Najít kamarády
zažít dobrodružství

Vychází nejočekávanější skautská publikace letošního roku – kniha Skautský oddíl!

17. 10. 2014 Vše

Ve stejném formátu a v navazující grafické úpravě jako úspěšná kniha Skautské století vychází pu

Vychází nejočekávanější skautská publikace letošního roku – kniha Skautský oddíl!

Ve stejném formátu a v navazující grafické úpravě jako úspěšná kniha Skautské století vychází publikace Skautský oddíl. Na 208 stranách se snaží popsat fenomén oddílu, jak ho v uplynulých sto letech prožívala dvě nejstarší skautská společenství – legendární pražské oddíly Dvojka a Pětka.

Oba zmíněné oddíly patřily po většinu svého času do výkladní skříně skautingu a byly inspirací pro stovky dalších. Jistě i pro své dlouholeté spojení s význačnými vůdci a spisovateli Jaroslavem Foglarem (Jestřábem) a Jaroslavem Novákem (Braťkou), kteří Dvojku a Pětku desítky let vedli. Kniha není pouze historickým ohlédnutím, ale snaží se být inspirací a vzorem pro dnešní vedoucí oddílu. Proto není řazena chronologicky, ale do tematických kapitol mapujících program, vedení, společenství, místa i přesahy.

Uvědomil jsem si, jak tzv. velké dějiny skautingu jako celku zobrazují pouze jeden pohled na skutečnost. Ten druhý je skrytý v malých dějinách jednotlivých oddílů, kde jsou více než data, podstatné příběhy. Zároveň jsem chtěl zachytit stoletou stopu, kterou útvar pojmenovaný oddíl zanechal. Vybral jsem si dva asi nejznámější a určitě nejstarší skautské oddíly – Dvojku a Pětku, které shodou okolností oslavily v roce 2013 sto let své existence.“, doplňuje spoluautor publikace Roman Šantora.

Knihu si můžete objednat ve skautském internetovém obchodě zde.