Najít kamarády
zažít dobrodružství

Skautská mohyla Ivančena slaví 70 let. 23. dubna je naposledy možné vidět památník popraveným protinacistickým odbojářům v jeho organické podobě, v květnu začne rekonstrukce

13. 4. 2016 Vše

Stávající stavba kvůli stále narůstajícímu počtu kamenů vyžaduje novou podobu.

Skautská mohyla Ivančena slaví 70 let. 23. dubna je naposledy možné vidět památník popraveným protinacistickým odbojářům v jeho organické podobě, v květnu začne rekonstrukce

Stávající stavba kvůli stále narůstajícímu počtu kamenů vyžaduje novou podobu.Široká veřejnost má letos v dubnu poslední možnost vidět stávající podobu 70leté kamenné mohyly v Beskydech pod Lysou horou, v květnu 2016 totiž zahájí skauti a skautky přestavbu památníku podle vítězného architektonického návrhu. 

Základy kamenné mohyly byly položeny před sedmdesáti lety, na počest pěti skautů popravených o rok dříve v protinacistickém odboji. Od té doby se každoročně koná výstup, kdy stovky nejen skautek a skautů přináší kameny z různých regionů Česka, ale i zahraničí, a uctí tak památku popravených. Letos je naposledy možné vidět mohylu v její současné organické podobě, v květnu začíná její rekonstrukce a překlad kamenů do vítězného architektonického ztvárnění.

Každoroční skautské výstupy k Ivančeně se konají v dubnu o sobotě, jež je nejblíže svátku svatého Jiří – patrona skautů a skautek (24.4). Letos výstup spadá na sobotu 23. dubna. V 11 hodin bude u mohyly sloužena polní mše, po ní bude následovat slavnostní skautský nástup. Více informací k výstupu naleznete na: www.ivancena.cz/ivancena-2016.

K popravám skautů gestapem došlo na židovském hřbitově v polském Cieszyně, a ačkoliv přesné datum popravy není známo, nejspíše se tak stalo mezi 24. dubnem a 2. květnem 1945. Těla pěti skautů a dalších zavražděných skončila v hromadných hrobech. V říjnu dalšího roku pak na beskydský vrchol Ivančena vystoupali přátelé zavražděných mladých mužů, stloukli jednoduchý kříž a postavili ho mezi první kameny. Od té doby k mohyle chodili skauti, trampové a další lidé a nosili s sebou kamínky i balvany, ze kterých pomník narůstal. I přes snahu komunistického režimu pochody k mohyle zakázat se tuto tradici nikdy přerušit nepovedlo a Ivančena se stala významným symbolem boje proti nesvobodě. Dnes mohyla zabírá asi 40 metrů čtverečních a 195 metrů krychlových.

Letošní celková rekonstrukce skautské mohyly Ivančena bude probíhat během víkendů až do podzimu, kdy bude v sobotu 8. října odhalena nová podoba památníku. U této příležitosti proběhne také konference věnovaná historii Ivančeny a skautskému odboji, křest knihy vydané k 70. výročí a bude zahájena putovní výstava.

Fotografie ilustrující skautská setkání u mohyly Ivančena ke stažení na: https://www.flickr.com/photos/skaut/sets/72157651676121199/, zdroj: Junák – český skaut.