Vzkaz skautským rodičům do roku 2021

19. 1. 2021 Vše

Milí rodiče skautek a skautů,

dovolte, abych Vás pozdravil v úvodu nového roku a poděkoval za Vaši podporu skautingu. Uplynulý rok byl nejnáročnějším v uplynulých 30 letech a položil zcela nové výzvy nejen před společnost jako celek, ale i před naše oddíly. Výpravy, schůzky, společné zážitky a dobrodružství – skoro nic z běžného skautského programu není po mnoho měsíců možné.

Vzkaz skautským rodičům do roku 2021

Foto: Zuzana Havlínová

Na naše dobrovolníky, skautské vedoucí, klade tato situace mimořádné nároky. Vedle osobních výzev, kterým čelíme všichni – změny v práci nebo studiu, péče o nemocné příbuzné nebo stres ze ztráty příjmu – věnují mnozí energii tomu, aby spolu kluci a holky byli i dál v kontaktu, a pokouší se o co nejlepší program na dálku. Těší mě, jak se s touto nesnadnou situací snaží vypořádat, i když se ne všechno daří, a děkuji, že podporujete skautování svých dcer a synů i v této náročné době.

Pandemická situace zasáhla i Junáka – českého skauta, největší výchovnou organizaci v zemi, do níž patří i oddíl Vašich dětí. Její chod se tím ale nezastavil. Dál podporujeme vedoucí – třeba v tom, jak dělat skautský program na dálku. Dál je třeba připravovat projekty, chystat se na obnovení činnosti, udržovat skautské základny, plánovat oddílové tábory nebo zajišťovat opravy kluboven. To vše se děje na pozadí epidemie i ve Vašem skautském středisku.

Jsem hrdý na naše starší skautky a skauty a dospělé dobrovolníky a na obětavou službu společnosti, kterou odvádějí po mnoho měsíců. Skauti v mnoha obcích šili roušky a tiskli na 3D tiskárnách ochranné štíty pro zdravotníky nebo pomáhají v domovech sociální péče. Staráme se o nákupy ohroženým seniorům nebo doručování léků po celé zemi. A do toho všeho dokázali skautští vedoucí přes nejasnou situaci v létě uspořádat stejně jako v jiné roky přes tisíc vydařených letních táborů a snaží se, někdy se střídavými úspěchy, o oddílový program na dálku.

V těžkých dobách se lépe než jindy ukazuje, že skauting není „kroužek.“ Není to něco, co trvá „dvě hodiny v úterý odpoledne“. Skautská výchova formuje holky a kluky v činorodé mladé ženy a muže, předává jim zodpovědnost v raném věku a umožňuje jim vyrůstat v prostředí určeném hodnotami jako přátelství, pomoc potřebným nebo fair play – a rok 2020 toho byl důkazem.

Jsme rádi, že právě Vaše děti jsou v oddílech s námi. Jejich zapojení a zájem bude zapotřebí při obnovování běžné činnosti, která stojí na aktivitě všech členek a členů, nikoli jen vedoucích. Budeme rádi, když své děti ve skautování nadále podpoříte. Nyní alespoň v omezeném dálkovém kontaktu. A jakmile to bude opět možné, tak i v aktivní účasti na oddílovém dění.

Skautské oddíly každoročně vybírají členský příspěvek – možná jste ho na rok 2021 již platili, možná se vám v nejbližších dnech vedoucí teprve ozvou. Děkuji Vám za zaplacení členského příspěvku i za to, že své děti podpoříte v kontaktu se skautským oddílem i v letošním roce.

Děkuji za podporu i zpětnou vazbu, které se od Vás v těchto náročných dobách dostává skautským oddílům, jejichž jsou Vaše děti členy. Velmi si jí vážím. Všichni se těšíme na to, jak v následujících měsících skautská oddílová dobrodružství budou získávat obvyklou podobu. Děkuji, že jste u toho s námi.

Jménem tisíců skautských vedoucích po celé zemi Vám přeji hodně sil a zdraví v roce 2021.

S přátelským pozdravem,

Josef Výprachtický – José