Najít kamarády
zažít dobrodružství

Skautská nadace Jaroslava Foglara slaví 20. narozeniny

10. 5. 2022 Vše

Šíření Jestřábova literárního a výchovného odkazu, podpora staveb a rekonstrukcí skautských kluboven a mnoho dalšího – jak vznikla a jak funguje skautská nadace a čím vším dnes podporuje skautskou činnost?

Kulaté výročí dvou desítek let od svého vzniku letos slaví Skautská nadace Jaroslava Foglara. Za dvě dekády má za sebou spoustu práce a projektů podporujících skautskou činnost. Ohlédněme se za okolnostmi jejího vzniku, oblastmi její práce i tím, co plánuje do budoucna. 

2002 – 2012: První léta, první projekty

Skautská nadace nevznikla na zelené louce, navázala na předchozí působení Nadace Fons. U zrodu nadace stáli po boku Junáka i její osudoví muži – Ivo Brzobohatý – Ještěr, Ivan M. Havel – Puzuk, Jaroslav Jičínský – Netopýr, Petr Kratochvíl – Kráťa, Tomáš Řehák – Špalek a František Šmajcl – Riki. Do základního jmění nadace byl prostřednictvím Junáka v roce 2002 vložen velkorysý dar od Evropské skautské nadace (zásadní částku věnoval díky přímluvě jejího předsedy Jorgena Rasmussena rakousko-britský skaut Eric Frank) a později i část zůstatku původního jmění Nadace Fons. Jeden z jejích spoluzakladatelů Tomáš Řehák – Špalek nadaci věnoval částku získanou jako odškodnění za pronásledování a věznění svého otce v době komunistického režimu. „Věděl jsem, že ty peníze nechci a nemohu jen tak utratit – třeba že bych si za ně koupil auto… Chápal jsem je jako odkaz a protože táta těch bezmála pět let v lágrech strávil za skautskou akci, říkal jsem si, že tohle by mu určitě udělalo radost,” popisuje Špalek důvody svého tehdejšího rozhodnutí.

Od prvních chvil byl jedním z hlavních záměrů nadace podpořit zázemí pro skauty – ať už výstavbu kluboven nebo jejich opravy a rekonstrukce. S tím v prvním roce pomohl grant WOSM od European Scout Centenary Fund. Na pozadí události požárem poškozené pardubické klubovny Polaris byla poprvé vyhlášena sbírka Skautské domovy (2004). „Na počátku nového tisíciletí byla finanční podpora skautingu ze strany státu a donorů velmi chabá. Především v oblasti stavby kluboven, oprav základen či nákupu pozemků se financí velmi nedostávalo. Proto se nadace rozhodla své úsilí napřít především tímto směrem,” vzpomíná dnes Roman Šantora – Bobo, který stál u zrodu nadace jako člen přípravného výboru.

Stranou nezůstaly ani ideály podporující myšlenku zlepšení světa kolem nás. Původní dotační program Fons tak postupně doplnily programy Dobré skutky (2002), Nový oddíl (2007), či Rádcovský kurz (2008). Díky podpoře nadace se tak uskutečnilo třeba čištění potoka v Praze, obnovení Fričovy vyhlídky v Ústí nad Labem, vánoční besídka pro seniory v Prachaticích a nespočet dalších malých projektů, které měnily klima ve společnosti, přivedly ke skautingu nové členy a leckde pomohly získat větší podporu místní samosprávy. „Po konání naší propagační akce byl na první schůzi městské rady připraven předtím dlouho odkládaný návrh smlouvy se skauty o pronájmu krásných prostor v centru města za 1 Kč,“ uvedli například v závěrečném shrnutí autoři projektu Skauting v rozkvětu Přelouč. Uvedené programy byly později nahrazeny vlastními podobnými dotačními programy Junáka.

V prvních letech svého fungování se nadace dále etablovala v neziskovém sektoru, vznikl její první web a facebooková stránka. Nadace podpořila i první velké projekty, jakým bylo například Skautské století.

