Najít kamarády
zažít dobrodružství

Slyšeli jste už o Kaprálově mlýně?

29. 8. 2012 Vše

Skauti o něm teď mluví dost často. Dlouhá rekonstrukce, která proměnila jednu starší hromadu cihel v prvotřídní vzdělávací středisko, je u konce. Zveme vás na jeho slavnostní otevření, které bude probíhat 1. a 2. září 2012. Kaprálův mlýn bude sloužit nejen skautům, ale i školám a dalším dětským organizacím.

Slyšeli jste už o Kaprálově mlýně?

Skauti o něm teď mluví dost často. Dlouhá rekonstrukce, která proměnila jednu starší hromadu cihel v prvotřídní vzdělávací středisko, je u konce. Zveme vás na jeho slavnostní otevření, které bude probíhat 1. a 2. září 2012. Kaprálův mlýn bude sloužit nejen skautům, ale i školám a dalším dětským organizacím.

Mlýn je místo, kudy procházela historie. Za války se zde krátce zastavila Rudá armáda, po válce byl vyvlastněn a jezdili se sem rekreovat dělníci z místních podniků a továren. To až do doby, než musel být kvůli havarijnímu stavu, uzavřen.  V roce 1993 jej v restituci získala zpět Zdena Kaprálová, která jej pronajala na 99 skautům, kteří ho začali dávat do pořádku. Dle dohody o pronájmu se z mlýna stalo místo s celoročním provozem, přístupné skautům i jiným dětským organizacím z celého světa. V roce 2007 dcery Zdeny Kaprálové mlýn skautům darovaly. 

Rekonstrukce, která trvala téměř rok a půl, proměnila budovu ve středisko ekologické výchovy. Mlýn bude jednak nabízet ubytování pro dětské oddíly i pro školy, ale i celou řadu vzdělávacích programů se zaměřením na ekologii, vnímání přírodních hodnot, krajiny atp.

V sobotu 1.září dopoledne bude za přítomnosti médií a pozvaných hostů slavnostně přestřižena páska a Kaprálův mlýn tak bude otevřen.

Ve 13:45 bude požehnáním zahájeno odpoledne pro veřejnost. Kromě komentovaných prohlídek a soutěže pro děti a rodiče proběhne od 16:00 i rekonstrukce událostí z dubna 1945 v režii Vojensko-historického klubu Erika. Zároveň bude možné nahlédnout do Ochozské jeskyně a v jeskyni Pekárna, kde sdružení Bacrie připraví rekonstrukci sídliště magdalénských lovců.

Díky spolupráci s Integrovaným dopravním systémem budou připraveny posilové spoje na lince 201, sjíždět do údolí Říčky není možné. Improvizovaná parkoviště budou zřízena na čerpací stanici v Ochozi u Brna a u vodárny.

V neděli bude v 10:00 u Pacherova kříže celebrována mše svatá.

Další informace:

Web Kaprálova mlýna

Kaprálův mlýn na FB

Událost na FB