Najít kamarády
zažít dobrodružství

Vzdělávací Elixír a velké přípravy na světové jamboree, nabitý skautský víkend je před námi

21. 3. 2019 Vše

O nadcházejícím víkendu máte dost velkou šanci, že potkáte v některé vlakové soupravě skauty a skautky. Do pohybu se jich totiž dají stovky: přes 400 účastníků předeším z řad skautských vedoucích a dalších 70 lektorů míří do Kolína na setkání Elixír a další téměř pětistovka skautek a skautů navštíví Prahu, aby se připravili na svou účast na Světovém skautském jamboree v USA.

Vzdělávací Elixír a velké přípravy na světové jamboree, nabitý skautský víkend je před námi

© Petr Kalousek - Robinson

Elixír, vzdělávací setkání skautských vedoucích z celého Česka

Na ingredience Elixíru,jsme se zeptali organizátorů – Magdalény a Ondřeje:

„Elixír má svoje kouzlo hned v několika ohledech. Je to vzdělávací akce, kterou si ale účastníci mohou skvěle užít a odpočinout si. Zároveň se tu potkají s mnoha dalšími lidmi, kteří možná řeší podobné věci jako oni sami. A taky se tahle akce koná jen jednou za dva roky, takže se na ní můžou všichni náležitě a nedočkavě těšit. Možná si říkáte, že tohle všechno je sice moc pěkný, ale pořád nevidíte důvod, proč by plánování takovéhle akce někdo chtěl věnovat spoustu hodin svého času. Tak to vám můžeme snadno osvětlit: je to totiž skvělá výzva a to my máme rádi! Navíc se těšíme na víkend samotný, na setkání, která nás čekají, na usměvavé účastníky a sdílení radosti z toho všeho. Taky se toho při plánování všichni hodně učíme, jak sami od sebe navzájem, tak i sami o sobě. Kdybychom byli účastníky letošního Elixíru, určitě bychom si nenechali ujít besedu s Norou Fridrichovou, programy o družinovém systému, velkou hru, koncerty, povídání s pamětnicí Erikou Bezdíčkovou nebo Ondřejem Vetchým a umělecké programy ve Skautském institutu.“

Na Elixír míří zhruba 400 skautských vedoucích, které během víkendu je čekají přednáškové bloky, koncerty a další kulturní programy. Akci připravuje devítičlenný organizační tým z řad kolínských skautek a skautů, kterému pomáhá 40 dalších pomocníků. O program se starají především skautští vzdělavatelé, ale Kolín bude hostit i neskautské odborníky a hosty: manažery z Šumavského národního parku, vědce, Noru Fridrichovou z České televize, herce Ondřeje Vetchého nebo nastartované Podnikni to!

I díky podobným vzdělávacím akcím – a především zájmu skautských vedoucích o vlastní rozvoj – může současný skauting nabízet klukům a holkám kvalitní, pestrý a současný program. A jak ukazuje už 13 let v řadě rostoucí počet skautek a skautů v Česku, dokáží to ocenit.

Setkání české výpravy na Světové skautské Jamboree v USA

O víkendu se v Praze poprvé setká téměř 500 skautů a skautek, kteří v létě zamíří na světové setkání skautů (Jamboree) do USA. Jde o vůbec největší českou výpravu na podobnou akci. Uložit 500 lidí na jedno místo není úplně hračka, česká výprava k tomu využije “jednu z větších” pražských základních škol. Ve škole a jejím okolí pak proběhne testování programů, které výprava na Jamboree nabídne skautům z celého světa, účastníci se budou seznamovat se sebou navzájem i s detaily svého blížícího se amerického dobrodružství. Celý víkend, stejně jako celá česká výprava, nese motto “Unbreakable”. To odkazuje na nezlomnost a vytrvalost českých skautů i přes trojí zákaz a rozpuštění organizace totalitními režimy. Vztah skautingu ke svobodě přibližuje i výběr devíti skautských osobností, které si výprava vybrala za své patrony. Od donedávna neznámého Josefa Přibyla, který padl za druhé světové války, přes hrdinku protikomunistického odboje Dagmar Skálovou, až po prvního českého prezidenta Václava Havla. Jeden z patronů, čerstvě 102 letý skaut Eduard Marek pak bude přítomen přímo na setkání.

Foto: Štěpán Hašek – Jmelí