Najít kamarády
zažít dobrodružství

Tři stovky skautů a skautek stráví léto ve Švédsku

14. 8. 2011 Vše

285 skautek a skautů ze všech krajů ČR se připojí ke 40 tisícům skautů, kteří se na přelomu července a srpna setkají na celosvětovém skautském setkání Jamboree ve Švédsku. K programu přispějí čeští skauti a skautky zážitkovou hrou o totalitním režimu a aktivitou na téma povodně. Cíli letošního Jamboree je, aby mladí lidé diskutovali některé aktuální globální problémy a společně sdíleli možnosti jejich řešení, poznávali cizí kultury, navazovali přátelství i reprezentovali Českou republiku.

285 skautek a skautů ze všech krajů ČR se připojí ke 40 tisícům skautů, kteří se na přelomu července a srpna setkají na celosvětovém skautském setkání Jamboree ve Švédsku. K programu přispějí čeští skauti a skautky zážitkovou hrou o totalitním režimu a aktivitou na téma povodně. Cíli letošního Jamboree je, aby mladí lidé diskutovali některé aktuální globální problémy a společně sdíleli možnosti jejich řešení, poznávali cizí kultury, navazovali přátelství i reprezentovali Českou republiku.

Co znamenají olympijské hry pro sportovní svět, to je Jamboree pro svět skautingu. Mladí lidé se setkávají, aby společně zažívali dobrodružství, pracovali, sportovali, mluvili o aktuálních problémech a hledali jejich možná řešení, učili se od sebe navzájem a získávali přátelství na celý život. Na tisíce účastníků čekají stovky zajímavých aktivit.

Mladí lidé celého světa budou s šátkem kolem krku diskutovat o problematice klimatických změn, obnovitelných energetických zdrojů, skauti a skautky se také mohou zúčastnit soutěže na raftech a kajacích, naučí se ovládat plachetnici, získají kamarády z různých koutů světa od Nového Zélandu, přes Madagaskar po Aljašku, ochutnají cizokrajná jídla, pomůžou dětem se speciálními potřebami, zúčastní se Food Festivalu i modelu OSN, který bude simulovat jednání reálné Organizace spojených národů.

„Nejvíc se těším na seznamování se spoustou nových lidí. Na to, že poznám skauty z jiných zemí a že všechny programy budou probíhat v angličtině. Také se samozřejmě těším na ty skvělé speciality, co si tam budeme vařit,“ popisuje 17letá skautka Monika Lásková.

Jamboree je také velká multikulturní zkušenost. Kromě setkávání různých kultur světa na jednom místě, budou poprvé za historii Jamboree mít skauti nemuslimského vyznání příležitost sdílet s muslimskými skauty a skautkami svátek Ramadán, kvůli kterému bude uzpůsobený denní a noční program.
„Jamboree přináší nejen dobrodružství, hry, sporty, poznávání Švédska i jiných kultur, ale je založeno na poznávání nových přátel napříč národy i etnickými skupinami. Smysl setkání je ukázat, že to, co se často nedaří dospělým – totiž domluvit se – snadno dokáží dnešní mladí lidé,“ vysvětluje smysl Jamboree Veronika Horová, vedoucí české výpravy.

Jamboree, celosvětové setkání skautek a skautů, se koná jednou za čtyři roky. Letošní XXII. Jamboree bude od 27. července do7. srpna nedaleko města Kristianstad na jihu Švédska. Zúčastní se ho na 40 tisíc skautů a skautek ze 150 zemí světa – to je jako kdyby se do zahraničí vypravila například celá Česká Lípa nebo Mladá Boleslav.

Jan Žáček
GSM 777 800 254

Ke stažení

tz_jamboree