2012–2015: Přelomové období

Konec roku 2012 přináší zásadní obrat v samotném hospodaření nadace a jejích možnostech. Nejvyšší soud vydává po dlouhých letech rozhodnutí, kterým se definitivně uzavírá dědické řízení po Jaroslavu Foglarovi. Ten založil na sklonku života nadaci, která měla nést jeho duchovní i hmotný odkaz a dál jím podporovat skauting. Bohužel tato nadace v roce 1998 nesplnila povinnost navýšení nadačního jmění. Ve chvíli, kdy vstupuje do likvidace, odchází navždy i Jestřáb a následuje období soudních sporů a řízení. Rozhodnutí soudu až v roce 2012 potvrdilo nezvratnou vůli věnovat spisovatelovu pozůstalost ve prospěch skautského hnutí a likvidační zůstatek měl být přidělen nadaci s obdobným posláním. Skautská nadace se ve sporu o Jestřábovo dědictví do té doby neangažovala, ale o dědictví se přihlásila.

Trvalo to ještě téměř tři roky, než likvidátor rozhodl, že Skautská nadace Jaroslava Foglara je právoplatným nástupcem Jestřábovy nadace. Před nadací tak od roku 2015 stála obrovská výzva – dostát svému slovu a zajistit trvalou správu odkazu významného spisovatele a skautského činovníka.

To, že do práce nadace má být promítnuta i jedna z největších postav českého skautingu byla zřejmé od jejího vzniku. Se závazkem péče o autorská práva tak nadace do svého poslání přidala text o: „zachování a šíření literárního a výchovného odkazu Jaroslava Foglara – Jestřába“. Sám Jestřáb před svým odchodem opakovaně vyjádřil přání, aby jeho knihy a komiksy vycházely i nadále, nadace proto ihned po ukončení dědických řízení začala hledat spolehlivé partnery, se kterými by mohla jeho přání uskutečňovat. Z výběrového řízení k publikační činnosti vyšlo jako nejlepší volba tradiční nakladatelství pro děti a mládež – nakladatelství Albatros.

2018 – dodnes: Foglarovky v novém hávu

Díky smlouvě s Albatrosem se od roku 2018 po mnoha letech dětští i dospělí čtenáři znovu dočkali přístupu ke knihám jako Hoši od Bobří řeky, Chata v Jezerní kotlině, Stínadelská trilogie a mnoha dalších. Některé knihy vyšly v původním retro vydání a byly určené spíše pro sběratele. Postupně však začaly vycházet i nové verze s překrásnými ilustracemi současných významných ilustrátorů. Prostředky z autorských práv začaly významně podporovat nadační činnost.

Nadace uzavřela několik menších nakladatelských smluv a licencovala užití díla Jaroslava Foglara i pro divadelní představení v divadle Minor, divadle Ústí nad Labem a Těšínském divadle. V oblasti audiovizuálních děl začala nadace jednat o novém filmovém a televizním zpracování. Z odvozených děl vyšla například kniha Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství a v roce 2020 zazářila na knižním trhu dvě zdařilá díla – Rváčov a Poselství ze Stínadel. Nadace vydala i vlastní publikace, které souvisejí s Foglarem, jeho životem a dílem, například Jestřábova autobiografie Běh mého života, Hromadné či Vánoční dopisy, Jestřábova švýcarská dobrodružství a veleúspěšný Deník Jana Tleskače. V loňském roce 2021 se navíc podařilo doplnit správu práv po Jaroslavu Foglarovi i o práva na ilustrace komiksového zpracování Rychlých šípů po Janu Fischerovi.

Přelet nad Jestřábím hnízdem

Společně s dědictvím získala nadace do správy i Foglarův byt na Žižkově. Nechtěla z něj však vytvořit zakonzervované muzeum. Hledala způsoby, jak zachovat genius loci a zároveň místo prakticky využít v delším horizontu. Podařilo se to s pomocí Českého literárního centra.

