížsku a o tři roky starší Jakub Pejcal z Jihlavy vyrazili na svou dlouhou cestu z Liberce, kde se konalo celorepublikového setkání starších skautů a skautek zvané Obrok. Právě tam se v neděli 14. června s českými skauty rozloučili a zamířili přes Polsko dál na východ. „Dohromady jsme na naší cestě navštívili 24 měst, kde nás vždy čekalo vřelé přivítání od místních skautů.  Většinou nám ukázali centrum, nabídli místo k přespání a popovídali si s námi o skautingu,“ uvedl Cahlík.

Cesta dlouhá více než 14 tisíc kilometrů oběma dobrodruhům zabrala 53 dní. Největší strach měli ze složitého „papírování“ nutného pro vstup do Japonska a z ponorkové nemoci. „Nezbytnou byrokracii jsme naštěstí dokázali překonat a ponorka se nakonec nedostavila,“ doplnil s úsměvem Pejcal.

Dlouhou cestu provázely i komplikace s autem. „Odvařili jsme dva alternátory, třetí už to vydržel. Neustále jsme také museli čistit karburátor, nevyhnulo se nám ani pět defektů, prasklé čelní sklo a nalomené rameno předního kola. – To jsme v Rusku museli svářet. No a nakonec jsem v Japonsku úspěšně nacouval do skály, zadek jsme ale vyklepali a je to v pohodě,“ dodal Pejcal.

Cílem škodovkové výpravy bylo 23. Světové skautské jamboree, které se koná od 28. července do 8. srpna v prefektuře Jamaguči poblíž japonské Hirošimi.  Z České republiky se ho účastní 300 skautů a skautek. Celkem se na tábořišti o rozloze sedmdesáti Václavských náměstí potkalo více než 33 tisíc skautů a skautek z celého světa.

Po příjezdu skauti uspořádali soutěž pro ostatní národy. Jednotlivé kontinenty tipovaly, kolik lidí se může do škodovky vejít. Za značného úsilí se jich tam nakonec naskládalo 14.

Součástí programu Jamboree je kromě sportovních, vodních a vzdělávacích aktivit a her také návštěva mírových pietních ceremonií v obou městech, kam byla za druhé světové války shozena atomová bomba. Právě v době konání Jamboree uplyne od tohoto okamžiku 70 let.

Celé setkání se nese v duchu mírového poselství a mezinárodního přátelství. Skauti na Jamboree ukazují celému světu základní myšlenky skautingu – přátelství bez rozdílu pohlaví, národnosti, jazyka nebo náboženského vyznání. Symbolem setkání je japonský znak „和“ a motto „Duch jednoty“. Znak „和“ (WA) v japonštině symbolizuje právě jednotu, harmonii, spolupráci, přátelství a mír. Jamboree pořádají skauti na různých místech světa již od roku 1920 pravidelně po čtyřech letech.

Více o světovém skautském Jamboree 2015 najdete na stránkách http://jamboree.cz/.

Informace o projektu Japonsko Škodovkou naleznete na: http://japonskodovkou.cz/cs/ nebo na Facebookové stránce https://www.facebook.com/japonskodovkou?fref=ts.

Fotografie z příjezdu expedice Japonsko Škodovkou jsou k dispozici ke stažení a použití na https://www.flickr.com/photos/skaut/sets/72157656367292268 (autor: Karel Pešek).

Junák – český skaut má více než 53 tisíc členů a je největší výchovnou organizací pro děti a mládež v Česku. Skauting je největší hnutí pro děti a mládež na světě – hlásí se k němu okolo 50 milionů dětí a mladých lidí ve 216 zemích světa.

Více na www.skaut.cz.  

Jitka Taussiková

tisková mluvčí        

GSM 604 867 970

 

jitka.taussikova@junak.cz