Najít kamarády
zažít dobrodružství

Sto let od prvního letního tábora

16. 7. 2012 Vše

Aby těch staletých jubilejí nebylo málo, v pátek 13.7. tomu bylo právě 100 let, kdy se skupina patnácti kluků vyrazila na svůj první skautský tábor. Byl to první dětský tábor u nás vůbec.

Sto let od prvního letního tábora

Aby těch staletých jubilejí nebylo málo, v pátek 13.7. tomu bylo právě 100 let, kdy se skupina patnácti kluků vyrazila na svůj první skautský tábor. Byl to první dětský tábor u nás vůbec.

Na svou 140 kilometrů dlouhou cestu, která první táborníky dovedla na Vysočinu na Orlovskou myslivnu, vyrazili pěšky, jen s dvoukolákem, na kterém si vezli veškeré vybavení, které na čtyřtýdenní letní táboření potřebovali. Letos se tři skauti rozhodli prošlapat tuto cestu znovu. Reportáž o tom natočila i Česká televize.

Tábory se za stovku let pochopitelně proměnily, stejně jako celá společnost. Dnešní tábory bývají většinou kratší – často jen dva nebo tři týdny. Program prvního tábora tvořil především sport a fyzické cvičení. Aby taky ne – Antonín Svojsík byl povoláním tělocvikář a ve volném čase sokol.  Na aktualne.cz naleznete galerii, která prostřednictvím původních fotografií přiblíží program prvního tábora.

Překvapivě mnoho věcí ale zůstává stejných i dnes.  Tábor je pro děti od začátku jedno velké dobrodružství. Objevují bydlení ve stanu, hry, sportování, koupání, pobyt v přírodě. Děti si často samy vaří, jezdí na koni, chodí na výlety do okolí. Mohou se vžívat do rolí samurajů, rytířů nebo indiánů… Starší a zkušenější pomáhají nováčkům zvyknout si na táborový život. Právě na skautských táborech při společných zážitcích vznikají pevná přátelství na celý život.

Více o skautských táborech se můžete dočíst například na stránce http://verejnost.skaut.cz/skauting/skautsky-program/skautske-tabory