Najít kamarády
zažít dobrodružství

Svíčky a lucerny s sebou! Skautky a skauti i letos rozvezou Betlémské světlo po celém Česku

9. 12. 2016 Vše

Betlémské světlo – symbol míru a přátelství – skauti a skautky do Česka přivezou i tento rok už 10. prosince z Vídně, aby ho pak v sobotu 17. prosince vlaky rozvezli do všech koutů země. Na mnoha místních akcích si jej budou moci lidé připálit a odnést do svých domovů.

Svíčky a lucerny s sebou! Skautky a skauti i letos rozvezou Betlémské světlo po celém Česku

Betlémské světlo – symbol míru a přátelství – skauti a skautky do Česka přivezou i tento rok už 10. prosince z Vídně, aby ho pak v sobotu 17. prosince vlaky rozvezli do všech koutů země. Na mnoha místních akcích si jej budou moci lidé připálit a odnést do svých domovů.

Mapa zastávek s Betlémským světlem a místních akcí

Plamínek putuje z Betléma do Vídně, kde ho rakouští skauti předají skautským delegacím z celé Evropy. Letos se tak stane  v sobotu 10. prosince v kostele syrské pravoslavné církve Mor Ephrem na náměstí Stefan-Fadinger-Platz.

V pátek 16. prosince v 15 hodin v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha světlo převezmou v Praze od skautů a skautek zástupci církví, Hlavního města Prahy, Českého rozhlasu a další významné osobnosti. Pokud chcete mít Betlémské světlo v jednodenním předstihu a máte čas na výlet, neváhejte se pro Betlémské světlo zastavit i vy.

Od 14:10 do 16:00 bude zajištěn přednostní vstup pro účastníky Betlémského světla do areálu Pražského Hradu, a to přes služební vchod Prašný most. U služebního vchodu bude stát skaut/skautka se šátkem či v kroji, který/á příchozím zajistí přednostní vstup u bezpečnostní služby.

Den poté – v sobotu 17. prosince – se Betlémské světlo „rozjede“ vlaky do celé republiky. S každým rokem si pro Betlémské světlo přichází stále více lidí. Jsme rádi, že se místní akce skautských oddílů po celém Česku staly už tradiční příležitostí k předvánočním setkáním veřejnosti,“ popisuje jeden ze smyslů akce Josef Výprachtický, starosta Junáka – českého skauta.

Betlémské světlo do Česka skauti přiváží již po dvacáté osmé. Myšlenka vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do desítek zemí světa. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se jeho rozdávání stalo součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. Do tehdejšího Československa se Betlémské světlo dostalo až po pádu komunistické vlády a v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.

Partnery Betlémského světla jsou České dráhy a hlavním mediálním partnerem je Český rozhlas. Informace o Betlémském světle najdete na www.betlemskesvetlo.cz

Informace o konání pražských akcí najdete v sekci Pro média.