Najít kamarády
zažít dobrodružství

Tři pražské jezy otevřou skauti na svatého Václava již po osmdesáté

23. 9. 2019 Vše

Na Den české státnosti, v sobotu 28. září, se koná již 80. ročník tradičního skautského závodu Napříč Prahou – přes tři jezy. Pražské propusti jsou pro vodáky běžně uzavřené, otevírají se na jediný den v roce, a to právě při příležitosti tohoto závodu.

Tři pražské jezy otevřou skauti na svatého Václava již po osmdesáté

Foto: Petr Kalousek

Trasa překonávající tři vorové propusti – Šítkovský, Staroměstský a Helmovský jez – je dlouhá 6,5 říčních kilometrů. Posádky začínají na Císařské louce a plavbu končí na ostrově Štvanice.
Jako první startuje několik soutěžních kategorií závodu, v němž zápolí jak děti v kategorii vlčata a žabičky (8 až 10 let), tak starší skauti a skautky. Po skautském závodě následuje volné splutí určené pro zájemce z řad široké veřejnosti.

Foto: Petr Kalousek

Na trasu se vydávají stovky lodí a plavidel různých typů. Kromě unikátních skautských pramic P550 jsou k vidění například i devítikánoe, katamarány nebo paddleboardy, které mají pro tento den na Vltavě výjimku.
Bezpečí na trati hlídají čluny záchranné služby, které pomáhají posádkám, jež se tzv. cvaknou. To se stává nejčastěji na Staroměstském jezu nedaleko Karlova mostu.
Kategorie volné splutí je otevřena veřejnosti, je pouze potřeba dodržet základní bezpečnostní pravidla jako je nošení plovacích vest. Pro kánoe, kajaky a paddleboardy je povinná také helma, organizátoři ji ovšem doporučují všem účastníkům. Registrace probíhá prostřednictvím webu http://3jezy.skauting.cz/, tamtéž účastníci najdou pravidla, trasu a další informace.

Foto: Bára Šolcová

Historie akce sahá do roku 1939, původně šlo pouze o závod vodních skautů a od roku 2009 jsou jezy v kategorii volné splutí otevřeny i veřejnosti. První ročník akce uspořádali skauti ze 13. oddílu z Libně, kteří původně navštěvovali známou Foglarovu Dvojku, ale později se rozhodli věnovat vodnímu skautingu.
Pohnutou historii má skleněný pohár, o který se v závodě soutěžilo. Ten původní skončil ve skautské klubovně zapečetěné v roce 1949 komunisty. Skauti ho i přes nebezpečí z klubovny odnesli, a to jako jedinou věc. Do rukou organizátorů závodu se vrátil až v roce 2009, tedy po více než šedesáti letech, kdy byl považován za ztracený.

Více informací:

https://3jezy.skauting.cz/

Kontakt pro média:

Barbora Trojak, barbora.trojak@skaut.cz, tel. 731 403 647