Najít kamarády
zažít dobrodružství

Velbloudmo do Prahy po 69 letech – Skautský den v Zoo Praha!

17. 4. 2014 Vše

V neděli 20. dubna si skauti a skautky společně se Zoo Praha připomenou pozoruhodné velbloudí dobrodružství z června roku 1945, záchranu zatoulané velbloudí samice. Dospělí i dětští návštěvníci zoo mají možnost zúčastnit se oslavy narozenin velblouda Jepeho, besedy s pamětníky či si vyzkoušet skautské hry a dovednosti v jednodenním skautském táboře.

V neděli 20. dubna si skauti a skautky společně se Zoo Praha připomenou pozoruhodné velbloudí dobrodružství z června roku 1945, záchranu zatoulané velbloudí samice. Dospělí i dětští návštěvníci zoo mají možnost zúčastnit se oslavy narozenin velblouda Jepeho, besedy s pamětníky či si vyzkoušet skautské hry a dovednosti v jednodenním skautském táboře.

Těsně po válce, v červnu roku 1945, objevila u Golčova Jeníkova parta skautů zatoulaného, volně se pasoucího velblouda. Neváhali a rozhodli se opuštěnému zvířeti pomoci.  „Ulovili“ ho do lasa, zkontaktovali pražskou ZOO a následně zorganizovali pěší pouť do Prahy dlouhou 99 km, na které si ve štafetách skauti z různých oddílů velbloudici Pepitu předávali. Cesta vedla přes Čáslav, Kutnou Horu, Kolín, Úvaly až do pražské Tróje, kde velblouda slavnostně předali do rukou chovatelů ZOO Praha.

V neděli 20. dubna si toto dobrodružné poválečné putování připomeneme u příležitosti dvanáctých narozenin hlavy stáda velbloudů, oblíbeného samce Jepeho, Skautským dnem v zoo Praha. Oslava s mrkvovým překvapením proběhne ve 13 hodin u výběhu v horní části zoo. Popřát Jepovi přijde pamětník, který vedl velbloudici Pepinu v poslední části štafety oldskaut Vladimír Kolomý (80).

Ten také na následující besedě od 14 do 15 hodin bude vyprávět o tomto svém životním zážitku z června 1945. Beseda proběhne na malém pódiu u rozhledny Obora.

V blízkosti rozhledny vyroste skautský tábor s ukázkami her a činností pro dětské návštěvníky ZOO. Na stejném místě si bude možné od 10 do 16 hodin prohlédnout malou výstavu archivních dokumentů – korespondenci mezi skauty, pražskou ZOO a úřady, dobové fotografie i zápisy z kronik, vztahující se k cestě velblouda do Prahy.