Najít kamarády
zažít dobrodružství

Také skauti a skautky slaví 25 let výročí znovunabyté svobody!

28. 11. 2014 Vše

Hned počátkem prosince 1989 proběhla třetí obnova skautingu u nás. Letošní čtvrtstoletí od Sametové revoluce, nově nabytou svobodu a celých 25 let bez zákazů a perzekucí tak slaví i Junák – svaz skautů a skautek ČR, největší celostátní výchovná organizace pro děti a mladé lidi.

Také skauti a skautky slaví 25 let výročí znovunabyté svobody!

Hned počátkem prosince 1989 proběhla třetí obnova skautingu u nás. Letošní čtvrtstoletí od Sametové revoluce, nově nabytou svobodu a celých 25 let bez zákazů a perzekucí tak slaví i Junák – svaz skautů a skautek ČR, největší celostátní výchovná organizace pro děti a mladé lidi.

Na listopadové události roku 1989 skauti a skautky, tehdy po dvacetiletém vynuceném spánku nebo působení v ilegalitě, zareagovali téměř bezprostředně. 2. prosince 1989 se konalo první setkání skautských činovníků v sále Městské knihovny v Praze a na nádvoří sousedního Klementina.  Účastnilo se ho více než tisíc skautů a skautek, mezi nimi také řádně zvolení činovníci ústředních a krajských orgánů Junáka z roku 1968, vůdkyně a vůdci oddílů a instruktoři skautských vzdělávacích kurzů, tzv. “lesních škol“. Na tomto setkání byla obnovena činnost organizace Junák a začala tak třetí obnova skautingu v tehdejším Československu.

Znovu vznikají skautská střediska po celé zemi, do obnoveného hnutí se v porevolučním nadšení hlásí desetitisíce chlapců a děvčat, vedení oddílů se ve velké míře ujímají dospělí skauti a skautky, kterým historie dopřála jen dva roky svobodného skautingu v době Pražského jara. Junák se opět stává členem světových skautských organizací, které ve dvacátých letech minulého století spoluzakládal. Skauti se opět pouštějí do budování svého hnutí. O jejich činnost je velký zájem a organizace se rychle rozrůstá. V současnosti má Junák více jak 50 000 členů, souvisle narůstající členskou základnu, tisíce aktivních dospělých dobrovolníků a je největší výchovnou organizací pro děti a mládež u nás.

„Jsem rád, že můžeme svobodně seznamovat kluky a holky s hodnotami, které jsou základem zdravé společnosti, a věřím, že se nám to daří. Po 25 letech aktivního působení se o slovo hlásí generace mladých lidí, která prošla skautingem a dnes se aktivně vstupuje do občanského a společenského života. A je nám radostí i závazkem, že jednou z hlavních postav Sametové revoluce byl také skaut, Václav Havel,“ uvádí starosta Junáka Josef Výprachtický.

Skautské hnutí je postaveno na demokratických principech, a proto bylo v minulosti u nás totalitními režimy třikrát zakázáno, jednou nacisty, dvakrát komunisty. “Totalita vylučuje skauting, skauting vylučuje totalitu,“ prohlásil Antonín Benjamin Svojsík (1876 – 1938), zakladatel československého skautingu, po návratu z cesty po Sovětském svazu již v roce 1938.

U příležitosti 25 let oslav svobodného skautingu pořádají skauti a skautky v neděli 30. listopadu v 18 hodin slavnostní setkání v prostorách pražské Baráčnické rychty, kterého se zúčastní také řada osobnosti, které hnutím prošly –  například Helena Illnerová, Karel Schwarzenberg, Jan Macháček, Jiří Stránský, Jan Farský, Václav Marhoul nebo jej aktivně podporují jako například podnikatel Karel Janeček.

Na tomto večeru bude také pokřtěna kniha Skautské vize. Výtvarně povedená publikace nabízí nevšedních povídání s výjimečnými osobnostmi různého věku a profesí, ovlivněnými skautskou výchovou. Jmenovitě v knize figurují jako diskusní hosté: Stanislav Balík, Tomáš Hanák, Helena Illnerová, Zdeněk Kudrna, Jan Macháček, Václav Marhoul, Šimon Pánek, Karel Schwarzenberg, Olga Špátová a Marek Vácha.