Tři stovky českých skautek skautů odlétají do Japonska na Jamboree – setkání s dalšími 30 tisíci skautů ze 161 zemí celého světa!

23. 7. 2015 Vše

Od úterý 28. července do 8. srpna 2015 se v japonské prefektuře Jamaguči koná světové skautské setkání Jamboree. Právě na něj míří i tři sta českých skautů a skautek. Desetidenní mezinárodní tábor je věnován především vzájemnému poznávání, hrám, vodním aktivitám, ale také vzdělávacím programům. Skauti se mimo jiné podívají také do měst Hirošima a Nagasaki, kde se zúčastní pietního aktu k uctění památky obětí výbuchu atomové pumy. Několik desítek z nich do Japonska poletí z Prahy vládním speciálem. Na palubu je přibral předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček, mířící na zahraniční cestu.

„Jsem rád, že část skautské výpravy z České republiky může využít naší dlouhodobě plánované cesty do Japonska pro přesun na světové jamboree. Delegace poslanecké sněmovny absolvuje v Japonsku řadu bilaterálních jednání a zúčastní se pietního aktu v Hirošimě, který připomene 70 let od svržení atomové bomby na toto město. Závěrem navštívíme i samotné skautské Jamboree,“ uvedl Jan Hamáček. Skauti se spolu s předsedou a místopředsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Janem Hamáčkem a Petrem Gazdíkem společně setkají na slavnostním happeningu v pondělí 27. července v 17 – 18 h na vojenském letišti v Kbelích, odkud vládní speciál startuje. Oba vládní představitelé jsou zároveň také skauti a světové setkání v Japonsku v jeho závěru také společně navštíví.

Setkání skautů z celého světa je pro mladé lidi velkou příležitostí poznat různé národnosti a kultury, udělat si přátele v různých koutech světa. Sám jsem od roku 1989 členem skautského hnutí a rád vzpomínám na léta aktivně strávená v mladoboleslavském 8. oddíle vodních skautů,“ doplňuje Jan Hamáček.

Světové skautské setkání Jamboree se koná jednou za čtyři roky pokaždé v jiné zemi. Z České republiky na něj vyrazí kontingent čítající 300 členů. „Náš kontingent je složen z pěti jamoddílů, tedy šestatřiceti dětí ve věku 14-17 let a čtyř vedoucích. Část tvoří také dospělí dobrovolníci zařazení do mezinárodního servistýmu. Jsme druhá největší výprava v historii českého a československého skautingu, která na světové Jamboree kdy jela,“ řekla vedoucí české výpravy Mariana Ermlová.

Na Jamboree přijede více než 33 tisíc skautek skautů ze 161 zemí celého světa. Hlavním cílem setkání je poznávání lidí různých národností, jazyků a kultur. Pro skauty je to příležitost, jak navázat nová přátelství napříč světadíly a poznat kulturu jiných národů a obohatit pak o mezinárodní příchuť i činnost svých domovských oddílů.

Čeští skauti a skautky budou mít na světovém Jamboree také svůj expoziční stan, kde budou prezentovat krásnou krajinu České republiky, české sportovní a vědecké úspěchy, ale také významné české osobnosti.  „Mnoho skautů napříč všemi kontinenty zajímá i pohnutý osud České republiky v druhé polovině 20. století, kdy u nás vládla nesvoboda a totalita, i tomu se tedy budeme v prezentaci České republiky věnovat,“ popsala skautská vedoucí Magdaléna Žárská.

Jamboree se uskuteční na pobřeží moře u města Jamaguči, které leží přibližně 60 kilometrů od Hirošimy. Součástí programu bude kromě sportovních, vodních a vzdělávacích aktivit a her také návštěva mírových pietních ceremonií v obou městech, kam byla za druhé světové války shozena atomová bomba. Právě v době konání Jamboree uplyne od tohoto okamžiku 70 let.

Celé setkání se nese v duchu mírového poselství a mezinárodního přátelství. Skauti na Jamboree ukazují celému světu základní myšlenky skautingu – přátelství bez rozdílu pohlaví, národnosti, jazyka nebo náboženského vyznání. Symbolem setkání je japonský znak „和“ a motto „Duch jednoty“. Znak „和“ (WA) v japonštině symbolizuje právě jednotu, harmonii, spolupráci, přátelství a mír.

Více o světovém skautském Jamboree 2015 najdete na stránkách http://jamboree.cz/.

Fotografie ke stažení a použití najdete na https://www.flickr.com/photos/skaut/sets/72157654669635130 (zdroj: Junák – český skaut).