Najít kamarády
zažít dobrodružství

Skautů v Česku je 60 000, Junák – český skaut roste už 12 let!

25. 2. 2018 Vše

Podle právě uzavřeného sčítání je skautů a skautek v ČR více než 60 000, za posledních dvanáct let přibylo Junáku – českému skautu 20 000 členů a členek. Od roku 2006 jejich počet kontinuálně stoupá a celkový nárůst členské základny od tohoto roku přesáhl padesát procent. Junák – český skaut tak potvrzuje své postavení největší výchovné organizace pro děti a mládež v ČR.

Skautů v Česku je 60 000, Junák – český skaut roste už 12 let!

Podle právě uzavřeného sčítání je skautů a skautek v ČR více než 60 000, za posledních dvanáct let přibylo Junáku – českému skautu 20 000 členů a členek. Od roku 2006 jejich počet kontinuálně stoupá a celkový nárůst členské základny od tohoto roku přesáhl padesát procent. Junák – český skaut tak potvrzuje své postavení největší výchovné organizace pro děti a mládež v ČR.

V České republice v současné chvíli funguje 2 147 skautských oddílů, které každoročně uspořádají více než 1 000 táborů pro bezmála než 30 000 dětí. Členů a členek Junáka – českého skauta je 60 522, 41 083 z nich jsou děti a mladí lidé do 18 let (uzavřeno k 31.1.2018). Meziroční nárůst byl loni nejvyšší od roku 2006, šlo o 2 682 nových členů a členek. O činnost oddílů a potřebné zázemí se starají tisíce skautských dobrovolníků a dobrovolnic. Vedoucí pracují s dětmi ve svém volném čase a každý rok stráví skautingem průměrně přes 40 pracovních dnů.

Kluky a holky učíme spolupráci, vedeme je k všestrannému rozvoji, pomoci druhým, kamarádství a samostatnosti, to je základ skautingu. A skautský program neustále inovujeme, aby byl současný, zajímavý a atraktivní. Neutuchající zájem dětí a důvěra rodičů jsou pro nás velkým závazkem. Výzvou do budoucna pro nás jistě budou kapacity oddílů, které souvisí s dostatkem dobrovolných vedoucích,” říká Josef Výprachtický, starosta Junáka – českého skauta.

Craig Turpie, předseda Světového skautského výboru a představitel padesátimilionové skautské organizace úspěch českého skautingu komentuje takto: „Mladí lidé dobře ví, co stojí za to, a očividně více než kdykoli předtím na skautingu oceňují zábavu, hry a dobrodružství v přírodě, díky kterým získávají znalosti a dovednosti využitelné po celý život. Ve Světovém skautském výboru máme radost, že Junák – český skaut jde příkladem a těšíme se, že i do budoucna se bude rozšiřovat a dostane se k dalším mladým lidem po celém Česku.”

7 důvodů, díky kterým podle nás skauting v Česku zažívá zlaté časy, jsme zpracovali tady: https://www.skaut.cz/60tisic.

Děkujeme všem, díky kterým rosteme a díky kterým může spousta kluků a holek zažívat dobrodružství v partě dobrých kamarádů!