Vychází kniha Skautská pátrání po tom, jak u nás vládli komunisté

19. 11. 2021 Vše

Novou knihu Michala Klímy Skautská pátrání po tom, jak u nás vládli komunisté dostanou naši členové ve skautském věku společně s časopisem Skaut.

Vychází kniha Skautská pátrání po tom, jak u nás vládli komunisté

Skončily prázdniny a děti ze skautského oddílu se sešly v klubovně. Vyprávějí si, kde byly o prázdninách. Poznámky jedné členky oddílu o tom, jaké to bylo na komunistické Kubě, přivede vedoucího oddílu k myšlence, že se by si děti mohly po celý rok na schůzkách vyprávět o tom, jak se žilo za komunistického režimu u nás. Samy děti to samozřejmě nepamatují – narodily se dávno po pádu komunistického režimu, tak se musejí na svá vyprávění připravit rozhovory s rodiči a prarodiči.

O tom je kniha Michala Klímy Skautská pátrání po tom, jak u nás vládli komunisté s podtitulem Pro ty, kteří nechtějí, aby se to opakovalo. Je souborem čtrnácti vyprávění o různých aspektech života v komunistické zemi. Formou vyprávění, otázek a rozhovorů mezi dětmi vzájemně a také s jejich starším vedoucím se tak čtenáři seznámí s tím, jak fungovaly školy, obchody, policie, armáda, jak obtížně se dalo cestovat, co to byl tuzex, jak vypadaly noviny a jak lidé poslouchali zahraniční rozhlas, také o tom, jak vlastně komunismus vznikl, jaká v něm byla opozice, co bylo Pražské jaro atp.

Knihu vydaly organizace Člověk v tísni a Junák – český skaut za sponzorské podpory Parku Kbely, grafického studia Mowshe a spolku Dekomunizace.
Spolu s prosincovým číslem časopisu Skaut ji dostanou členové a členky Junáka – českého skauta do schránek, celkem půjde o více než 15 tisíc kluků a holek ve skautském věku (11-15 let). Knihu zároveň dostanou i jejich vedoucí, tak aby se mohli věnovat práci s textem ve společném programu.

Autor Michal Klíma je novinář, mediální manažer, předseda Českého národního výboru Mezinárodního tiskového institutu a také Nadačního fiondu obětem holocaustu. V době komunistické totality několik roků vedl legendární ilegální 5. oddíl vodních skautů založený v roce 1913 spisovatelem Jaroslavem Novákem – Braťkou a v období komunistické vlády působící pod hlavičkou tělovýchovy.

Autor ke vzniku knihy říká: „Když jsem byl v sedmdesátých letech minulého století členem 5. oddílu a později jej i jako kapitán vedl, navštěvovali občas schůzky oddílu, který tehdy směl existovat jen jako turistický oddíl mládeže, jeho staří členové, kteří do něj chodili v období mezi světovými válkami, byli aktivní ve skautském odboji proti nacistům, nebo byli členy, když skautskou organizaci zakázali komunisté a oddíl existoval pod hlavičkou tělovýchovy a turistiky. Na tyto návštěvy jsem vzpomínal, když jsem psal svou knihu. Protože všechny holky a všichni kluci nemají příležitost setkávat se s pamětníky a dozvídat se od nich, jak se u nás žilo v ne tak vzdálené minulosti. Věnování knihy zní: Pro ty, kteří nechtějí, aby se to opakovalo. To není bonmot. Jedinou zárukou toho, že se nebudou opakovat hrůzy a zločiny minulosti je to, když na ně nezapomeneme a budeme si je připomínat. O to jsem se v knize pokusil.”

Kniha předpokládá čtenáře se zájmem o historii a o společenské vědy ve věku žáků 5. – 9. třídy. Po knize ale mohou sáhnout i starší čtenáři a mladším ji mohou pomoci pochopit rodiče či prarodiče, kteří ji mohou doplnit o své vlastní vzpomínky. To samé mohou udělat učitelé či vedoucí dětských oddílů. Místostarostka Junáka – českého skauta Bára Tichavová – Rozárka vysvětluje: „Junák – český skaut dostal možnost stát se partnerem vydání této knihy a také jejího šíření do světa.  Je zasazena do prostředí skautského oddílu. Pojednává navíc o tématu, které je nám, skautům, vetknuto do podstaty naší výchovy – obhajoba demokratických hodnot a výchova mladých lidí v jejich duchu. Jednou z cest, jakými tuto výchovu můžeme uskutečňovat, je vést skautky a skauty k porozumění tomu, co v minulosti demokracii ohrožovalo a ničilo.“

Pro pedagogy ale také pro všechny další zájemce jsou na webové adrese www.jsns.cz/skautska-patrani ke knize připraveny vzdělávací aktivity a doprovodné materiály, které rozšiřují a doplňují téma knihy. Pomohou v práci s knihou při vyučování a umožní tak mladým lidem lépe pochopit naši nedávnou historii.

Čtení knihy usnadňují obrázky a koláže Venduly Kuncové.

Kontakt:

Barbora Trojak, skautská tisková mluvčí | 731 403 647 | barbora.trojak@skaut.cz