Najít kamarády
zažít dobrodružství

Tisícovka vodních skautů se sjede v Plzni

5. 6. 2012 Vše

Ve dnech 7. až 10. června 2012 se hladina plzeňského Velkého Boleveckého rybníka zaplní loďkami – v kempu Ostende se uskuteční setkání vodních skautů z celé České republiky, ale i zahraničí. Navigamus každoročně přiláká až tisícovku skautů a skautek především atmosférou velkého skautského setkání a pestrým programem zahrnujícím týmové hry i outdoroové aktivity na vodě i na souši. A letošní téma? Přece 100 let od jedné velké události námořní historie – vyplutí legendárního Titaniku! 

Ve dnech 7. až 10. června 2012 se hladina plzeňského Velkého Boleveckého rybníka zaplní loďkami – v kempu Ostende se uskuteční setkání vodních skautů z celé České republiky, ale i zahraničí. Navigamus každoročně přiláká až tisícovku skautů a skautek především atmosférou velkého skautského setkání a pestrým programem zahrnujícím týmové hry i outdoroové aktivity na vodě i na souši. A letošní téma? Přece 100 let od jedné velké události námořní historie – vyplutí legendárního Titaniku! 

Lodě, plavání, lanové aktivity a týmové úkoly, ale i tanec a rukodělné workshopy – to je jen zlomek programu, který bude 7. až 10. června 2012 probíhat na hladině Velkého Boleveckého rybníka i na souši v přilehlém autokempu Ostende. Připraveny jsou také závody oplachtěných i obyčejných lodí, hromadné plavby, kdy rybník zaplní desítky posádek, a chybět nebude ani oblíbená noční plavba. V průběhu šesti ročníků se stal Navigamus natolik populární, že přijíždějí vodní skautky a skauti nejen ze všech koutů České republiky, ale i ze zahraničí – letos se zúčastní například výpravy z Egypta, Polska nebo Ukrajiny. 

„Je už tradicí, že každý ročník této akce je zasvěcen nějaké velké námořní události. Letos jsme  vybrali sto let od plavby Titaniku, který vyplul v roce, kdy zakladatel českého skautingu A.B. Svojsík odjížděl na první skautský tábor. Nebudeme si tedy připomínat pouze poněkud neveselý osud zaoceánského parníku, ale zároveň velkým setkáním společně oslavíme svoje skautské narozeniny,“ vysvětluje manažer projektu Pavel Křeček s tím, že v minulosti byly tématy akce například obeplutí Afriky nebo příběhy Sindibáda.

Jedním z doprovodných programů Navigamu 2012 bude i výstava v mázhauzu plzeňské radnice. Na letošní rok totiž nepřipadá pouze výročí 100 let od vyplutí Titaniku, ale především 100 let existence českého skautingu, si skautky a skauti připomínají po celé republice. Výstava se dotkne nejen mnohdy strastiplné stoleté cesty skautského hnutí, ale především ukáže, že skauting v plné síle vykračuje do svého druhého století a dětem i společnosti má stále co nabídnout. Výstava „Sto let se šátkem na krku“ se koná pod záštitou primátora města Plzně Mgr. Martina Baxy a olympijského vítěze ve vodním slalomu MUDr. Lukáše Pollerta a k vidění bude od 4.6. 2012.

Co je navigamus?

Název akce „Navigamus“ pochází z latiny a v překladu znamená „my plujeme“. Navigamus je celostátní setkání vodních skautek a skautů, které se koná každé tři roky. Námětem je vždy významná událost námořní historie, kterou mohou účastníci poznat prostřednictvím týmových a skupinových her, outdoorových aktivit či nejrůznějších závodů. Letošní setkání se odehraje s připomínkou výročí 100 let od vyplutí a ztroskotání zaoceánského parníku Titanic. 

 Čeští vodní skauti

První oddíl vodních skautů byl v ČR založen již v r. 1912. V současné době je v Junáku registrováno přes 4.600 vodních skautů, čímž jsou jednou z nejpočetnějších skupin vodních skautů v Evropě. 

 

 

Jiří Kunc, tiskový mluvčí Navigamu

GSM 728 254 109

 Anna Lukešová, tisková mluvčí Junáka

GSM 732 819 563

 

Ke stažení

navigamus_booklet