Pozvaní dobrovolníci z bytu odvezli veškeré původní vybavení, i archiv, aby bylo vše setříděno a uchováno. Písemnosti po slavném spisovateli tak budou součástí sbírek Památníku národního písemnictví. Další část pozůstalosti je uložena ve Skautském archivu. Samotný byt prošel rekonstrukcí, aby jako modernizované a komfortní zázemí mohl sloužit současným překladatelům a spisovatelům z celého světa. Cyklus měsíčních stáží zahájila v září 2018 Mei Kashima, která přeložila do japonštiny knihu Pavla Šruta Lichožrouti. Mnozí pozvaní věnují velkou část své práce českým knihám pro děti a mládež. V bytě tak již pobývali literáti z Německa, Rakouska, Francie, Velké Británie, Itálie, Makedonie, Bulharska, Rumunska či Ukrajiny.

Hry, výstavy, soutěže

Nadace nabízí i prožitky a připomíná spisovatele ve veřejném prostoru. Výročí 80 let od vydání Rychlých šípů provázely výstavy, byla odhalena pamětní deska Jaroslava Foglara na domě v Křišťanově ulici, jeho byt byl ještě s původním vybavením nasnímán k virtuální prohlídce. O dva roky později u příležitosti výročí 80 let od prvního vydání Záhady hlavolamu vznikl velkolepý projekt venkovní hry, na které nadace spolupracovala se Sdružením přátel Jaroslava Foglara. Speciálně navržený zápisník s úkoly a legendami provedl Starou Prahou přes 10 000 registrovaných hráčů! Aktuálně je stále v běhu výstava v Praze v Domě u Zlatého prstenu. Výstavu Město jako přízrak / Pražské inspirace Jaroslava Foglara rovněž doprovází vnitřní i venkovní aktivity. Pro malé i velké čtenáře Nadace pravidelně pořádá soutěže jako například Čteme Foglarovky nebo Jestřáb cestovatelem.

Posaďte se u Jestřába

Na místa, kde Jestřáb psal či vymýšlel své knihy, nadace v posledních letech instaluje Lavičky Jaroslava Foglara. Každá z nich umělecky ztvárňuje jeden konkrétní román, atraktivní design doprovází i informace o konkrétním díle a malý úkol pro kluky i holky. Lavičky už mají svá místa například na Vinohradech, ve Stromovce nebo na Malé Straně. Kompletní instalaci třinácti laviček v budoucnu doplní jejich mapa.

Jestřábův obchod: Kup batoh, podpoříš klubovny

Od roku 2018 nadace otevřela Jestřábův obchod, ve kterém prodává výjimečné předměty s tematikou díla Jaroslava Foglara navržené grafikem a typografem Martinem Pecinou. Můžete si koupit batoh, papírového Bublinu nebo skládačku Tleskačova kola, udělat pár poznámek do rychlošípáckého zápisníku, upéct perníčky ve tvaru ježka v kleci a mnoho dalšího. Z prodeje těchto předmětů se již podařilo získat více než 2,2 milionu korun pro financování skautských kluboven. 

Od loňského roku má zároveň firma Albi.cz licenci na prodej dárkových předmětů s tematikou Rychlých šípů. Úspěšně se vyprodala KPZka, stále k mání jsou hry s míčky, provázky a dřívky a chystá se plno dalších sofistikovanějších předmětů a her. „Každý, kdo si koupí předmět z Jestřábova obchodu, jakoukoliv foglarovku vydanou Albatrosem nebo hru či Kápézetku u Albi.cz, podpoří svým nákupem i Skautskou nadaci,” dodává Roman Šantora, který stojí za většinou aktivit, které udržují odkaz Jaroslava Foglara ve veřejném prostoru. 

Střecha a Skautfunding: Podpora staveb a rekonstrukcí kluboven

Výraznou část získaných prostředků nadace spojuje s podporou výstavby a rekonstrukcí kluboven. V programu Střecha nadace přispívá vlastním přímým darem na financování stavebních projektů. Tímto způsobem nadace již podpořila přes 70 projektů částkou přesahující 1 300 000 korun. 

