Pro kluky a holky 11–14 let - Skauti a skautky

Pro kluky a holky 11–14 let Skauti a skautky

Skauti a skautky se někdy už i podílejí na přípravě programu a pomáhají druhým.

Jsou aktivní, samostatní a mají spoustu vlastních nápadů na dobrodružné hry či výpravy.

Co se kluci a holky v tomto věku učí?

• Trávit čas aktivněji než je dnes běžné: venku a v pohybu.
  • Naplno projevit vlastní osobnost: při diskuzích ve skupině i při akcích v terénu.
  • Rozvíjet své silné stránky a přijmout ty slabší.
  • Podílet se na vedení vrstevníků, pomáhat druhým.
  • Seznamovat se s novými lidmi napříč Českem i ve světě (celostátní i mezinárodní skautské akce).
  • Respektovat domluvená pravidla.
Saša Gedeon

Osobnosti skauta doporučují

Pro mě to byla průprava pro život, taková, že jsem si najednou uvědomil, že člověk může dokázat věci, o kterých nemá tušení.

Saša Gedeon

režisér a scénárista

Projít skautem znamená umět si poradit

Kamarádi z prvních výprav a táborů jsou často ti, se kterými dítě žije i celé dospívání. Podobné hodnoty a netradiční zážitky totiž opravdu spojují. Člověk získá pocit, že někam patří.

Skauti a skautky už se podílejí na na tvorbě programu oddílu či družiny. Spolu s tím přirozeně roste jejich víra ve vlastní znalosti a schopnosti.

Být ve skautu znamená být venku. Člověk se díky tomu rychle naučí rozumět přírodě. Umí se v ní radovat i šetrně chovat.

Skaut mladé lidi učí získávat potřebné informace a vyhodnocovat je. A také nebát se rozhodnout a vykročit.

Zkušení vedoucí, chytře postavené hry a hodnoty založené na respektu a zodpovědnosti dětem pomáhají poznávat, co je správné, a podle toho se chovat.

Program pro skauty a skautky

• 1× týdně schůzka v klubovně: aktivity podle počasí a možností v okolí (hry v lese, blízkém parku či na zahradě).
  • 1× měsíčně víkendová akce.
  • Celostátní či mezinárodní srazy s dalšími oddíly.
  • Letní skautský tábor (2 až 3 týdny).

(pouze příklad, v každém oddíle trochu odlišné nastavení programu)

Skaut je jako několik kroužků v jednom

Jsme v pohybu

Učíme se naslouchat si a diskutovat

Zkoušíme nové a netradiční aktivity

Objevujeme kulturní zvyklosti a odlišnosti

Co říkají rodiče?

Skaut patří mezi aktivity, které umožňují dětem všestranně se rozvíjet. Děti tu získaly mnoho spolehlivých kamarádů, naučily se samostatnosti i některé nové základní věci – např. vařit, nakupovat, postarat se nejen o sebe, ale i o kamarády.

Zuzana Kurzová

maminka tří děti ve skautských oddílech

Hledali jsme pro syna takovou volnočasovou aktivitu, která by byla smysluplná, dokázala ho všestranně rozvíjet. Která by ho naučila samostatnosti, odpovědnosti vůči lidem kolem něho, ale i k přírodě a svému okolí vůbec.

Z rodičovské ankety

Skauti Praha 10

Co říkají děti?

Pak jsem ve čtrnácti začal vést družinu. Ono vlastně o nic nejde, protože za tebou pořád jsou vedoucí, ale ty to cítíš jako ohromnou zodpovědnost za všechny mladší kluky. To ti dá hrozně moc.

Radek Mlázovský

skaut (dnes 22 let)

Kolik skaut stojí?

500 – 1000 Kč za rok

V ceně je: program schůzek, příspěvek na činnost oddílu, pojištění a skautský časopis.

V ceně nejsou: výlety, tábory a vybavení.

Ceny se liší podle oddílu.

Najděte nejbližší oddíl pro vaše dítě

Pro koho
Věk dítěte
Typ oddílu
Klubovny skautů
Klubovny vodních skautů

Skautští vedoucí, potřebujete zaktualizovat údaje na mapě? Postup pro změnu údajů najdete zde.

Tápete? Pomůžeme vám

Barbora Bartošová

pro všechny vaše dotazy

Našel jsem oddíl, co mám teď dělat?

1. Projděte si webové stránky oddílu. Odkaz na ně je u příslušného oddílu v mapě.
  2. Zavolejte nebo napište do oddílu ohledně možnosti přihlášení dítěte.
  3. Kontakty najdete právě na webových stránkách oddílu. Z oddílu vám obratem sdělí jestli mají volno.