Najít kamarády
zažít dobrodružství

Připraveni pomáhat: skauti a skautky se během koronakrize osvědčili

22. 6. 2020 Vše

Tisíce dospělých skautských dobrovolníků a dobrovolnic se v uplynulých krizových měsících zapojily do pomoci ve svém okolí. Na lokální úrovni vzniklo více než sto dvacet dobrovolnických týmů a Junák – český skaut spustil i celostátní systém podpory Linky seniorů organizace Elpida – Skautskou pomoc. Do té se registrovalo sedm stovek skautek a skautů. V krizové situaci měli možnost vyzkoušet si právě ty dovednosti, které skauting rozvíjí: samostatnost i týmovou spolupráci, plánování práce a času, empatii, efektivní komunikaci nebo tvořivost při řešení problémů.

Připraveni pomáhat: skauti a skautky se během koronakrize osvědčili

Foto: středisko Uragan Zbraslav

„Podstatou skautingu je hodnotová výchova, která skauty a skautky mimo jiné vede k aktivnímu hledání příležitostí, jak se zapojit a pomoci, kde je třeba. Během koronavirové krize tak skautští dobrovolníci neváhali a prakticky okamžitě se pustili do pomoci ve svém okolí,” uvádí starosta Junáka – českého skauta Josef Výprachtický.
Skauti a skautky po tisících roznášeli infoletáky, šili a distribuovali roušky a materiál na jejich výrobu, stáčeli a rozdávali dezinfekci, tiskli ochranné štíty na 3D tiskárnách, kompletovali je následně distribuovali, nakupovali seniorům potraviny nebo léky. Desítky z nich seděly hodiny u telefonů a organizovaly logistiku a call-centra pro přijímání poptávek pomoci nebo volaly osamělým seniorům.

Skautský tým z Ústí nad Labem

Skauti a skautky podpořili své obce

„Charakter doby odhaluje charakter lidí. Právě „koronavirové“ období si vyžádalo intenzivní potřebu spolupráce a pomoci. Tuto roli skvěle prováděli místní skauti, kteří městu i tímto způsobem vrací investici pro jejich zázemí. Vytvořili síť pro výrobu a distribuci ochranných pomůcek a díky svým zkušenostem a dovednostem splnili svůj úkol na jedničku,“ shrnuje spolupráci se skauty místostarosta Žďáru nad Sázavou Josef Klement. Právě ve Žďáře nad Sázavou vytvořili skauti systém na tisk a kompletaci ochranných štítů podle návrhu vysočinského rodáka Josefa Průši, vývojáře 3D tiskáren. Jako centrum své činnosti zvolili nedávno zrekonstruovanou skautskou klubovnu. 

Pozitivní zkušenost se skauty a skautkami popisuje i starosta Roudnice nad Labem František Padělek: „I když město okamžitě iniciovalo práci krizového štábu, v řadě oblastí byla potřebná pomoc dobrovolníků. Velmi významnou úlohu v tomto sehráli naši roudničtí skauti, kteří iniciativně přicházeli na vedení města s návrhy, jak pomoci v této těžké době. Jejich pomoc byla významná například v distribuci Roudnických novin jako zdroje důležitých informací v souvislosti s pandemií, v situaci, kdy pošta nebyla schopna tuto službu  plnohodnotně zajistit.” Návrat k prastaré zkušenosti skautských kurýrů se ostatně konal v mnoha obcích. 

Foto: skauti Zlín

Připravenost na krizové situace je jedním ze základních cílů skautingu 

Skauting stojí již od svého počátku pevně na unikátní Skautská výchovné metodě. Mezi její navzájem provázané funkční prvky patří například to, že staví výchovu na postojích (hodnotách), využívá učení zkušeností nebo že je založená na činnosti v menších týmech, což napomáhá rozvoji empatie a sociálních vztahů. Metodu pak skautská organizace doplňuje různými nástroji, které v oddílech využívají skautští vedoucí. Jde především o soubor kompetencí, který určuje, čeho všeho by při výchově kluků a holek měli dosáhnout, tedy co by si děti a mladí lidé ze skautu měli odnést. Umí být platným členem týmu – umí řešit problémy – pomáhá druhým – je připraven na různé situace včetně krizových, to jsou některé ze skautských kompetencí, jež současný skautský program rozvíjí. Celkem je dnes kompetencí dvacet čtyři, spadají do šesti oblastí týkajících se přírody, rodiny, společnosti, kamarádů nebo osobních vlastností a schopností.
Dalším důležitým nástrojem je pak Stezka, soubor úkolů a výzev, který kluky a holky provází na cestě skautským životem. Pomáhá jim všestranně se rozvíjet a získávat zmíněné znalosti, dovednosti a postoje. Nedávno prošla důkladnou revizí, a tak kluky a holky ve skautu bez pochyby pomůže připravit na život v současnosti plné výzev jako byla například koronavirová krize. 

Přehled skautského zapojení: 

– skautské oddíly a střediska po celém Česku se pustily do pomoci ve svých obcích, vzniklo tak přes 120 lokálních týmů: www.skaut.cz/mapapomoci

Ty největší byly například v Opavě, Olomouci, Brně, Neratovicích, Praze 4, Nymburce, Ústí nad Labem, na Zbraslavi, v Klatovech nebo ve Zlíně.

celorepublikově se skauti mohli jako jednotlivci zapojit do systému www.skautskapomoc.cz propojeného s Linkou seniorů organizace Elpida: Linka přijímala poptávky od seniorů, zadávala je do on-line systému a dobrovolníci se přihlašovali k jejich splnění. V systému se registrovalo přes 700 dobrovolníků a dobrovolnic. Linka je telefonická, byla tedy vhodná i pro seniory, kteří nejsou zvyklí pracovat s internetem. Obsluhují ji profesionálové v krizové intervenci, kteří si dokáží poradit i se seniorem v panice nebo úzkosti. 

v Praze se skautští dobrovolníci připojili k www.pomahamepraze.cz (organizoval Český červený kříž, Život 90, Magistrát hl.m. Prahy)

Skauti z Velkého Meziříčí distribuují dezinfekci

Přehled skautských výchovných nástrojů:

Kontakt: 

Barbora Trojak, skautská tisková mluvčí, tel.: 731 403 647, barbora.trojak@skaut.cz

Fotografie:

ke stažení ZDE (prosíme o uvádění autorů)

Junák – český skaut je největší výchovnou organizací pro děti a mládež v Česku. Za posledních 10 let se počet skautek a skautů v zemi zvýšil o téměř 50 procent,  na současných téměř 68 tisíc. Skauting vede k formování charakteru, přináší mladým lidem dobrodružství a partu kamarádů. Je největším hnutím mladých na světě – hlásí se k němu 60 milionů dětí, mladých lidí a dospělých dobrovolníků ve 216 zemích světa. Více na www.skaut.cz.