Najít kamarády
zažít dobrodružství

Český skauting roste nejrychleji v Evropě, skautů a skautek je již přes 70 tisíc

23. 3. 2022 Vše

Mnohaletý růst zájmu o skauting trvá a pokračoval dokonce i během pandemie, v Česku je nyní 73 315 skautek a skautů. Junák – český skaut, největší výchovná organizace pro děti a mládež v zemi, tak má o celých 75 procent více členů a členek než před patnácti lety. České skautské hnutí roste nejrychleji v Evropě.

Český skauting roste nejrychleji v Evropě, skautů a skautek je již přes 70 tisíc

Zájmu o skauting si vážíme o to více v době, kdy mnoho dětí opustilo vinou pandemie své dosavadní zvyky a mimoškolní aktivity. Považuji za výjimečné, že naši dobrovolníci neztráceli motivaci, dařilo se jim překonávat nejistotu i náročné podmínky pro skautskou činnost a ještě měli síly zapojit se do pomoci druhým,” uvádí starosta Junáka – českého skauta Josef Výprachtický. „Dlouhodobý růst před nás ale klade také řadu výzev, například mít dostatek kvalifikovaných vedoucích nebo prostředky na opravy a stavbu kluboven,” dodává.  

Výsledky registrace 2022

Aktuální meziroční nárůst členské základny Junáka – českého skauta byl nejvyšší za dvacet let, přibylo 4 513 skautek a skautů. Nejpočetnější výchovnou kategorií jsou tradičně světlušky a vlčata, jde o 24 435 holek a kluků. Celkem je v Česku 2 283 oddílů sdružených do 479 skautských středisek. Za minulý rok přibylo také 26 nových oddílů. 

  • Děti a mládež: 49 795
  • Dospělí: 23 520
  • Děti do 15 let: 42 540

Junák – český skaut nyní sdružuje 73 315 členů a členek – kluků a holek, dospívajících i dospělých, a je dlouhodobě největší výchovnou organizací pro děti a mládež v Česku. 

Skautů a skautek v Česku přibývá nepřetržitě od roku 2006. Podle výzkumu agentury Ipsos (2019) by skauting jako volnočasovou aktivitu doporučilo 7 z 10 dospělých. Rodiče oceňují, že skauting kluky a holky rozvíjí všestranně, posiluje odolnost, samostatnost a sebedůvěru a přináší možnost trávit čas aktivně a smysluplně. Děti pak na skautingu baví možnost vyzkoušet si řadu pestrých aktivit, získávat nové schopnosti a zažívat hry a dobrodružství s dobrými kamarády na schůzkách, výpravách i táborech.  

Růst skautingu stojí na odhodlání tisíců dobrovolníků a dobrovolnic, kteří působí jako skautští vedoucí, starají se o zázemí oddílů či jejich hospodaření, věnují se vzdělávání na kurzech nebo připravují celostátní či mezinárodní akce. Dobrovolníků ovšem nepřibývá ve stejném tempu jako kluků a holek, a tak se oddíly postupně učí pracovat také s dospělými nováčky – tedy lidmi, kteří skautingem jako děti neprošli, ale skautské hodnoty jsou jim blízké.

Skautingu se zároveň daří tam, kde má podporu samosprávy, ať už obce či kraje. Zásadním způsobem totiž mohou pomoci oddílům k dobrému zázemí – klubovnám pro pravidelnou a základnám pro víkendovou činnost a vzdělávací kurzy. V průzkumu Ipsosu 70 procent respondentů souhlasilo, že by obce měly skauting podporovat, opačného názoru bylo 5 procent dotázaných.

Rostoucí zájem o skauting má i stinnou stránku. Na mnoha místech čekají kluci a holky na vstup do oddílu po dlouhou dobu, a to na tzv. čekacích listinách. Limitem pro přijetí dalších dětí bývá kapacita nebo špatný stav kluboven a nedostatek vedoucích – dobrovolníků. Těch totiž přibývá pomaleji než kluků a holek v oddílech. Junák – český skaut podporuje rovněž zakládání nových oddílů, ani zde ale tempo nestačí velkému zájmu.

Skauting stojí již od svého počátku pevně na unikátní Skautské výchovné metodě. Mezi její navzájem provázané funkční prvky patří například to, že staví výchovu na postojích (hodnotách), využívá učení zkušeností nebo že je založená na činnosti v menších týmech, což napomáhá rozvoji empatie a sociálních vztahů. Metodu pak skautská organizace doplňuje různými nástroji, které v oddílech využívají skautští vedoucí.

„Skautská výchova vede skauty a skautky mimo jiné k aktivnímu hledání příležitostí, jak se zapojit a pomoci druhým. To bylo třeba v uplynulých dvou letech a je to aktuální i nyní, kdy pomáháme lidem z napadené Ukrajiny. Z některých skautských kluboven se stala dočasná přístřeší pro uprchlíky, skautské oddíly pořádají sbírky materiálu i financí, na skautských akcích už nyní vítáme ukrajinské děti. Pomoc lidem v nouzi je zkrátka jednou z klíčových hodnot skautingu, a růst skautingu je tak dobrou zprávou pro celou českou společnost,” uzavírá mluvčí českých skautů Barbora Trojak. 

Co si o skautingu myslí Češky a Češi?
Z výzkumu agentury Ipsos (2019) vyplývá, že Junák – český skaut je nejznámější organizací pro volnočasové aktivity dětí a mládeže. Česká veřejnost ho zároveň pokládá i za nejdůvěryhodnější z výchovných organizací pro děti a mládež. Sedm z deseti lidí by skauting doporučilo svým dětem nebo vnoučatům jako volnočasovou aktivitu.

  • Ve skautu člověk zažije spoustu zážitků a dobrodružství.         84 %
  • Ve skautu se člověk naučí pomáhat jiným.                                   82 %
  • Ve skautu si člověk najde dobré kamarády.                                 79 %
  • Ve skautu si člověk rozvíjí svou tvořivost.                                    78 %
  • Ve skautu člověk zvýší svou fyzickou zdatnost.                           77 %
  • Ve skautu se člověk naučí poctivosti, rozvíjí svůj charakter.    76 %
  • Skauting rozvíjí člověka všestranným způsobem                        75 % 

 (souhlas s výrokem)

Výroční zprávu Junáka – českého skauta za rok 2020 si můžete přečíst na www.skaut.cz/vyrocnizprava

Kontakt
Barbora Trojak, skautská tisková mluvčí | tel. 731 403 647 | barbora.trojak@skaut.cz

Junák – český skaut je největší výchovnou organizací pro děti a mládež v Česku. Za posledních 15 let se počet skautek a skautů v zemi zvýšil o 75 procent,  na současných více než 73 tisíc. Skauting vede k formování charakteru, přináší mladým lidem dobrodružství a partu kamarádů. Je největším hnutím mladých na světě – hlásí se k němu 60 milionů dětí, mladých lidí a dospělých dobrovolníků ve 216 zemích světa. Více na www.skaut.cz.

Foto: Zuzana Havlínová