Najít kamarády
zažít dobrodružství

V šátku do školy či parlamentu: tisíce skautů a skautek slaví. Jistě je také potkáte!

19. 4. 2012 Vše

V ulicích měst, v dopravě, v zaměstnání, školách, kavárnách, parlamentu či televizi – 24. dubna ozdobí svůj každodenní život skautským šátkem desetitisíce skautů a skautek. V den symbolického vrcholu oslav sta let existence českého skautingu dají najevo, že skauting již rovnou stovku let ovlivňuje a „zdobí“ jejich životy. A nejen to – po celé republice pořádají skautské oddíly desítky akcí, a tak se bude v šátcích nejen pracovat či cestovat, ale také jezdit na lodích, sázet stromy, tančit či hrát skautské hry. 

V ulicích měst, v dopravě, v zaměstnání, školách, kavárnách, parlamentu či televizi – 24. dubna ozdobí svůj každodenní život skautským šátkem desetitisíce skautů a skautek. V den symbolického vrcholu oslav sta let existence českého skautingu dají najevo, že skauting již rovnou stovku let ovlivňuje a „zdobí“ jejich životy. A nejen to – po celé republice pořádají skautské oddíly desítky akcí, a tak se bude v šátcích nejen pracovat či cestovat, ale také jezdit na lodích, sázet stromy, tančit či hrát skautské hry

Oslavy sta let českého skautingu – sta let od prvního skautského tábora, na který vyrazil s několika chlapci Antonín Benjamin Svojsík – probíhají již od podzimu 2011. Symbolicky vyvrcholí poslední dubnové úterý – 24. dubna. V den skautského patrona, sv. Jiří, si toto významné výročí připomene více než 46 000 skautů a skautek po celé republice.

„Oslavami stoletého výročí teď žijí skautské oddíly po celé zemi. Pořádají vlastní akce nebo se přidávají k projektům celostátním. Některé projekty jsou zaměřené na minulost a skauti i skautky se díky nim mohou ohlížet a přemýšlet nad historií i smyslem skautingu. Jiné nám pomáhají přemýšlet o tom, co můžeme udělat pro to, aby skauting plnil své poslání i v dalším století. A ještě další jsou tu prostě proto, aby se skauti potkali a společně oslavili své stoleté narozeniny,“ popisuje smysl oslav Petr Vaněk, místostarosta Junáka.

24. dubna skauti a skautky vyrazí do svého každodenního života se skautským šátkem na krku. Vedle desetitisíců dětí školou povinných tak obléknou šátek do práce i tisíce skautských dospělých – mezi nimi i skauti-poslanci a skauti-senátoři, například Jan Farský, Petr Gazdík či Petr Bratský nebo mnoho jiných osobností, které skautingem prošly. A skauti a skautky nebudou k vidění jen v ulicích. Druhý program České televize odvysílá několikahodinové pásmo věnované skautingu. Těšit se můžete na zbrusu nový dokument ze skautského tábora Trochu lepší svět nebo na medialonky známých skautů – šéfredaktora Respektu Erika Taberyho, umělce a provokatéra Romana Týce či vědkyně Heleny Illnerové. Více informací o programu nejdete na www.skaut.cz.

A protože skauti a skautky nechtějí slavit sami, pořádají po celé republice desítky akcí i pro veřejnost. V Liberci zvou na lampiónovou plavbu po přehradě, v Plzni zasadí strom ginkgo a vyvěsí obří skautský šátek, pardubičtí otevřou zbrusu nové skautské centrum Vinice, v Klatovech zvou skauti a skautky své příznivce na zahradní slavnost, v mnoha městech otevřou muzea skautské výstavy, oddíly na mnoha místech republiky se zapojí do velkého skautského flashmobu a mnoho dalšího. Více informací o pořádaných akcích najdete zde.

V knihkupectvích je u příležitosti skautské stovky k dostání rozsáhlá kniha Skautské století mapující prvních sto let českého skautingu. Česká pošta vydala poštovní známku se skautským motivem, Česká národní banka pak skautskou minci, Muzeum hlavního města Prahy zve na výstavu o skautingu Trochu lepší svět. 

Více informací o celostátních projektech pořádaných v rámci oslav 100 let českého skautingu naleznete na www.skaut.cz.

 

Anna Lukešová

Tisková mluvčí

GSM 732 819 563

 

 

Ke stažení

tz_100_let