Najít kamarády
zažít dobrodružství

Praha bude hostit setkání skautek a skautů, Středoevropské jamboree

11. 5. 2022 Vše

O prázdninách čeká českou skautskou organizaci velká čest i výzva: hostí totiž sraz stovek skautů a skautek z řady zemí Evropy.

Praha bude hostit setkání skautek a skautů, Středoevropské jamboree

Seznámit se, poznat rozmanitost kultury i skautingu v jiných zemích, vyzkoušet si pestrou paletu aktivit, odvézt si inspiraci pro program vlastních akcí, poznat nové přátele a novou evropskou zem, procvičit jazyky a odvézt si řadu zážitků. To je cílem setkání dospívajících skautek a skautů ze zemí střední Evropy i dalších evropských regionů – Středoevropského jamboree (Central European Jamboree, CEJ).
Celých deset dní (2. – 12. 8. 2022) bude na 1 200 skautů a skautek z řady zemí Evropy tábořit v pražské Stromovce, v areálu Výstaviště.

Už od roku 1997 skauti z Česka, Slovenska, Polska a Maďarska pořádají pravidelně společné setkání v jedné z těchto zemí. Navazují přitom na tradici, jež začala právě v Praze, ve Stromovce. V tomto pražském parku se totiž v roce 1931 konal podobný sraz skautů a skautek z mnoha evropských zemí, tehdy pod názvem Tábory slovanských skautů. Tábořilo zde na 15 tisíc skautů a skautek a účastníky pozdravil i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Do Prahy se pak Středoevropské jamboree vrátilo v roce 1997, kdy skauti tábořili na Džbánu.
Díky podpoře hlavního města mohou letos čeští skauti navázat na své předchůdce a uspořádat jamboree v České republice, a to pod názvem “IRIS” přímo v hlavním městě Praze.

Foto: Skautský archiv, pozůstalost B. Řeháka

Akci připravuje tým dobrovolníků, kterým plánování a přípravy tak velkého podniku umožňují získat mnoho zkušeností například i do profesního života. Zároveň mají příležitost vyzkoušet si řadu schopností a dovedností, které získali ve skautu, a mnoho z nich posílit. Dobrovolnický tým například sestavuje program, řeší logistiku, oslovuje sponzory, komunikuje s účastníky nebo hlídá rozpočet.
Celá akce také stojí na stovkách dobrovolníků, kteří se starají o provoz a veškeré zázemí. Jídlo, sanitární zařízení, osvětlení, elektřina, bezpečnost, hladká organizace a asistence při všech programech, to vše mají na starosti dospělí skautští dobrovolníci. 

Na účastníky na jamboree čeká pestrý program: slavnostní ceremoniály, sportovní i tvořivé aktivity, velká společná hra, večerní kultura, dobré skutky v okolí nebo mezinárodní den, během něhož představují svou zem druhým. 

CEJ Maďarsko 2018

Dobrou představu o podobě jamboree dává například video z CEJ v polské Wroclawi v roce 2016.

Česká výprava na CEJ v Maďarsku, 2018.

„Všechny slavnostní dny měly ráz upřímného a nadšeného přátelství, jež přímým poznáním skautů všech slovanských národů bylo ještě utuženo a prohřáto duchem naprostého sbratření.“ České Slovo, Praha, 1931

A co o letošním jamboree napíšete Vy? Pokud byste stáli o novinářskou návštěvu areálu, registrujte se prosím předem na emailu barbora.trojak@skaut.cz.

Kontakt
Barbora Trojak, skautská tisková mluvčí | tel. 731 403 647 | barbora.trojak@skaut.cz

Další informace:

Junák – český skaut je největší výchovnou organizací pro děti a mládež v Česku. Za posledních 15 let se počet skautek a skautů v zemi zvýšil o 75 procent,  na současných více než 73 tisíc. Skauting vede k formování charakteru, přináší mladým lidem dobrodružství a partu kamarádů. Je největším hnutím mladých na světě – hlásí se k němu 60 milionů dětí, mladých lidí a dospělých dobrovolníků ve 216 zemích světa. Více na www.skaut.cz.

CEJ v Maďarsku, 2018