Najít kamarády
zažít dobrodružství

Skautská mohyla Ivančena slaví 70 let. 23. dubna je naposledy možné vidět památník popraveným protinacistickým odbojářům v jeho organické podobě, v květnu začne rekonstrukce

13. 4. 2016 Vše

Široká veřejnost má letos v dubnu poslední možnost vidět stávající podobu 70leté kamenné mohyly v Beskydech pod Lysou horou, v květnu 2016 totiž zahájí skauti a skautky přestavbu památníku podle vítězného architektonického návrhu. Stávající stavba kvůli stále narůstajícímu počtu kamenů vyžaduje novou podobu.

Široká veřejnost má letos v dubnu poslední možnost vidět stávající podobu 70leté kamenné mohyly v Beskydech pod Lysou horou, v květnu 2016 totiž zahájí skauti a skautky přestavbu památníku podle vítězného architektonického návrhu. Stávající stavba kvůli stále narůstajícímu počtu kamenů vyžaduje novou podobu.

Základy kamenné mohyly byly položeny před sedmdesáti lety, na počest pěti skautů popravených o rok dříve v protinacistickém odboji. Od té doby se každoročně koná výstup, kdy stovky nejen skautek a skautů přináší kameny z různých regionů Česka, ale i zahraničí, a uctí tak památku popravených. Letos je naposledy možné vidět mohylu v její současné organické podobě, v květnu začíná její rekonstrukce a překlad kamenů do vítězného architektonického ztvárnění.

Každoroční skautské výstupy k Ivančeně se konají v dubnu o sobotě, jež je nejblíže svátku svatého Jiří – patrona skautů a skautek (24.4). Letos výstup spadá na sobotu 23. dubna. V 11 hodin bude u mohyly sloužena polní mše, po ní bude následovat slavnostní skautský nástup. Více informací k výstupu naleznete na: www.ivancena.cz/ivancena-2016.

K popravám skautů gestapem došlo na židovském hřbitově v polském Cieszyně, a ačkoliv přesné datum popravy není známo, nejspíše se tak stalo mezi 24. dubnem a 2. květnem 1945. Těla pěti skautů a dalších zavražděných skončila v hromadných hrobech. V říjnu dalšího roku pak na beskydský vrchol Ivančena vystoupali přátelé zavražděných mladých mužů, stloukli jednoduchý kříž a postavili ho mezi první kameny. Od té doby k mohyle chodili skauti, trampové a další lidé a nosili s sebou kamínky i balvany, ze kterých pomník narůstal. I přes snahu komunistického režimu pochody k mohyle zakázat se tuto tradici nikdy přerušit nepovedlo a Ivančena se stala významným symbolem boje proti nesvobodě. Dnes mohyla zabírá asi 40 metrů čtverečních a 195 metrů krychlových.

Letošní celková rekonstrukce skautské mohyly Ivančena bude probíhat během víkendů až do podzimu, kdy bude v sobotu 8. října odhalena nová podoba památníku. U této příležitosti proběhne také konference věnovaná historii Ivančeny a skautskému odboji, křest knihy vydané k 70. výročí a bude zahájena putovní výstava.

Fotografie ilustrující skautská setkání u mohyly Ivančena ke stažení na: https://www.flickr.com/photos/skaut/sets/72157651676121199/, zdroj: Junák – český skaut.

Junák – český skaut má více než 55 tisíc členů a je největší výchovnou organizací pro děti a mládež v Česku. Skauting je největší hnutí pro děti a mládež na světě – hlásí se k němu okolo 50 milionů dětí a mladých lidí ve 216 zemích světa.

Více na www.skaut.cz.   

Fotografie ilustrující skautskou činnost využitelné pro média naleznete na https://www.flickr.com/photos/skaut/albums, zdroj: Junák – český skaut.

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

GSM 604 867 970

 

jitka.taussikova@skaut.cz

Ke stažení

tz_70let_ivanceny2016