Nadace hledá i další způsoby, které střediskům pomohou získat větší finance od širší veřejnosti. Platforma portálu darujme.cz byla trefou do černého. Dar může zájemce zaslat v pár krocích, navíc stránku s představením projektu může sdílet a rozšířit tak dosah výzvy. Střediska se tak učí oslovit své členy i nejbližší okolí. Dary z vypsané výzvy sice nejsou dostačující pro financování celého projektu, ale pomohou jej posunout. Druhotný je pak efekt získání dalších partnerů, sponzorů nebo jiné pomoci.

Nadace nabízí stavitelům nadační účet na platformě darujme.cz, zajišťuje metodickou a administrativní podporu. Prvním otevřeným projektem byl Den pro Orlovy. První dar z platformy darujme.cz byl na účet nadace připsaný 2. června 2017, na konci lońského roku bylo takto vybráno již více než 9 400 000 korun. Od roku 2017 tak nadace podpořila již přes 57 projektů a tuto částku převedla na účty jednotlivých středisek. „S nadací je radost pracovat – ví, co skauti potřebují, proto je jejich pomoc účinná a bez (leckdy) zbytečné administrativy. Jejich zprostředkování dárcovské kampaně na darujme.cz nám umožnilo vybrat jeden milion korun na Dědkovskou sbírku,” uvádí k pomoci nadace Vítězslav Doležal – Tesák.

Nadace se snaží stavitele skautských kluboven doprovázet v jednotlivých etapách stavby a vybrané projekty navíc motivuje prémiovým bonusem z vlastních prostředků, které jsou vázané na vybranou cílovou částku. Odměna za dosažení vypsané částky je pak funkční motivací pro sdílení výzvy i darování. A zde hraje velkou roli Jestřábův dobročinný obchod, jehož výtěžek poskytuje dostatečné prostředky. Z výtěžku veřejné sbírky bylo jen v posledních dvou letech podpořeno 45 projektů v celkové částce jeden a půl milionu korun.

Na nadaci se obrací i různí přímí dárci. V červnu 2019 ji tak oslovila rodina bývalého náčelníka skautů v exilu – Jiřího Kolominského – Mauglího. Věnovala nadaci rovný milion korun s jediným přáním, uctít Mauglího památku darem, který pomůže skautům. Tyto prostředky byly z větší části věnovány děčínskému středisku k pořízení základny, která nese název právě po Mauglím.

Byt Jaroslava Foglara, milovníka papíru

Pomáhám za života, budu i po něm

Jednou z posledních aktivit nadace je podpora rozhodnutí jednotlivců pomáhat skautům i svou závětí. Odkaz memorabilií, deníků, odznaků a dalších předmětů je nesmírně cenným příspěvkem do archivu a pomáhá udržovat historii skautingu. Finanční odkaz se aktivně zhodnotí a naváže na činnost v oddílech. V případě notářského sepsání závěti podporující skauting nabízí nadace proplacení notářského poplatku. Pro komunikaci této možnosti podpory skautingu připravila nadace spolu s Junákem a Skautským institutem samostatnou webovou stránku www.skautskyodkaz.cz 

Jak bude nadace slavit dvacetileté výročí?

Letošní jubileum nadace připomene prostřednictvím několika akcí. Těšit se můžete třeba na pražskou květnovou Foglarovskou tramvaj, červnové setkání ve Sluneční zátoce, zářijové divadlo v Brně nebo na hru v uličkách Malé Strany. Pokud vás akce zajímají a těšíte se, že se s námi někde potkáte, sledujte webovou stránku https://www.skautskanadace.cz/aktuality/nadace-slavi-20-let-133n.

V květnu nadace spustí i narozeninovou sbírku. Budeme rádi, když jakkoliv přispějete, ať už na ni nebo jakýkoliv otevřený projekt. V Jestřábově obchodě bude možné také k oslavám zakoupit speciální předmět. Pokud byste rádi dostávali pravidelné informace, nezapomeňte se na webu www.skautskanadace.cz přihlásit k odběru novinek.

Text: Magdaléna Černá, Pavla Plocková, Skautská nadace Jaroslava Foglara